Wcześniejsza spłata pożyczki

Uzyskanie pożyczki w większości przypadków jest szybkie i nie wymaga wielu formalności. Pieniądze mogą się znaleźć na Twoim koncie nawet w przeciągu piętnastu minut od chwili podpisania umowy. Tak przynajmniej głoszą krzykliwe hasła reklamowe instytucji finansowych. Każdy pożyczkobiorca powinien być świadom, że wziętą w firmie pozabankowej pożyczkę może spłacić wcześniej, niż przewiduje to umowa. Wcześniejsza spłata pożyczki niesie za sobą wiele korzyści – pozwala pozbyć się zadłużenia i zbudować historię kredytową. Nie jest to jednak idealne rozwiązanie, bo nie pozostaje bez wad. Jednakże, znajdując się w lepszej sytuacji finansowej, warto pomyśleć, czy wcześniejsza spłata pożyczki nie będzie bardziej opłacalna. Przeczytaj niniejszy artykuł, aby dowiedzieć się więcej.

Przeczytaj również: Pracownik młodociany – warto wiedzieć

Czym jest pożyczka?

Zgodnie z art. 720 § 1 Kodeksu cywilnego za pośrednictwem umowy pożyczki dający pożyczkę zobowiązuje się do przeniesienia własności na biorącego określoną ilość pieniędzy bądź rzeczy. Pożyczkobiorca natomiast zobowiązuje się zwrócić tę samą ilość pieniędzy albo tą samą ilość rzeczy tego samego gatunku i tej samej jakości. Co ważne, pożyczki opiewające na wartość większą niż 1000 zł powinny zostać uregulowane umową zawierającą zasady spłaty zadłużenia. W przypadku pożyczek pieniężnych możliwe jest zaciągnięcie długu w przedziale od kilkuset do nawet kilkudziesięciu tysięcy złotych. Wśród ofert instytucji finansowych dostępne są pożyczki z bardzo zróżnicowanym oprocentowaniem, a jak wiadomo – właśnie ta kwestia decyduje o wyborze. Im wyższe oprocentowanie otrzymanych środków pieniężnych, tym większy koszt oraz obciążenie budżetu.

Chcesz założyć działalność w Krakowie?

Zadzwoń – 516 066 671

Chcesz założyć działalność w Poznaniu?

Zadzwoń – 790 840 670

Czytaj  Kredyt gotówkowych a hipoteczny – zestawienie

Czy wcześniejsza spłata pożyczki się opłaca?

Z pewnością takie rozwiązanie opłaca się w przypadku szybkich pożyczek, czyli takich, które zaciągasz na stosunkowo krótki okres. Wtedy możesz szybciej pozbyć się zobowiązania i zapłacisz odsetki za krótszy okres. Najlepszym rozwiązaniem w takim przypadku jest telefoniczny lub mailowy kontakt z pożyczkodawcą, poinformowanie go o chęci wcześniejszej spłaty pożyczki. Ponadto prośba o wyliczenie kwoty pozostałej do spłaty na dzień spłaty pożyczki wraz z uwzględnieniem odsetek.

Czytaj  Czym jest lejek sprzedażowy ?
Wcześniejsza spłata pożyczki
Wcześniejsza spłata pożyczki

Kiedy wcześniejsza spłata może być niekorzystna?

Taka sytuacja może mieć miejsce w przypadku tzw. pożyczki hipotecznej, czyli pożyczki, której zabezpieczenie stanowi nieruchomość, a która swoją konstrukcją przypomina raczej kredyt hipoteczny. Ma ona często korzystniejsze oprocentowanie od typowej pożyczki, jednak jest z reguły rozłożona nawet na kilkadziesiąt lat, co może sprawić, że jej wcześniejsza spłata (z powodu wysokości prowizji i kosztów z tym związanych) niezbyt się będzie opłacać. Dlaczego tak się dzieje? Raty co do zasady składają się z kapitału i odsetek. Odsetki są naliczane od kapitału, który pozostał do spłaty. W przypadku tego typu produktów, w pierwszych latach ponad połowę wysokości naszej raty stanowią odsetki i inne koszty, podczas gdy kapitał stanowi jej niewielką część. Z upływem czasu te proporcje ulegają odwróceniu.

Warte uwagi: Prokurent – za co może odpowiadać?

Chcesz założyć działalność w Krakowie?

Zadzwoń – 516 066 671

Chcesz założyć działalność w Poznaniu?

Zadzwoń – 790 840 670

Czytaj  Analiza Finansowa Przedsiębiorstwa - Kopex S.A. - Analiza rentowności przedsiębiorstwa

Chcesz założyć działalność?! Zapraszamy do kontaktu z naszymi biurami!

Wirtualne Biuro Kraków – Coworking Centrum

Wirtualne Biuro Kraków – Coworking Rynek 28

Wirtualne Biuro Wrocław – Coworking Centrum

Wirtualne Biuro Poznań – Clockwork

Biuro247

Czytaj  Czym jest lejek sprzedażowy ?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *