jak założyć działalność

Protokół odbiorcy do leasingu stanowi część umowy leasingowej. Jest to istotny dokument, ponieważ traktuje o leasingowanym przedmiocie. Udzielony podpis leasingobiorcy jest potwierdzeniem odebrania konkretnej rzeczy o konkretnym stanie technicznym. Z tego powodu, ważne jest, aby treść dokumentu dokładnie odpowiadała stanowi faktycznemu. Przeczytaj artykuł do końca, aby dowiedzieć się więcej w temacie: Protokół odbioru do leasingu – wszystko co musisz wiedzieć.

Protokół odbioru do leasingu wszystko co musisz wiedzieć jak założyć działalność

Co to jest protokół odbioru do leasingu?

Jest to dokument, który sporządzają strony umowy leasingowej przy odbieraniu lub zdawaniu danej np. ruchomości. W leasingu operacyjnym, protokół odbiorczy jest częścią umowy leasingowej. Tym samym musi być podpisany przez leasingodawcę oraz leasingobiorcę. Przy pomocy tego dokumentu, leasingobiorca deklaruje, że odebrał przedmiot o dokładnych parametrach i w opisanym stanie technicznym. Natomiast leasingodawca potwierdza, że ów przedmiot wydał.

Co musi zawierać protokół odbioru?

Dokument, aby był ważny, musi zawierać poniższe informacje:

  • opis produktu i wszelkie dane techniczne wraz z numerem seryjnym (lub fabrycznym),
  • wady przedmiotu (w przypadku używanych rzeczy),
  • strony umowy,
  • data i podpisy.
Protokół odbioru do leasingu wszystko co musisz wiedzieć jak założyć działalność

Kiedy należy podpisać protokół odbiorczy?

Zasadniczo, ten protokół trzeba podpisać w momencie wydania przedmiotu leasingu. Wtedy także należy sprawdzić czy informacje podane w protokole zgodne są z rzeczywistością (np. numer seryjny – bardzo ważne). Dodatkowo dla pewności, warto zobaczyć czy przedmiot działa. A w przypadku, jeśli wymieniono wady produktu, trzeba to również sprawdzić. Pamiętaj, że podpisując się pod protokołem zbiorczym, podpisujesz i zgadzasz się z treścią dokumentu, dlatego nie podpisuj protokołu odbiorczego wcześniej lub jeśli zawarte informacje są niezgodne z rzeczywistością. Niestety dosyć częstą praktyką jest podpisywanie dokumentu przed jego odbiorem. I niestety nie jest to dobre, ponieważ może zakończyć się nieprzyjemnymi konsekwencjami. Mogą one powstać np. w sytuacji, gdy parametry techniczne otrzymanego przedmiotu będą się różniły od tego co jest w dokumencie lub jeśli się okaże, że leasingowany przedmiot nie działa lub jest w dużo gorszym stanie. Tak samo będzie w przypadku, gdy niezgodne będą numery seryjne.

Czytaj  Jaka jest odpowiedzialność udziałowca spółki za zobowiązania firmowe?

Przeczytaj o: Co to jest czynsz inicjalny w leasingu?

Chcesz założyć działalność?! Zapraszamy do kontaktu z naszymi biurami!

Wirtualne Biuro Kraków – Coworking Centrum

Wirtualne Biuro Kraków – Coworking Rynek 28

Wirtualne Biuro Wrocław – Coworking Centrum

Wirtualne Biuro Poznań – Clockwork

Biuro247

Czytaj  Jakie są opłaty dodatkowe w leasingu?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *