Chcąc otworzyć działalność gospodarcza, dobrze jest zastanowić się nad wieloma sprawami. Jedną z nich jest wybór najodpowiedniejszej formy prowadzenia działalności. Każda z form ma swoje wady oraz zalety. W tym artykule przyjrzę się zaletom, jakie noszą w sobie wybrane spółki. Jakie są zalety spółek jako form prowadzenia działalności? Przeczytaj artykuł do końca, aby dowiedzieć się więcej.

Przeczytaj o: Prosta spółka akcyjna — finansowanie oraz podatki

Jakie są zalety spółek jako form prowadzenia działalności Jak założyć działalność

Jakie są zalety spółek jako form prowadzenia działalności?

W Polsce istnieje wiele form spółek, które różnią się między sobą i posiadają inne zalety. 

Na początku omówię spółkę cywilną. Jej największą zaletą są niewielkie koszty oraz łatwość prowadzenia spółki. Każdy ze wspólników wpłaca kapitał i tym samym im więcej wspólników, tym większy kapitał. Dużą zaletą jest fakt, że wspólnicy choć prowadzą wszystkie sprawy w porozumieniu, są niezależni od siebie i działają na własną rękę. Jest to dosyć podobne jak w spółce jawnej. Każdy wspólnik jest reprezentantem spółki, występuje korzystna forma opodatkowania oraz można uzgodnić wszelkie zapisy w podpisywanej umowie.

W przypadku spółki akcyjnej dużą zaletą jest możliwość zarabiania pieniędzy na emisji akcji. Zależy to od tego, czy spółka działa na giełdzie. Dodatkowo posiadanie spółki notowanej na giełdzie spotyka się z uznaniem podmiotu gospodarczego wśród innych ludzi.

Z kolei zaletą spółki z graniczoną odpowiedzialnością jest jak sama nazwa wskazuje, czyli za wszelkie zobowiązania odpowiada majątek spółki, a nie majątki prywatne wspólników.

Jakie są zalety spółek jako form prowadzenia działalności Jak założyć działalność

Chcesz założyć działalność w Krakowie?

Zadzwoń – 516 066 671

Chcesz założyć działalność w Poznaniu?

Zadzwoń – 790 840 670

Czytaj  Jakie wydatki mogą być kosztem uzyskania przychodu?

Zalety innych spółek

Spółka partnerska jest zawierana przez osoby zajmujące się wolnymi zawodami, np. lekarze, graficy, programiści. Dużą zaletą działania w takiej spółce jest fakt, że każdy z partnerów odpowiada za swoje zobowiązania, czyli żaden z współwłaścicieli nie może zostać obarczony problemami finansowymi, które są wynikiem działania innego partnera.

Czytaj  Notatka służbowa – do czego służy?

Spółka jawna jest spółka osobową, co oznacza, że to wspólnicy tworzą taką spółkę, co objawia się ręczeniem własnym majątkiem. Choć ten rodzaj spółki posiada także własny majątek i z niego można pobierać środki pieniężne na pokrycie zobowiązań finansowych.

Chcesz założyć działalność w Krakowie?

Zadzwoń – 516 066 671

Chcesz założyć działalność w Poznaniu?

Zadzwoń – 790 840 670

Czytaj  Księgi rachunkowe - od jakiego limitu w 2021?

Chcesz założyć działalność?! Zapraszamy do kontaktu z naszymi biurami!

Wirtualne Biuro Kraków – Coworking Centrum

Wirtualne Biuro Kraków – Coworking Rynek 28

Wirtualne Biuro Wrocław – Coworking Centrum

Wirtualne Biuro Poznań – Clockwork

Biuro247

Czytaj  Podstawowe prawa każdego przedsiębiorcy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *