Opłata mocowa - jak wpływa na biznes ?

Opłata mocowa – jak wpływa na biznes ? – Nowa ustawa mocowa weszła w życie 1 stycznia 2021 roku. Ustawa ta wynika z ustawy o rynku mocy z 2017 roku. Tworzy ona mechanizm wynagradzania wytwórców energii, których zadaniem jest utrzymywanie dyspozycyjności. Równie dobrze może ją nazwać opłatą za utrzymanie bezpieczeństwa energetycznego. Jej wysokość oblicza Prezes Urzędu Regulacji Energetyki ( URE ). Bazuje on na przepisach ustawy o rynku mocy oraz na rozporządzeniu Ministra Klimatu i Środowiska.

Jak już wiadomo, opłata mocowa dotyczy wszystkich korzystających z energii. Wysokość jej stawki jest jednakowa dla wszystkich. Jednakże najbardziej obciąży takie przedsiębiorstwa, np. huty czy odlewnie, które są szczególnie energochłonne. Dlaczego? Do obliczenia stawki opłaty mocowej stosuje się bowiem wolumen energii elektrycznej pobranej z sieci w wybranych godzinach doby. W efekcie dla taryf A i B oznacza to ogromny wzrost ceny usług dystrybucyjnych.

Kto prowadził działalność gospodarczą przed 1 stycznia wie, że średnia cena opłat dystrybucyjnych kształtowała się na poziomie około 70-90 zł za 1MWh. Natomiast nowa stawka opłaty mocowej dla firm wynosi 76,20zł za 1MWh między 7 a 21 godziną w dni robocze. Wprowadzona opłata mocowa podnosi koszt usług dystrybucyjnych dla sektora przemysłowego. Nie jest to obojętne na cenę energii. Wzrasta w ciągu dnia średnio o około 20%.

Opłata mocowa – jak wpływa na biznes ? – Jakie koszty?

Bez wątpienia wzrost kosztów energii spowoduje zmniejszenie zysków przedsiębiorstwa. W konsekwencji możemy się domyślać, że wielu przedsiębiorców przeniesie utracone zyski na klientów w cenie produktu końcowego. Od tego momentu już blisko do zwiększenia presji inflacyjnej.

Należy pamiętać, że istnieją i takie sektory energochłonne, gdzie koszt energii w kosztach ogółem często dochodzi do 40%. W takich firmach zużycie energii często przekracza 200 GWh przy pracy ciągłej 24 godziny, 7 dni w tygodniu.

Czytaj  Kiedy trzeba prowadzić księgowość pełną a kiedy uproszczoną?

Niektórzy zainteresowani tym problemem sugerują, aby przesuwać część energochłonnych procesów technologicznych na godziny poza szczytem. Jednakże stabilny proces produkcyjny często nie pozwala na redukcję w ciągu dnia, aby przerzucać obciążenie na godziny nocne. . Zatem dochodzimy do wniosku, że na dłuższą metę potrzebne są inwestycje we własne źródła energii przemysłowej. Potrzebne jest także podnoszenie efektywności energetycznej procesów przemysłowych. Będzie to skutkować mniejszym poborem energii z sieci operatora.

Chcesz założyć działalność?! Zapraszamy do kontaktu z naszymi biurami!

Wirtualne Biuro Kraków – Coworking Centrum

Wirtualne Biuro Kraków – Coworking Rynek 28

Wirtualne Biuro Wrocław – Coworking Centrum

Wirtualne Biuro Poznań – Clockwork

Biuro247

Czytaj  Metoda kasowa - przywilej małego podatnika VAT

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *