split payment4

Jeśli czytasz ten artykuł zapewne zastanawiasz się Split payment – czyli podzielona płatność, co to właściwie jest ?Wyjaśniamy – split payment, to mechanizm podzielonej płatności. Ustawodawca stworzył go po to by zapobiec wyłudzeniom podatku VAT, a zatem uszczelnić system podatkowy.

W tym miejscu zachęcam Cię do przeczytania także innego naszego artykułu VAT w gastronomii – sprawdź od czego zależą stawki.

Każda faktura, którą musimy opłacić – a właściwie kwota, która na niej widnieje składa się z dwóch części. Po pierwsze z kwoty do zapłaty i z kwoty podatku VAT. I tutaj właśnie dochodzimy do kwestii czym jest mechanizm podzielonej płatności. Każdy przedsiębiorca, który chce skorzystać z mechanizmu podzielonej płatności musi założyć rachunek ROR ze specjalnie wydzielonym, osobnym rachunkiem VAT. Ten rachunek wydzielony nie funkcjonuje samodzielnie. Nie możesz czatem dokonywać z niego wypłat. Nie ma możliwości samodzielnej wpłaty środków na ten właśnie rachunek. Warto zauważyć, że jest on rachunkiem bankowym, a nie – jak myśli wiele osób – rachunkiem technicznym Nie możesz się nim zatem oddzielnie posługiwać. Co ważne nie musisz pamiętać jego numeru. Split payment – czyli podzielona płatność dotyczy transakcji, w których zarówno nabywca jak i odbiorca posiadają rachunek oszczędnościowo rozliczeniowy ze specjalnie wydzielonym rachunkiem VAT

Chcesz założyć działalność w Krakowie?

Zadzwoń – 516 066 671

Chcesz założyć działalność w Poznaniu?

Zadzwoń – 790 840 670

Czytaj  Formy opodatkowania dochodów - Ryczałt

Jak dokonać zapłaty w mechanizmie split payment ?

Aby, dokonać zapłaty w mechanizmie split payment należy wypełnić specjalny formularz w bankowości elektronicznej, Nazywamy, go komunikatem przelewu, Ta formatka to Ma 4. Obowiązkowo musimy wypełnić w nim informacje dotyczące NIP-u sprzedawcy oraz kwoty VAT i kwoty brutto. Konieczny jest także numer faktury. Warto wiedzieć, że bank podzieli płatność automatycznie. Nie musimy zatem podejmować, żadnych dodatkowych działań. Co ważne nie można odmówić przyjecia płatności w systemie split payment

Czytaj  Podatek VAT - kiedy nie można go odliczyć?

Split payment – czyli podzielona płatność czy wystęouje też w innych krajach?

Mechanizm podzielonej płatności funkcjonuje także w innych krajach. Na przykład we Włoszech. Zauważyć jednak należy, że tam podział płatności to powinność urzędu a nie osoby zobowiązanej do zapłaty podatku VAT.

Chcesz założyć działalność w Krakowie?

Zadzwoń – 516 066 671

Chcesz założyć działalność w Poznaniu?

Zadzwoń – 790 840 670

Czytaj  Spadki i darowizny – opodatkowanie

Chcesz założyć działalność?! Zapraszamy do kontaktu z naszymi biurami!

Wirtualne Biuro Kraków – Coworking Centrum

Wirtualne Biuro Kraków – Coworking Rynek 28

Wirtualne Biuro Wrocław – Coworking Centrum

Wirtualne Biuro Poznań – Clockwork

Biuro247

Czytaj  Formy opodatkowania dochodów - Ryczałt

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *