Część osób myśli, że prezes oraz członek zarządu to zupełnie dwa różne stanowiska w spółce z o. o. Do tego panuje zadanie, że prezes jest najważniejsza osobą, która jest swego rodzaju kierownikiem. Czy zatem prezes w spółce jest obowiązkowy? I jakie zajmuje stanowisko? Przeczytaj artykuł do końca, aby dowiedzieć się więcej.

Czy prezes w spółce jest obowiązkowy jak założyć działalność

Kto jest w zarządzie spółki?

Na początku trzeba zaznaczyć, że zarząd to organ, który obowiązkowo musi występować w spółkach z o. o. oraz akcyjnych. Muszą to być osoby fizyczne. Do zarządu osoby są powoływane i musi być co najmniej jedna. Nie ma ustalonej maksymalnej liczby członków zarządu. Powołaniem członków zajmuje się zgromadzenie wspólników. Wszyscy członkowie zarządu mają równe prawa do prowadzenia oraz reprezentacji praw spółki. Często w praktyce, osoby w zarządzie dzielą się obowiązkami. Każdy z nie zajmuje się tym, w czym czuje się lepiej. Z tego powodu można oznaczyć swoje zadanie, np. członek zarządu ds. marketingu.

Czy prezes w spółce jest obowiązkowy?

Zapisy w prawie mówią, że podczas założenia spółki należy powołać dwa organy. Jest to zarząd oraz zgromadzenie wspólników. A zatem wynika z tego, że powołanie prezesa nie jest obowiązkiem. Oznacza to, że prezes nie musi znajdować się w spółce. Z kolei, można mianować jedną z osób będących członkiem zarządu na to stanowisko.

Czy prezes w spółce jest obowiązkowy jak założyć działalność

Czy prezes w spółce ma większe prawa?

Nie, powołanie prezesa w spółce nie powoduje, że ma on większe prawa lub uprawnienia. Ma on takie same jak inni członkowie zarządu. Jednakże można coś takiego wprowadzić, szczególnie jeśli chce się podkreślić lidera w grupie. W tym celu trzeba będzie zamieścić informujący o tym zapis w umowie spółki. Może on dotyczyć wysokości wynagrodzenia lub umożliwić jednoosobowo reprezentowanie spółki. Innym przywilejem jest danie głosu rozstrzygającego w głosowaniach lub zwiększenie wartości jego głosu podczas głosowania, zamiast 1 tak jak pozostali członkowie zarządu, to np. 3 lub 5.

Czytaj  Własny biznes w Polsce

Przeczytaj o: Polski Ład – zmiana podatkowa w prywatnym wykupie leasingowego auta

Chcesz założyć działalność?! Zapraszamy do kontaktu z naszymi biurami!

Wirtualne Biuro Kraków – Coworking Centrum

Wirtualne Biuro Kraków – Coworking Rynek 28

Wirtualne Biuro Wrocław – Coworking Centrum

Wirtualne Biuro Poznań – Clockwork

Biuro247

Czytaj  Własny biznes w Polsce

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *