Celem wyceny jest ustalenie wartości rynkowej danego przedmiotu. Wykonuje się ją podczas wnioskowania o umfwęleasingową lub po jej zakończeniu. Kiedy jest potrzebna wycena do leasingu? Kto może ją wykonać? W poniższym artykule przedstawimy odpowiedzi na te pytania.

Kiedy jest potrzebna wycena do leasingu jak założyć działalność

Kiedy jest potrzebna wycena do leasingu?

Teoretycznie każdy leasingowany przedmiot powinien być wyceniony. W praktyce dotyczy to jedynie sytuacji, gdy leasingowany przedmiot jest używany, np. samochód lub maszyna. Ustalenie wartości przedmiotu potrzebne jest do zawarcia umowy.

Po co robi się wycenę do leasingu?

Wycena przedmiotu, który ma zostać leasingowany ma za zadanie ustalenie czy leasingobiorca nie przepłaca. Należy także pamiętać, że w przypadku leasingu właścicielem przedmiotu przez cały czas trwania umowy jest leasingodawca. W razie, gdyby leasingobiorca nie opłacał rat, nastąpi windykacja do windykacja lub jeśli nie wykupi przedmiotu po skończonej umowie, finalnie dojdzie do licytacji przedmiotu leasingu. Wycena pozwala sprawić, że ewentualna strata finansowa firmy leasingowej zostaje zminimalizowana.

Kto może zrobić wycenę?

W przypadku leasingu, wycena jest przeprowadzana przez jeden z podmiotów:

  • firmę leasingową,

Firmy coraz częściej zatrudniają własnych specjalistów zajmujących się wyceną używanych samochodów oraz maszyn. Zaletą tego jest szybki czas działania oraz zazwyczaj brak dodatkowych kosztów dla leasingobiorcy. Natomiast minus w postaci nieprecyzyjności, może pojawić się w momencie, gdy przedmiot leasingu będzie dosyć specyficzny lub unikalny, nie znajdujący się w dostępnych katalogach z cenami. Wtedy za dokładność wyceny w dużej mierze będzie odpowiadać dociekliwość i wiedza osoby ją sporządzającej. Oprócz tego, firma leasingowa przeprowadza wycenę, jeśli zakup był od sprzedawcy autoryzowanego.

  • rzeczoznawcę majątkowego, działającego na zlecenie firmy leasingowej.

Na początku trzeba zaznaczyć, że wyboru rzeczoznawcy najczęściej dokonuje firma leasingowa. W zwyczaju jest korzystanie z usług rzeczoznawców należących do prestiżowych stowarzyszeń. Minusem tego rozwiązania jest czas trwania całego procesu wyceny oraz koszty, które leasingobiorca musi w związku z tym ponieść. Oprócz tego, rzeczoznawca majątkowy przeprowadza wycenę, jeśli zakup był od nieautoryzowanego sprzedawcy.

Czytaj  Co to jest czynsz inicjalny w leasingu?
Kiedy jest potrzebna wycena do leasingu jak założyć działalność

Co zrobić, gdy wycena firmy leasingowej odbiega od wyceny leasingobiorcy?

Jeśli ustalona wartość przedmiotu znacząco odbiega od wartości wskazanej przez wnioskującego o leasing to najprawdopodobniej dojdzie do dodatkowej wyceny. Wykona ją niezależny rzeczoznawca i jego ustalenie wartości rynkowej przedmiotu będzie miało decydujący głos w ustaleniu wartości przedmiotu.

Przeczytaj o: Najczęstsze przyczyny odmowy udzielenia leasingu

Co to jest czynsz inicjalny w leasingu?

Chcesz założyć działalność?! Zapraszamy do kontaktu z naszymi biurami!

Wirtualne Biuro Kraków – Coworking Centrum

Wirtualne Biuro Kraków – Coworking Rynek 28

Wirtualne Biuro Wrocław – Coworking Centrum

Wirtualne Biuro Poznań – Clockwork

Biuro247

Czytaj  Finansowanie środków trwałych – leasing

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *