Kiedy mogę odliczyć VAT z faktury zaliczkowej

Jeśli często zaglądasz na naszą stronę- wiesz że wpisy w tym bloku poświęcone są zagadnieniom związanym z podatkiem VAT. W tym artykule odpowiemy na pytanie : Kiedy mogę odliczyć VAT z faktury zaliczkowej. Jeśli prowadzisz firmę to wiesz, że często dostawca towaru żąda zapłaty zaliczki. Jest to po prostu część kwoty, którą tak czy inaczej musisz zapłacić za towar czy usługę. Co ważne zaliczki nigdy nie możesz traktować jako zabezpieczenie przed wycofaniem się z transakcji. W momencie wycofania się kontrahenta wpłacona zaliczka podlega zwrotowi.

W tym miejscu zachęcam Cię do przeczytania innego naszego artykułu pod tytułem “Split payment – kwestie bankowe”

Jeśli zatem zapłaciłeś zaliczkę na poczet otrzymania towaru lub wykonania usługi. Twój dostawca ma obowiązek wystawić fakturę. Musi to uczynić nie później niż 15 dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym otrzymał on tę część zapłaty od nabywcy. Taką fakturę nazywamy właśnie fakturą zaliczkową.

Prawo do odliczenia VAT z faktur zaliczkowych ma umocowanie w art. 86 ust. 2 pkt 1 lit. b . ustawy o podatku od towarów i usług. Dają one nabywcy możliwość odliczenia podatku naliczonego bez konieczności oczekiwania na dostawę towaru lub wykonanie usługi.

Chcesz założyć działalność w Krakowie?

Zadzwoń – 516 066 671

Chcesz założyć działalność w Poznaniu?

Zadzwoń – 790 840 670

Czytaj  Jak funkcjonuje magazyn konsygnacyjny

Kiedy mogę odliczyć VAT z faktury zaliczkowej – Kluczowy jest moment otrzymania faktury.

Ustawodawca niestety nie sprecyzował jak dokładnie należy rozumieć wyrażenie moment otrzymania faktury. Za interpretacją Krajowej Izby Skarbowej. – Powtórzmy jednak, że w przypadku faktury papierowej za moment ten uznajemy fizyczne wpłynięcie do firmy. Jeśli chodzi o faktury dostarczane drogą elektroniczną. – Odliczenia podatku naliczonego może nastąpić w momencie, gdy przedsiębiorca mógł zapoznać się z treścią dokumentu. Co ważne za taki moment można też uznać, dzień w którym administrator serwera poczty e-mail powiadamia nabywcę towaru, że faktura jest już gotowa do pobrania.

Czytaj  Czy każdy musi płacić podatek VAT ?

Co ważne podstawy do odliczenia VAT nie stanowią faktury stwierdzające czynności, które nie zostały dokonane – w części tych czynności. Jeśli otrzymasz fakturę zaliczkową nie stwierdza ona ani dostawy towaru ani wykonania usługi. Dokumentuje tylko wpłatę zaliczki.

Chcesz założyć działalność w Krakowie?

Zadzwoń – 516 066 671

Chcesz założyć działalność w Poznaniu?

Zadzwoń – 790 840 670

Czytaj  Podatek VAT - kiedy nie można go odliczyć?

Chcesz założyć działalność?! Zapraszamy do kontaktu z naszymi biurami!

Wirtualne Biuro Kraków – Coworking Centrum

Wirtualne Biuro Kraków – Coworking Rynek 28

Wirtualne Biuro Wrocław – Coworking Centrum

Wirtualne Biuro Poznań – Clockwork

Biuro247

Czytaj  Jak funkcjonuje magazyn konsygnacyjny

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *