Oskładkowanie umowy o dzieło – Jakie są plany? – Koniecznie przeczytaj ten artykuł, a dowiesz się jakie są wstępne plany rządu. Umowa o dzieło jest jedną z umów cywilnoprawnych. Jest to dość popularna forma nawiązania stosunku pracy. Z umowy o dzieło nie potrącamy składki zdrowotnej ani składki na ubezpieczenie społeczne. Warto podkreślić, że możesz odliczyć 50% kosztów uzyskania przychodu. – W sytuacji, gdy ktoś wykonuje dla Ciebie dzieło. Na przykład w postaci na przykład programu komputerowego.

Oskładkowanie umowy o dzieło - Jakie są plany?

Rejestr umów o dzieło

Od 1 stycznia 2021 obowiązują przepisy, które nakazują płatnikom oraz osobom fizycznym informowanie ZUS-u o każdej zawartej umowie o dzieło. Co ważne musisz to zrobić w terminie 7 dni od jej zawarcia. Co ważne wyjątkiem od tej reguły są spółki z o.o.,która nie zatrudnia pracowników. Współpracują przede wszystkim na podstawie o umów o dzieło i kontraktów B2B. Zakład Ubezpieczeń Społecznych będzie udostępniał dane z rejestru publicznym służbom zatrudnienia. Co to oznacza w praktyce? Rejestr będzie narzędziem służącym do typowania do kontroli.

W tym miejscu zachęcam Cię do przeczytania innego naszego artykułu. Polski Ład – co zmieni się dla IT

Chcesz założyć działalność w Krakowie?

Zadzwoń – 516 066 671

Chcesz założyć działalność w Poznaniu?

Zadzwoń – 790 840 670

Czytaj  Zmiany w naliczaniu odsetek w zaległościach do ZUS

Kiedy możemy zawrzeć umowę o dzieło bez obaw?

Umowę o dzieło bez obaw o przekwalifikowanie możesz stosować, gdy spełnionych jest kilka warunków. Przede wszystkim trzeba móc zidentyfikować dzieło, czyli mamy tu na myśli przedmiot pracy twórczej cechujący się indywidualizmem. Musimy także mieć do czynienia z samodzielnym wykonawcą. Nie ma tutaj stałego nadzoru nad wykonawcą. Wynagrodzenie nie jest zależne od czasu pracy wykonawcy. Musimy określić czas realizacji dzieła i czas rozliczenia się z wykonawcą.

Czytaj  Składka zdrowotna pracodawcy i pracownika

Oskładkowanie umowy o dzieło w Nowym Polskim Ładzie.

Planuje się, że od umowy o dzieło będą potrącane składki na ubezpieczenie zdrowotne. Zmiany jednak na pewno nie wejdą w życie od razu z dniem 1 stycznia 2022 roku. Warto zwrócić uwagę, że inaczej niż w przypadku ustaw podatkowych nie obowiązuje w tym przypadku 30 – dniowe Vacatio legis. Okres ten mógłby służyć przygotowaniu przedsiębiorców na nowe przepisy. Oskładkowanie umowy o dzieło – Jakie są plany? – Zmian możemy spodziewać się zatem w trakcie 2022 roku.

Chcesz założyć działalność w Krakowie?

Zadzwoń – 516 066 671

Chcesz założyć działalność w Poznaniu?

Zadzwoń – 790 840 670

Czytaj  Jednorazowe odszkodowanie

Chcesz założyć działalność?! Zapraszamy do kontaktu z naszymi biurami!

Wirtualne Biuro Kraków – Coworking Centrum

Wirtualne Biuro Kraków – Coworking Rynek 28

Wirtualne Biuro Wrocław – Coworking Centrum

Wirtualne Biuro Poznań – Clockwork

Biuro247

Czytaj  Co to jest “mały ZUS” i kto go może płacić?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *