Najem okazjonalny - Jak zabezpieczyć swoje prawa ?

Najem okazjonalny – Jak zabezpieczyć swoje prawa ? Dla wielu osób wynajęcie mieszkania to po prostu inwestycja. Poza korzyściami finansowymi mogą nas niestety spotkać nieprzyjemne sytuacje. Jedną z nich jest niesolidny lokator, który nie płaci czynszu i na dodatek nie chce opuścić mieszkania. W takich właśnie sytuacjach z pomocą przychodzi instytucja najmu okazjonalnego u notariusza. Przede wszystkim wiąże się z istotnymi przywilejami dla wynajmującego. Pozwala mu na szybkie eksmitowanie najemcy bez przeprowadzania sądowego postępowania o eksmisję. Gdy dojdzie do eksmisji nie musisz zapewniać byłemu najemcy lokalu socjalnego

Najem okazjonalny - Jak zabezpieczyć swoje prawa ?

Jak zawrzeć umowę najmu okazjonalnego ?

Taka umowa nie musi mieć formy aktu notarialnego. Umocowanie prawne najmu okazjonalnego znajdziemy w ustawie o prawach lokatorów. Przeczytamy w niej, że umowa najmu okazjonalnego musi być sporządzona na piśmie inaczej jest nie ważna. Dotyczy to także wszelkich zmian w umowie. Ponad to umowa musi zostać zawarta na czas oznaczony, przy czym nie więcej niż 10 lat.

Chcesz założyć działalność w Krakowie?

Zadzwoń – 516 066 671

Chcesz założyć działalność w Poznaniu?

Zadzwoń – 790 840 670

Czytaj  Poświadczenie własnoręczności podpisu

Czytaj  Opłata za marnowanie jedzenia

Warto podkreślić, że aby zawrzeć taką umowę wynajmujący nie musi nawet stawiać się u notariusza. Zwłaszcza, jeśli obowiązkiem dostarczenia dokumentacji zostanie obciążony Najemca. Preferuje się jednak obecność obu stron. Wówczas można od razu skompletować wszystkie niezbędne dokumenty. Co ważne sam dokument umowy sporządzają zazwyczaj strony umowy a nie notariusz. Choć oczywiście rejent może zaoferować swoją pomoc. Aby jak najlepiej zabezpieczyć swoje interesy warto zwrócić się o pomoc do kancelarii prawniczej, która specjalizuje się właśnie w umowach najmu. Doświadczony prawnik pomoże nam prawnie przygotować się na sytuacje, których nie musimy być świadomi.

Czytaj  Poświadczenie własnoręczności podpisu

Formalności związane z najmem okazjonalnym – niezbędne dokumenty

Umowa najmu okazjonalnego

Umowa najmu okazjonalnego zawierana jest w formie pisemnej na czas określony, nie dłuższy niż 10 lat. Jeśli zatem czas najmu nie został w niej sprecyzowany – umowa najmu okazjonalnego nie jest ważna.

Najem okazjonalny – Jak zabezpieczyć swoje prawa ? –

Załączniki do umowy najmu okazjonalnego

Jeśli chodzi o umowę najmu okazjonalnego – załączniki, które koniecznie należy dołączyć do umowy, to:

  • oświadczenie najemcy o dobrowolnym poddaniu się egzekucji oraz zobowiązanie do opuszczenie i opróżnienia wynajmowanego lokalu po wygaśnięciu umowy;
  • informacja najemcy, w którym zawiadamia on, do którego lokalu będzie mógł przeprowadzić się po opuszczeniu wynajmowanej nieruchomości;
  • oświadczenie właściciela mieszkania wskazanego przez najemcę, w którym zgadza się on na to, by najemca zamieszkał w jego lokalu w przypadku wykonania egzekucji.
Najem okazjonalny - Jak zabezpieczyć swoje prawa ?

Wynajem lokalu jakie ubezpieczenie wybrać

Właściciel mieszkania powinien zadbać o ubezpieczenie na wypadek zdarzeń losowych, takich jak pożar, zalanie czy przepięcie. Korzystne z jego punktu widzenia może być również zapewnienie sobie wsparcia towarzystwa ubezpieczeniowego w przypadku włamania.

Zgłoszenie umowy do Urzędu Skarbowego

głoszenie najmu do US – przez wynajmującego – w przypadku zawarcia umowy najmu okazjonalnego musi nastąpić w ciągu 14 dni od rozpoczęcia najmu. Co istotne, nie obowiązuje żaden konkretny wzór druku. Zgłoszenie najmu okazjonalnego do US może być dokonane własnoręcznie poprzez spisanie najważniejszych informacji dotyczących zawartej umowy i przesłanie ich na adres urzędu skarbowego, pod który podlega właściciel lokalu. Wzorcowe zgłoszenie najmu okazjonalnego do US powinno zawierać Twoje dane osobowe,  a w tym numer PESEL, adres nieruchomości, termin rozpoczęcia umowy i jej obowiązywania. Ewentualnie mogą się w nim znaleźć inne informacje dotyczące warunków wynajmu.

Ile wynosi podatek od najmu okazjonalnego? Wszystko zależy od wybranej przez właściciela lokalu formy opodatkowania. W 2022 roku w dalszym ciągu wynajmujący nieruchomości prywatnie, ma do wyboru ryczałt od przychodów ewidencjonowanych lub skalę podatkową.

Czytaj  Co może wprowadzić klienta w błąd ?

W przypadku skali podatkowej obowiązuje obecnie podatek w wysokości 17 proc., a przy dochodach do 120 tys. zł od nadwyżki płaci się dodatkowo 32 proc. Należy uwzględnić kwotę wolną od podatku, która obecnie wynosi 30 tys. Zatem, jeśli właściciel nieruchomości osiągnie dochód w wysokości 2 tys. miesięcznie, a nie miał innych źródeł zarobków, to wtedy nie przekroczy kwoty wolnej i nie zapłaci podatku.

W przypadku ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych opodatkowanie do kwoty przychodów 100 tys. wynosi 8,5 proc., natomiast od nadwyżki – 12,5 proc.  Uwaga: w tym przypadku podatek płaci się od przychodu – nie możesz uwzględnić kosztu jego uzyskania.

Od 2023 roku jedyną formą opodatkowania najmu prywatnego będzie ryczałt od przychodów ewidencjonowanych.

Chcesz założyć działalność w Krakowie?

Zadzwoń – 516 066 671

Chcesz założyć działalność w Poznaniu?

Zadzwoń – 790 840 670

Czytaj  Sposoby zawierania umów w obrocie gospodarczym

Chcesz założyć działalność?! Zapraszamy do kontaktu z naszymi biurami!

Wirtualne Biuro Kraków – Coworking Centrum

Wirtualne Biuro Kraków – Coworking Rynek 28

Wirtualne Biuro Wrocław – Coworking Centrum

Wirtualne Biuro Poznań – Clockwork

Biuro247

Czytaj  Upadłość dłużnika - dwa rodzaje

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *