Część zapisów w kodeks pracy mówi o czasie przerwy jaka przysługuje pracownikowi. Dotyczy to sytuacji, gdy pracownik zatrudniony jest na umowę o pracę. Ile zatem trwa przerwa w pracy? Przeczytaj artykuł do końca, aby dowiedzieć się więcej.

Przeczytaj o: Prawa i obowiązki pracownika

Ile trwa przerwa w pracy jak założyć działalność

Ile wynosi przerwa na 8 godzin pracy?

We wspomnianym już kodeksie znajduje się informacja, jeżeli wymiar pracy pracownika wynosi co najmniej 6 godzin, to pracownik ma prawo do przerwy trwającej co najmniej 15 minut. Wlicza się do do czasu pracy. Ten zapis obowiązuje również, jeśli czas pracy jednego dnia wynosi 10 lub 12 godzin. A także, jeśli jest to praca siedząca lub stojąca. Z reguły pracodawca nie przewiduje dłuższych przerw lub nie dodaje dodatkowej. W sytuacji, gdy pracownik pracuje mniej niż 6 godzin to czas przerwy nie przysługuje wcale.

Jak skorzystać z przerwy?

Czas przerwy należy się pracownikowi w czasie jego pracy. Jednoznacznie oznacza to, że nie można przenieś przerwy na możliwość przyjścia do pracy o 15 minut później lub wyjść z niej 15 minut wcześniej.

Dodatkowa przerwa do 60 minut

Jeśli 15 minut przerwy w czasie dniu pracy jest dla pracowników niewystarczający, pracodawca ma prawo wprowadzić dodatkową przerwę. Maksymalny czas jej trwania może wynieść 60 minut. Niestety nie jest on wliczany do czasu pracy. Z tego powodu pracownik może opuścić zakład pracy na ten czas, a po jego minięciu powrócić. Pracownik ma pełne prawo, aby to zrobić, co mówi o tym Kodeks pracy, a dokładniej: “Pracodawca może wprowadzić jedną przerwę w pracy niewliczaną do czasu pracy, w wymiarze nieprzekraczającym 60 minut, przeznaczoną na spożycie posiłku lub załatwienie spraw osobistych”. Dodatkowy czas bezpłatnej przerwy można połączyć z przerwą na 15 minut.

Czytaj  Ryzyko zawodowe — czym jest?
Ile trwa przerwa w pracy jak założyć działalność

Ile trwa przerwa w pracy? – Co w przypadku przerwy na papierosa?

Niestety nie ma zapisów mówiących o przerwie na papierosa. Dlatego, jeśli pracownik ma prawo wyjść z budynku, aby zapalić papierosa jest to dobry gest przełożonego.

Chcesz założyć działalność?! Zapraszamy do kontaktu z naszymi biurami!

Wirtualne Biuro Kraków – Coworking Centrum

Wirtualne Biuro Kraków – Coworking Rynek 28

Wirtualne Biuro Wrocław – Coworking Centrum

Wirtualne Biuro Poznań – Clockwork

Biuro247

Czytaj  Elektroniczna umowa o pracę

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *