Ubezpieczenie pomostowe

Kredyt hipoteczny jest jednym z najpopularniejszych sposobów finansowania zakupu nieruchomości. Jednakże w zamian za to, że bank oferuje nam finansowanie zakupu nieruchomości, kredytobiorca musi ustanowić na jego rzecz hipotekę na nieruchomości. Do opłat związanych z kredytem hipotecznym zalicza się też między innymi ubezpieczenie pomostowe.

Ubezpieczenie pomostowe jest instytucją/zabezpieczeniem stosowanym przez banki do czasu ustanowienia zabezpieczenia spłaty kredytu hipotecznego. W pierwszym okresie spłaty kredytu może spowodować, że poszczególne raty będą wyższe. Dzięki takiemu zabezpieczeniu, gdy kredytobiorca przestanie płacić raty, bank będzie mógł w łatwy sposób dochodzić swojej wierzytelności. Jak długo trwa ubezpieczenie pomostowe? W jaki sposób jest ustanawiane? Przeczytaj niniejszy artykuł, aby się tego dowiedzieć.

Przeczytaj również: Oprocentowanie kredytu – wskaźnik WIBOR

Czym jest ubezpieczenie pomostowe?

Ubezpieczenie pomostowe ma bezpośredni związek z zabezpieczeniem, jakim jest hipoteka. Kredytobiorca składa wniosek do odpowiedniego sądu rejonowego, który dokonuje wpisu w księdze wieczystej nieruchomości. Od momentu udzielenia kredytu do uprawomocnienia się hipoteki może upłynąć nawet pół roku. W tym okresie zabezpieczenie kredytu na nieruchomości nie istnieje. Bank zabezpiecza się więc za pomocą ubezpieczenia pomostowego. Zapewnia ono odszkodowania w sytuacji, gdy kredytobiorca stanie się niewypłacalny, zanim na nieruchomości ustanowiona zostanie hipoteka. Rolą kredytobiorcy jest opłacać za niego składkę. Z tego powodu takie ubezpieczenie należy traktować wyłącznie jako dodatkowy koszt, który trzeba ponieść w związku z zawarciem umowy kredytowej. Ubezpieczenie pomostowe jest obowiązkowe – bez niego bank nie udzieli Ci kredytu hipotecznego na zakup nieruchomości, która ma być zabezpieczeniem kredytu. Najczęściej umowę ubezpieczenia zawierasz jednocześnie z umową kredytu hipotecznego. Gdy na nieruchomości zostanie uprawomocniona hipoteka, oprocentowanie zostaje zmniejszone o stawkę ubezpieczenia pomostowego.

Chcesz założyć działalność w Krakowie?

Zadzwoń – 516 066 671

Chcesz założyć działalność w Poznaniu?

Czytaj  Kim są Aniołowie Biznesu?

Zadzwoń – 790 840 670

Czytaj  Kredyt pomostowy - co to jest i na czym polega?
Ubezpieczenie pomostowe kredytu hipotecznego
Ubezpieczenie pomostowe kredytu hipotecznego

Ile wynosi to ubezpieczenie i jak je obliczyć?

Koszt ubezpieczenia pomostowego zależy od:

  • Czasu jaki minie pomiędzy zawarciem umowy kredytu hipotecznego, a dokonaniem wpisów w księdze wieczystej i właściwym poinformowaniem o tym banku,
  • Kwoty zaciągniętego kredytu, ponieważ oblicza się go w taki sam sposób co odsetki,
  • Umowy między bankiem, a kredytobiorcą – banki mogą żądać ubezpieczenia o różnej wysokości, ustalić stałą kwotę lub nawet zrezygnować ubezpieczenia pomostowego.

Przykładowo, do wyliczenia potrzebne będą następujące dane:

  • kwota kredytu hipotecznego – 250 000. zł
  • czas na spłatę kredytu – 25 lat
  • oprocentowanie kredytu – 5,82%
  • wysokość raty kredytu – 1583,36 zł.

W większości przypadków stawka ubezpieczenia pomostowego wynosi od 1% do maksymalnie 2%. Zakładając, że zaciągasz 25-letni kredyt hipoteczny na 250 tys. złotych, który podlega 4-procentowemu oprocentowaniu i ma zostać spłacony w systemie rat równych.  W takim wypadku, w razie braku ubezpieczenia pomostowego, miesięczna rata kredytowa będzie wynosiła 1319,59 zł. Jeśli natomiast ubezpieczenie podniesie marżę kredytu o 1 p.p na okres 6 miesięcy, wysokość rat przez pierwsze pół roku będzie wynosiła 1461,48 zł – to przełoży się na dodatkowe wydatki w łącznej wysokości 851,34 zł

Warte uwagi: Stałe oprocentowanie kredytu

Chcesz założyć działalność w Krakowie?

Zadzwoń – 516 066 671

Chcesz założyć działalność w Poznaniu?

Zadzwoń – 790 840 670

Czytaj  Biznes sezonowy a formalności

Chcesz założyć działalność?! Zapraszamy do kontaktu z naszymi biurami!

Wirtualne Biuro Kraków – Coworking Centrum

Wirtualne Biuro Kraków – Coworking Rynek 28

Wirtualne Biuro Wrocław – Coworking Centrum

Wirtualne Biuro Poznań – Clockwork

Biuro247

Czytaj  Protokół powypadkowy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *