Instytucja prokury to szczególny rodzaj ustanowionego pełnomocnictwa w większości spółek. Prokurent pełni rolę dodatkowego przedstawiciela przedsiębiorcy w prowadzeniu spraw firmowych, podpisywaniu umów oraz dopełnianiu podstawowych obowiązków prawnych. Zgodnie z charakterem prawnym prokury wynikającym z Kodeksu cywilnego obejmuje ona umocowanie do czynności sądowych i pozasądowych, jakie wiążą się z prowadzeniem przedsiębiorstwa. Co więcej, w zakresie nieuregulowanym w danej materii, zastosowanie znajdują przepisy Kodeksu cywilnego o pełnomocnictwie, chyba że byłoby to sprzeczne z jej naturą lub funkcją. Jakie zadania ma prokurent, kto go powołuje i kto może zostać prokurentem? Przeczytaj niniejszy artykuł, aby poznać odpowiedzi na pytania.
Przeczytaj również: VAT od usług finansowych
Prokurent – kim jest?
Jest to osoba powołana do roli pełnomocnika reprezentującego podmiot przed organami i sądami. Prokura, bo tak jest nazywane pełnomocnictwo udzielane prokurentowi do reprezentacji przedsiębiorcy, umożliwia mu podpisywanie umów i weksli. Pełnomocnictwa udziela przedsiębiorca lub zarząd spółki osobie fizycznej, którą wpisuje się do rejestru przedsiębiorców. Kodeks cywilny wyróżnia trzy rodzaje prokury: samoistną, łączną i oddziałową. Prokurent samoistny może reprezentować spółkę samodzielnie lub z członkiem zarządu. Działa on na podstawie przepisów Kodeksu Spółek Handlowych lub Kodeksu Cywilnego. Prokura łączna to współdziałanie dwóch lub więcej prokurentów. Prokura oddzielna to ustanowienie kilku prokurentów, z których każdy może działać samodzielnie. Prokurenta można powołać w spółce wpisanej do KRS. Przedsiębiorca wpisany do Centralnej Ewidencji i Informacji i Działalności Gospodarczej nie może powołać prokurenta.
Chcesz założyć działalność w Krakowie?
Zadzwoń – 516 066 671
Chcesz założyć działalność w Poznaniu?
Zadzwoń – 790 840 670
Chcesz być na bieżąco?! POLUB NAS NA INSTAGRAMIE!

Chcesz być na bieżąco?! POLUB NAS NA INSTAGRAMIE!

Jak wybiera się prokurenta?
Prokurenta może ustanowić przedsiębiorca podlegający wpisowi do CEIDG lub KRS. Wynika z tego, że prokurenta może powołać:
- osoba fizyczna prowadząca jednoosobową działalność gospodarczą,
- osobowa spółka handlowa,
- kapitałowa spółka handlowa.
W przypadku spółek, prokurenta może ustanowić osoba lub organ powołany do prowadzenia spraw spółki. Przyczyną powołania prokurenta jest najczęściej konieczność powierzenia spraw spółki dodatkowej osobie. Ponadto prokura w spółce powinna być udzielona przez zgodne oświadczenie woli stron. Na przykład w formie umowy o pracę między mocodawcą a prokurentem, z której wynika zobowiązanie prokurenta do działania w imieniu mocodawcy. Ponadto, zgodnie z przepisami Kodeksu cywilnego, prokury trzeba udzielić na piśmie pod rygorem nieważności.
Prokurę w spółkach osobowych mogą ustanowić osoby upoważnione do reprezentacji spółki. Do ustanowienia prokurenta wymagana jest:
- w spółce jawnej – zgodna uchwała wszystkich wspólników ujawnionych w rejestrze do prowadzenia spraw spółki,
- spółce partnerskiej – uchwała wszystkich wspólników albo zarząd, jeżeli istnieje,
- spółce komandytowej – uchwała komplementariuszy, przy czym prokurentem można ustanowić komandytariusza.
W przypadku spółek kapitałowych, czyli spółce z ograniczoną odpowiedzialnością i spółce akcyjnej, a także w przypadku spółki komandytowo-akcyjnej, uprawnienie do powołania prokurenta ma zarząd spółki.
Czego prokurent nie może zrobić?
Prokurent w spółce powołany na mocy instytucji prokury nie ma pełnej swobody w swoich działaniach. Kodeks cywilny nakłada na niego pewne ograniczenia, które dotyczą szczególnie:
- zbycia przedsiębiorstwa, podejmowania decyzji, na mocy których przedsiębiorstwo oddaje się do czasowego korzystania,
- zbywania i obciążania nieruchomości należących do spółki.
W każdej z wyżej wymienionych sytuacji prokurent samoistny musi otrzymać dodatkowe pełnomocnictwo szczególne. Jeżeli jego działania wykraczają poza zakres obowiązków, wówczas zarząd ma prawo do unieważnienia tej decyzji.
Warte uwagi: Jak rozliczyć nadgodziny w sobotę?
Chcesz założyć działalność w Krakowie?
Zadzwoń – 516 066 671
Chcesz założyć działalność w Poznaniu?
Zadzwoń – 790 840 670
Chcesz założyć działalność?! Zapraszamy do kontaktu z naszymi biurami!
Wirtualne Biuro Kraków – Coworking Centrum
Wirtualne Biuro Kraków – Coworking Rynek 28
Wirtualne Biuro Wrocław – Coworking Centrum