Praca w upały

Nadejście lata to dla jednych czas odpoczynku i okres urlopowy. Dla innych natomiast praca mimo wysokich temperatur. Dla wielu pracowników wykonywanie standardowych zadań może stać się wówczas uciążliwe. Gdy na zewnątrz panują upały, trudno jest skupić się pracownikowi na właściwym wykonywaniu swojej pracy. Czasami zdarza się tak, że nie ma do tego odpowiednich warunków.  Praca podczas upałów wymaga odpowiedniej organizacji stanowiska i środowiska pracy. W związku z tym po stronie pracodawcy pojawiają się pewne obowiązki konieczne do spełnienia, by praca była wykonywana w bezpiecznych i higienicznych warunkach. Kodeks Pracy jasno określa, jakie prawa i obowiązki mają pracownicy i ich pracodawcy. Kiedy upały zbliżają się do 30 stopni Celsjusza, dochodzi im kilka obowiązków. A ich niedopełnienie może słono kosztować, bo nawet 30 tys. złotych. Czego powinien wymagać pracownik od pracodawcy w przypadku zbyt wysokich temperatur powietrza? Sprawdź, jak sprawić by upał w pracy nie doskwierał tak bardzo.

Przeczytaj również: Aport przedsiębiorstwa a podatki

Co mówi Kodeks Pracy?

Zgodnie z Kodeksem pracy do obowiązków pracodawcy należy zapewnienie zatrudnionym bezpiecznych i higienicznych warunków wykonywania obowiązków służbowych. W tym dostosowywanie poziomu ochrony zdrowia i życia do zmieniających się warunków pracy. Upały zaliczają się do tzw. warunków uciążliwych. Z tego powodu zadaniem pracodawcy jest właściwa organizacja miejsca i stanowiska pracy. Leży to zresztą w jego interesie, gdyż w upalne i parne dni efektywność pracowników naturalnie się obniża.

Według broszury Państwowej Inspekcji Pracy optymalna temperatura w pomieszczeniach, w których wykonywana jest lekka praca fizyczna, oraz w pomieszczeniach biurowych nie powinna być niższa niż 18°C. O uciążliwych warunkach można mówić, gdy temperatura powietrza przekroczy:

• 25°C – podczas pracy na otwartych przestrzeniach,
• 28°C – w pomieszczeniach zamkniętych.

Chcesz założyć działalność w Krakowie?

Zadzwoń – 516 066 671

Czytaj  Czy można skrócić L4 ? - to warto wiedzieć

Chcesz założyć działalność w Poznaniu?

Zadzwoń – 790 840 670

Czytaj  Pracownicze Plany Kapitałowe - co to jest?

Upały – obowiązki pracodawców

Zgodnie z przepisami Kodeksu pracy i BHP, szef musi zapewnić swoim podwładnym dostęp do wody pitnej, jeżeli temperatura przekracza 25 stopni w przypadku pracujących na zewnątrz i 28 stopni w przypadku pracujących w biurach.

W czasie upałów pracownik musi mieć też dostęp do co najmniej 30 l wody przeznaczonej do celów higieniczno-sanitarnych. Limit ten zwiększa się do 90 l w przypadku pracy brudzącej oraz do 120 l przy pracy z substancjami szkodliwymi. Ponadto przy wysokiej temperaturze niektórym zatrudnionym przysługują też bezpłatne posiłki profilaktyczne. Ciepły posiłek przysługuje pracownikom fizycznym, których wydatek energetyczny w trakcie pracy przekracza przyjęte progi w przepisach, a także tym pracującym pod ziemią oraz przy usuwaniu klęsk żywiołowych.

Jednakże napoje i posiłki regeneracyjne dla pracowników w czasie upałów to nie wszystko. W każdym pomieszczeniu, w którym nie można utrzymać temperatury zgodnej z przepisami, pracodawca musi również zapewnić miejscowe chłodzenie. Nie oznacza to obowiązku montowania klimatyzacji – równie dobrze mogą to być wentylatory, rolety, żaluzje lub po prostu możliwość otwierania okien, która pozwala obniżyć temperaturę. Natomiast gdy biuro jest wyposażone w klimatyzatory, do powinności pracodawcy należy również dbanie o ich prawidłowy stan techniczny i czystość.

Jeżeli temperatura w pomieszczeniu stale przekracza 30°C (może to być spowodowane np. procesami technologicznymi), PIP zaleca zapewnienie pracownikom dodatkowego pomieszczenia przeznaczonego na wypoczynek.

Jeżeli prowadzisz działalność gospodarczą i jest ona zarejestrowana na Twój adres domowy, warto abyś przeniósł jej siedzibę do jednego z naszych wirtualnych biur! Posiadamy bogatą, dogodną dla naszych klientów ofertę!

Upały a skrócenie czasu pracy

Praca w upalne dni w pełnym skupieniu przez 8 godzin to ogromny wysiłek. Przy wysokich temperaturach powietrza łatwiej o dekoncentrację, zmęczenie i wolniejsze wykonywanie obowiązków zawodowych. To wszystko wpływa na mniejsze efekty działań pracowników. Stąd jedną z propozycji rozwiązań na czas fali gorąca jest skrócenie godzin pracy w upały. Czy pracodawca może to zrobić? Przepisy mu tego nie zabraniają. Skrócenie czasu pracy w upały zależy jedynie od jego dobrej woli. Musi on jednak pamiętać, że zwalniając pracowników wcześniej do domu, nie wolno mu obniżać ich wynagrodzenia ani kazać im w zamian robić nadgodziny.

Czytaj  Progi unijne 2022 w zamówieniach publicznych

Warte uwagi: Rekrutacja zdalna – o co zadbać?

Chcesz założyć działalność w Krakowie?

Zadzwoń – 516 066 671

Chcesz założyć działalność w Poznaniu?

Zadzwoń – 790 840 670

Czytaj  Jak zgłosić płatnika składek ZUS - osoby fizyczne

Chcesz założyć działalność?! Zapraszamy do kontaktu z naszymi biurami!

Wirtualne Biuro Kraków – Coworking Centrum

Wirtualne Biuro Kraków – Coworking Rynek 28

Wirtualne Biuro Wrocław – Coworking Centrum

Wirtualne Biuro Poznań – Clockwork

Biuro247

Czytaj  Polski Ład — niższy limit płatności gotówkowych

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *