PIT-28 to zeznanie roczne, które składają podatnicy rozliczający się na zasadach ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych. Z rozliczenia takiego skorzystać mogą podatnicy prowadzący samodzielną działalność gospodarczą lub wspólnicy spółek cywilnych lub jawnych oraz podatnicy rozliczający przychód z najmu, podnajmu, dzierżawy, poddzierżawy i umów o podobnym charakterze. Formularz obsługuje dwie grupy rozliczeń i należy go wypełniać jako:
- PIT-28 firma,
- PIT-28 najem (PIT-28 za wynajem).
Oznacza to, że druk musi złożyć podatnik zarówno w przypadku rozliczania przychodów działalności gospodarczej, jak również wspólników spółki cywilnej i jawnej. Wspólnicy spółki cywilnej lub jawnej składają osobno – każdy w swoim imieniu własną deklarację, dołączając do niej druk PIT-28/B.
Przeczytaj niniejszy artykuł, aby dowiedzieć się więcej.
Ryczałt od przychodów ewidencjonowanych – czyli co?
Ryczałt to jedna z czterech form opodatkowania, , które przy prowadzeniu działalności może wybrać przedsiębiorca. Oprócz niej istnieje jeszcze księga przychodów i rozchodów (podatek ogólny), karta podatkowa i podatek liniowy.
O innych formach opodatkowania pisaliśmy tutaj: Formy opodatkowania – jaką wybrać?
Podatek ryczałtowy to uproszczona form opodatkowania pozarolniczej działalności gospodarczej. Pozwala na ustalenie pewnej stawki podatku płaconego z góry. Przychody objęte ryczałtem to:
- przychody z działalności gospodarczej wykonywanej osobiście, jak i w formie spółki cywilnej,
- pieniądze otrzymane w rozliczanym roku, a także wartości pieniężne oraz wartość otrzymanych świadczeń w naturze i innych nieodpłatnych świadczeń z tytułu np. umowy najmu.
Osoby, które zdecydują się na taką formę rozliczania się, nie mogą jednak uwzględniać kosztów uzyskania dochodów. Zasady dotyczące tej formy opodatkowania określa ustawa z dnia 20 listopada 1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne.
PIT-28 – ulgi i odliczenia
Po spełnieniu warunków określonych w przepisach ustawowych w zeznaniu PIT-28, można skorzystać z następujących ulg i odliczeń:
- składki na obowiązkowe ubezpieczenia społeczne,
- składki na obowiązkowe ubezpieczenie zdrowotne,
- straty z działalności gospodarczej,
- darowizn przekazanych m.in. na cele
- pożytku publicznego,
- kultu religijnego,
- krwiodawstwa (krew i jej składniki),
- przeciwdziałania COVID-19,
- ulg: rehabilitacyjnej, na Internet, termomodernizacyjnej, z tytułu wpłaty na IKZE, abolicyjnej, mieszkaniowych na prawach nabytych, np. ulgi odsetkowej.
Podatnicy składający PIT-28 mogą także przekazać 1 proc. podatku na rzecz organizacji pożytku publicznego (OPP).
Co ważne, ryczałtowcy nie mają możliwości pomniejszenia przychodu o koszty jego uzyskania. Nie mogą także rozliczyć się wspólnie z małżonkiem ani jako osoba samotnie wychowująca dziecko. Nie mogą też skorzystać z ulgi podatkowej na dziecko.

Chcesz założyć działalność?! Zapraszamy do kontaktu z naszymi biurami!
Wirtualne Biuro Kraków – Coworking Centrum
Wirtualne Biuro Kraków – Coworking Rynek 28
Wirtualne Biuro Wrocław – Coworking Centrum
Wirtualne Biuro Poznań – Clockwork
PIT-28 – terminy
Zeznanie PIT-28 powinieneś złożyć w terminie od 15 lutego do 28 lutego 2022 r. Zeznania PIT-28 za 2021 r. złożone przed początkiem terminu uznaje się za złożone 15 lutego 2022 r. Jednakże zgodnie z przepisami Ordynacji podatkowej, jeżeli ostatni dzień na złożenie zeznania wypada w sobotę lub dzień ustawowo wolny od pracy (niedzielę lub święta), to obowiązek złożenia zeznania wydłuża się o dzień po dniu wolnym od pracy.
Warte uwagi: Składka wypadkowa w 2022 roku
Chcesz założyć działalność w Krakowie?
Zadzwoń – 516 066 671
Chcesz założyć działalność w Poznaniu?
Zadzwoń – 790 840 670
Chcesz założyć działalność?! Zapraszamy do kontaktu z naszymi biurami!
Wirtualne Biuro Kraków – Coworking Centrum
Wirtualne Biuro Kraków – Coworking Rynek 28
Wirtualne Biuro Wrocław – Coworking Centrum
Wirtualne Biuro Poznań – Clockwork