Dodatek za godziny nocne

Dodatek za godziny nocne

Nie wszyscy pracownicy wykonują swoje obowiązki zawodowe w standardowych godzinach pracy, np. między 08.00 a 16.00. Niektórzy muszą też pracować w nocy – regularnie lub tylko okresowo. Jednakże praca w godzinach nocnych powinna być rekompensowana przez pracodawców dodatkiem do wynagrodzenia. Ponadto ten przysługuje każdemu zatrudnionemu i to niezależnie od tego, jaką pracę on wykonuje. Dodatkowo jego wysokość stale się zmienia i zależy od stawki minimalnego wynagrodzenia w danym roku kalendarzowym. Dodatek za godziny nocne wynosi 20% stawki godzinowej wynikającej z minimalnego wynagrodzenia za pracę obowiązującego w danym roku kalendarzowym (3 010,00 zł brutto w 2022 r.). Przeczytaj niniejszy artykuł, aby dowiedzieć się więcej.

Przeczytaj również: Wcześniejsza spłata pożyczki – warto?

Czym jest dodatek za godziny nocne?

Aby dowiedzieć się, komu przysługuje dodatek za pracę w porze nocnej, najpierw należy zdefiniować, czym jest wykonywanie obowiązków zawodowych w nocy. Dodatkowo stosowne zapisy w tej kwestii można znaleźć w Kodeksie pracy. Zgodnie z art. 151(7) Kodeksu pracy pora nocna obejmuje okres między godziną 21:00 a 7:00. Ponadto pracodawca zobowiązany jest określić regulaminie zakładu pracy porę nocną. Jednakże wyjątek stanowi zasada odnosząca się do przedsiębiorców, na których nie został nałożony obowiązek sporządzania regulaminu przedsiębiorstwa. W takim przypadku pracodawca zobligowany jest do poinformowania pracowników o porze nocnej w informacji dodatkowej o warunkach zatrudnienia.

Dodatek do godzin nocnych powinien więc być wypłacany wszystkim pracownikom, którzy wypełniają swoje obowiązki w wyznaczonej porze nocnej. Ponadto otrzymuje się go za każdą przepracowaną godzinę w tym okresie. Nie ma więc znaczenia, czy pracownik pracuje w nocy przez 8, 4 czy tylko 1 godzinę – w każdej sytuacji przysługuje mu dodatek, który odpowiada czasowi wykonywania pracy.

Chcesz założyć działalność w Krakowie?

Zadzwoń – 516 066 671

Chcesz założyć działalność w Poznaniu?

Czytaj  Zezwolenie typu A lub B na pracę cudzoziemca

Zadzwoń – 790 840 670

Czytaj  Kontrola konta bankowego

Chcesz być na bieżąco?! POLUB NAS NA INSTAGRAMIE!

Instagram Banner

Chcesz być na bieżąco?! POLUB NAS NA INSTAGRAMIE!

Czytaj  Kontrola konta bankowego

Przeczytaj także: VAT od usług finansowych

Dodatek za godziny nocne – oblicz

MiesiącLiczba godzin pracyObliczenia wysokości dodatku nocnegoDodatek nocny za 1 godzinę pracy (brutto)Dodatek nocny za 1 godzinę pracy (netto)
sierpień1763010 zł : 176 × 20%3,42 zł2,69 zł
wrzesień1763010 zł : 176 × 20%3,42 zł2,69 zł
październik1683010 zł : 168 × 20%3,58 zł2,81 zł

Jednakże podane stawki dotyczą jednej godziny pracy. Żeby obliczyć dodatek nocny np. w skali miesiąca, musisz pomnożyć jego wysokość przez liczbę przepracowanych godzin nocnych w tym okresie.

Zakaz pracy w nocy

Dodatkowo przepisy prawa pracy ustanawiają zakaz pracy w nocy dla niektórych pracowników. Należą do nich:

  1. młodociani oraz kobiety w ciąży,
  2. pracownicy opiekujący się dzieckiem do ukończenia przez nie 4. roku życia (chyba że pracownik wyrazi na to zgodę),
  3. pracownicy niepełnosprawni (chyba że lekarz wyrazi na to zgodę).

Odmowa pracy w godzinach nocnych

Jednakże w niektórych przypadkach istnieje możliwość odmowy pracy w godzinach nocnych. Dzieje się tak w przypadku rodziców opiekujących się dziećmi do lat 4. Te osoby mogą odmówić pracy, lecz jeśli chcą, mogą również się na nią zgodzić. Pracownik może również odmówić gdy:

  • praca w porze nocnej byłaby sprzeczna ze społeczno-gospodarczym przeznaczeniem tego prawa pracodawcy lub zasadami współżycia społecznego;
  • ponadto, warunki pracy nie odpowiadają przepisom bezpieczeństwa i higieny pracy oraz stwarzają bezpośrednie zagrożenie dla zdrowia lub życia pracownika.

Są to jednak bardzo ograniczone przypadki, ponieważ w większości sytuacji odmowa nie będzie możliwa, a niestawienie się do pracy może zostać uznane za niesubordynację.

Czytaj  Działalność w formie spółki cywilnej

Warte uwagi: Pracownik młodociany – warto wiedzieć

Chcesz założyć działalność w Krakowie?

Zadzwoń – 516 066 671

Chcesz założyć działalność w Poznaniu?

Zadzwoń – 790 840 670

Czytaj  Protest wekslowy - jak go rozumieć ?

Chcesz założyć działalność?! Zapraszamy do kontaktu z naszymi biurami!

Wirtualne Biuro Kraków – Coworking Centrum

Wirtualne Biuro Kraków – Coworking Rynek 28

Wirtualne Biuro Wrocław – Coworking Centrum

Wirtualne Biuro Poznań – Clockwork

Biuro247

Czytaj  Jakie są sankcje karne za źle rozliczony VAT?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *