Przedsiębiorca, który jest czynnym podatnikiem VAT po spełnieniu określonych warunków może skorzystać ze zwolnienia podmiotowego. Bądź przedmiotowego, czyli możliwości nieodprowadzania podatku VAT od swojej sprzedaży. Jednakże nie może tego podatku odliczyć od swoich zakupów.Jak wygląda sprawa w przypadku sprzedaży biżuterii? Czy jest obowiązkowy VAT od sprzedaży biżuterii? Czy sprzedaż biżuterii obejmuje możliwość skorzystania ze zwolnienia? Przeczytaj artykuł do końca, aby dowiedzieć się więcej.

Przeczytaj o: Prezent dla kontrahenta — jakie są skutki VAT?

Czy jest obowiązkowy VAT od sprzedaży biżuterii Jak założyć działalność

Czy jest obowiązkowy VAT od sprzedaży biżuterii?

Ustawa o VAT będzie pomocna w odpowiedzi na to pytanie. Według zapisów w niej, z zapłaty podatku zwolniona jest sprzedaż towarów, których wartość za poprzedni rok podatkowy nie przekroczyła łącznej kwoty 200 tys. zł netto. Zgodnie z dalszymi zapisami, zwolnienie przestaje obowiązywać, jeśli wartość sprzedaży przekroczy tę kwotę. Z takiego zwolnienia może skorzystać przedsiębiorca, który nie wykonuje czynności, które znajdują się w katalogu czynności wykluczających możliwość skorzystania ze zwolnienia. Niestety w tym katalogu znalazły się usługi jubilerskie. A sprzedaż biżuterii można traktować jak towar, a także jako odpłatna dostawę towarów. W związku z tym podatnik traci prawo do zwolnienia podmiotowego, które będzie obowiazywało w całej działalności. Nie ma tutaj znaczenia jaki udział w całym przedsiębiorstwie ma dana czynność, duży i znaczący czy niewielki.

Wyjątki od sytuacji

W załączniku nr 12 do ustawy o VAT znajduje się lista towarów, które nie podlegają zwolnieniu z VAT. Wśród nich znajdują się: 

  • artykuły biżuteryjne i ich części wykonane z metalu szlachetnego bądź platerowanego metalem szlachetnym,
  • artykuły jubilerskie ze złota lub srebra oraz ich części z metalu szlachetnego lub metalu platerowanego metalem szlachetnym, z wyłączeniem:
    • dewocjonaliów wykonanych z metali innych niż szlachetne,
    • wyrobów kultu religijnego.

Oznacza to, że nie każda sprzedawana biżuteria musi być opodatkowana podatkiem VAT. Zwolnienie nie wystąpi, jeśli biżuteria została zrobiona ze złota, srebra, platyny bądź została pokryta metalem szlachetnym.

Czytaj  Wykreślenie podatnika z rejestru VAT
Czy jest obowiązkowy VAT od sprzedaży biżuterii Jak założyć działalność

Chcesz założyć działalność w Krakowie?

Zadzwoń – 516 066 671

Chcesz założyć działalność w Poznaniu?

Zadzwoń – 790 840 670

Czytaj  Wykreślenie podatnika z rejestru VAT

Co w przypadku sprzedaży sztucznej biżuterii?

W przypadku sprzedaży sztucznej biżuterii, która wykonana jest z tworzyw sztucznych, przedsiębiorca ma prawo, aby skorzystać z całkowitego zwolnienia od podatku.

Chcesz założyć działalność w Krakowie?

Zadzwoń – 516 066 671

Chcesz założyć działalność w Poznaniu?

Zadzwoń – 790 840 670

Czytaj  Faktura dla nabywcy zza granicy

Chcesz założyć działalność?! Zapraszamy do kontaktu z naszymi biurami!

Wirtualne Biuro Kraków – Coworking Centrum

Wirtualne Biuro Kraków – Coworking Rynek 28

Wirtualne Biuro Wrocław – Coworking Centrum

Wirtualne Biuro Poznań – Clockwork

Biuro247

Czytaj  Nakłady inwestycyjne w CIT Estońskim.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *