jak założyć działalność

Przy udzielaniu leasingu przedsiębiorcom, firmy leasingowe stosują (podobnie jak banki) różnego rodzaju zabezpieczenia. Najczęstszym z nich jest forma podpisu małżonka zarówno na wekslu jak i deklaracji wekslowej. Co zrobić w sytuacji, gdy małżonek nie chce podpisać dokumentu? Czy jest możliwy leasing samochodu bez podpisu małżonka? Przeczytaj artykuł, a poznasz odpowiedzi na te pytania.

Leasing samochodu bez podpisu małżonka jak założyć działalność

Kiedy potrzebny jest podpis małżonka?

Podpis małżonka potrzebny jest na poręczeniu wekslowym zawsze, jeśli przedsiębiorca prowadzi formę działalności, w której za zobowiązania odpowiada swoim prywatnym majątkiem (który również należy do drugiego małżonka). A zatem, w przypadku jeśli prowadzi:

  • jednoosobową działalność gospodarczą,
  • jest wspólnikiem spółki cywilnej,
  • jest wspólnikiem spółki jawnej (choć nie w każdym przypadku).

Jak wygląda poręczenie przez małżonka?

W przypadku leasingu, poręczeniem jest najczęściej weksel in blanco oraz deklaracja wekslowa. W tym dokumencie strony określają stosunek prawny będący powodem wystawienia dokumentu. Weksel in blanco podpisywany jest bez uzupełnienia.

Leasing samochodu bez podpisu małżonka – Podpis małżonka a rozdzielność majątkowa

W przypadku rozdzielności majątkowej (intercyzy) potwierdzonej aktem notarialnym, nie wymaga się podpisu współmałżonka. Każdy z małżonków ma swój odrębny majątek i żaden z nich nie jest odpowiedzialny za zobowiązania drugiego. W takiej sytuacji, należy dołączyć kopię dokumentu do wniosku o leasing. Jeśli intercyza była podpisana stosunkowo niedawno, to firma leasingowa nie zawsze musi się zgodzić na podpisanie umowy bez poręczenia małżonka.

Leasing samochodu bez podpisu małżonka jak założyć działalność

Co zrobić, gdy małżonek nie chce podpisać weksla?

W takiej sytuacji, najlepsze co możemy poradzić, to znalezienie firmy leasingowej, która do podpisania umowy nie wymaga dodatkowo poręczenia od małżonka. Jednakże trzeba liczyć się z tym, że w takiej sytuacji będzie można uzyskać niższą kwotę leasingu.

Leasing samochodu bez podpisu małżonka – Leasing a podział majątku

Jeśli na umowie leasingu widnieje tylko jeden z małżonków, to przedmiot leasingu i tak należy do majątku wspólnego (jeśli nie ma podpisanej intercyzy). Gdy dojdzie do rozwodu i skończy się umowa leasingu zakończona wykupem przedmiotu, to choć ten fakt stał się już po rozwodzie, to należy do majątku wspólnego (ponieważ raty były płacone w czasie trwania małżeństwa).

Czytaj  Kredyt czy leasing - co wybrać?

Przeczytaj o: Protokół odbioru do leasingu – wszystko co musisz wiedzieć

Chcesz założyć działalność?! Zapraszamy do kontaktu z naszymi biurami!

Wirtualne Biuro Kraków – Coworking Centrum

Wirtualne Biuro Kraków – Coworking Rynek 28

Wirtualne Biuro Wrocław – Coworking Centrum

Wirtualne Biuro Poznań – Clockwork

Biuro247

Czytaj  Czym jest rygor natychmiastowej wykonalności?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *