Od 1 stycznia 2022 roku wejdą w życie zmiany głoszone hasłem: Polski Ład. Obowiązywać one będą wiele obszarów. Jednym z nich jest zmiana w sposobach rozliczania podatku od dochodu . Będą zmiany w rozliczaniu na zasadach ogólnych, w ryczałcie oraz w podatku liniowym. Karta podatkowa zostanie wycofana. Wielu ekspertów uważa, że wprowadzone zmiany dotyczące podatku liniowego nie będą na korzyść dla przedsiębiorców, a wręcz odwrotnie. Przeczytaj artykuł do końca, aby dowiedzieć się więcej w temacie: Polski Ład — zmiany w podatku liniowym.

Polski Ład zmiany w podatku liniowym jak założyć działalność

Polski Ład — zmiany w podatku liniowym

Część przedsiębiorców wybrała podatek liniowy jako sposób rozliczania podatku dochodowego. Obecnie wysokość podatku wynosi 19%. Od 1 stycznia 2022 roku zmieni się również rozliczanie składki zdrowotnej. Nie będzie jej można odliczyć. Jej wysokość wyniesie 4,9% od dochodu (pierwszy pomysł zakładał 9%, co spotkało się z dużym sprzeciwem). To oznacza, że osoby posiadające firmę i rozliczające się przy pomocy podatku liniowego będą płacić w gruncie rzeczy 23,9% podatku zamiast 19%. Wprowadzona zmiana mocno zwiększy ich obciążenia publicznoprawne. Oprócz tego przedsiębiorcy nie będą mogli skorzystać z kwoty wolnej od podatku, która wzrośnie od 8 tyś. zł do 30 tyś. zł.

Polski Ład zmiany w podatku liniowym jak założyć działalność

Czy warto zmienić formę opodatkowania?

Duża część przedsiębiorców, która wybrała podatek liniowy, jest niezadowolona z planowanych zmian w tej formie opodatkowania. Należy pamiętać, że zgodnie z przepisami osoby, które prowadzą jednoosobową działalność gospodarczą będą mogli w styczniu 2022 roku zmienić sposób opodatkowania swojej działalności. Do dyspozycji będzie: opodatkowanie na zasadach ogólnych lub ryczałt. Obecna do tej pory karta podatkowa ma zniknąć z systemu podatkowego.

Kiedy zmienić formę opodatkowania?

Zarówno osoby rozpaczające prowadzenie działalności gospodarczej bądź ją kontynuujące, czyli ciągle ją prowadzące, mogą zmienić formę opodatkowania przychodów. Należy to zrobić do 20. dnia miesiąca, który nastąpił po miesiącu gdzie osiągnięto pierwszy przychód podatkowy w danym roku. Zmianę należy zgłosić na złożeniu aktualizującego formularza CEIDG-1.

Czytaj  Nowy Ład podatek od nieruchomości

Przeczytaj o: Zmiany w naliczaniu odsetek w zaległościach do ZUS

Chcesz założyć działalność?! Zapraszamy do kontaktu z naszymi biurami!

Wirtualne Biuro Kraków – Coworking Centrum

Wirtualne Biuro Kraków – Coworking Rynek 28

Wirtualne Biuro Wrocław – Coworking Centrum

Wirtualne Biuro Poznań – Clockwork

Biuro247

Czytaj  Korekta PIT — jak ją zrobić?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *