Jeden z naszych ostatnich artykułów był poświęcony czasu jaki przysługuje pracownikowi na przerwę. Wynosi on 15 minut, bez względu na rodzaj wykonywanej pracy, na siedząco lub na stojąco. Jednakże od tej reguły panują wyjątki umieszczone w Kodeksie pracy. Dotyczą one pracy przy komputerze, zatrudnieniu młodocianych osób oraz karmiących matek. Przeczytaj artykuł do końca, aby dowiedzieć się więcej w temacie: Ile trwa przerwa w pracy: przy komputerze, młodocianym i karmiącym matkom?

Przeczytaj o: Wynagrodzenie za zakaz konkurencji

Ile trwa przerwa w pracy?

Ile trwa przerwa w prac przy komputerze młodocianym i karmiącym matkom jak założyć działalność

Ile trwa przerwa w pracy przy komputerze?

W przypadku, gdy praca polega na korzystaniu w komputera, za każdą przepracowaną godzinę przysługuje dodatkowych 5 minut przerwy. Jest ona płatna i wlicza się w czas pracy. Jednakże nie można połączyć przerw z kilku godzin w jedną. Wprowadzona dodatkowa przerwa wynika z zasad bezpieczeństwa i higieny pracy. Podyktowana jest troską o wzrok oraz zbytnim nie przemęczaniem oczu.

Ile trwa przerwa w pracy dla osób młodocianych?

Według prawa osoba młodociana jest w wieku od 15 lat do 18. Jeśli w pracy zatrudniona jest taka osoba, a jej dzienny czas pracy wynosi co najmniej 4,5 godziny, pracodawca ma obowiązek, aby czas przerwy dla takiej osoby wynosił 30 minut. Nie można podzielić tej przerwy na np. dwie krócej trwające. Wlicza się ją do czasu pracy.

Ile trwa przerwa w prac przy komputerze młodocianym i karmiącym matkom jak założyć działalność

Ile trwa przerwa w pracy dla karmiących matek?

Pracownica, która karmie dziecko piersią ma prawo do dodatkowej ilości czasu przerwy w pracy. Wszystko zależy od liczby godzin jakie pracuje oraz od ilości dzieci. Jeśli kobieta pracuje przez krótszy czas niż 4 godziny, przerwy na karmienie jej nie przysługują. W przypadku, gdy pracuje:

  • od 4 do 6 godzin dziennie – ma prawo do jednej przerwy trwającej 30 minut,
  • powyżej 6 godzin – ma prawo do dwóch przerw trwających 30 minut.
Czytaj  Kontrolne badania pracownicze - po co i dla kogo?

A w przypadku, gdy karmi dwójkę dzieci, jej długość przerw wynosi 45 minut. Na końcu trzeba dodać, że przerwy wliczane są do czasu pracy.

Chcesz założyć działalność?! Zapraszamy do kontaktu z naszymi biurami!

Wirtualne Biuro Kraków – Coworking Centrum

Wirtualne Biuro Kraków – Coworking Rynek 28

Wirtualne Biuro Wrocław – Coworking Centrum

Wirtualne Biuro Poznań – Clockwork

Biuro247

Czytaj  Kiedy i na jakich zasadach można wziąć urlop bezpłatny?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *