Zazwyczaj założenie działalności gospodarczej nie jest poprzedzone myśleniem, który dzień jest na to najodpowiedniejszy. Choć czasem z powodu rodzaju prowadzonej działalności, wybiera się specjalny okres w roku, np. Jeśli zajmujesz się robieniem dekoracji, to wie, że jesień, czyli czas przed światami jest na to dobry. Jak to wygląda w odwrotnej sprawie, czyli dniach, kiedy nie warto założyć firmy? Czy istnieje taki, w którym nie warto to zrobić? Tak, jest to pierwszy dzień każdego miesiąca. Przeczytaj artykuł do końca, aby dowiedzieć się dlaczego nie warto założyć firmy 1. dnia miesiąca?

Dlaczego nie warto założyć firmy 1. dnia miesiąca jak założyć działalność

Wybór rodzaju składki ZUS

Przepisy jasno pokazują, że jeśli prowadzisz firmę to musisz opłacać składki ZUS. Dla przedsiębiorców zaczynających pracę przewidziano mały ZUS, czy opłaca się składki o ok. 600 zł mniejsze niż od normalnego ZUS-u. Z tym, że ta możliwość jest dostępna dla osób, które nie prowadziły własnej, innej firmy na przestrzeni ostatnich 5 lat.

Dlaczego nie warto założyć firmy 1. dnia miesiąca?

Na to, aby nie założyć firmy 1. dnia miesiąca wpływa możliwość przedłużenia o miesiąc trwania małego ZUS-u. Czas, kiedy trwa mały ZUS, zaczyna się od pierwszego 1. dnia miesiąca, który nastąpił po otwarciu działalności. Czas trwania małego ZUS-u dla początkującego przedsiębiorcy to 24 miesiące.

Przykład: Przedsiębiorca otworzył firmę 15 czerwca 2021 roku. Za pierwszy miesiąc, czyli niepełny płaci już mały ZUS, a działanie małego ZUS-u zaczyna się od 1 lipca i trwa przez 24 miesiące, czyli do 1 czerwca 2023 roku.

Przykład 2: Przedsiębiorca otworzył firmę 1 czerwca. W pierwszym miesiącu, czyli już pełnym, zaczyna trwać mały ZUS i kończy się 1 maja 2023 roku.

Jak widać po podanych przykładach, rozpoczęcie działalności 1. dnia miesiąca powoduje, że mały ZUS trwa krócej.

Czytaj  Jak otworzyć biuro nieruchomości bez licencji?
Dlaczego nie warto założyć firmy 1. dnia miesiąca jak założyć działalność

Co następuje po małym ZUS-ie?

Po minięciu okresu 24 miesięcy, przedsiębiorca przechodzi na duży ZUS, czyli opłaca normalne stawki za składki.

Przeczytaj o: Kiedy trzeba zaktualizować wpis w CEIDG?

Jak zapłacić mandat przez internet?

Chcesz założyć działalność?! Zapraszamy do kontaktu z naszymi biurami!

Wirtualne Biuro Kraków – Coworking Centrum

Wirtualne Biuro Kraków – Coworking Rynek 28

Wirtualne Biuro Wrocław – Coworking Centrum

Wirtualne Biuro Poznań – Clockwork

Biuro247

Czytaj  Zmiany w naliczaniu odsetek w zaległościach do ZUS

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *