PIT-6 służy ujawnieniu przewidywanych działów specjalnych produkcji rolnej w danym roku podatkowym. Złożenie tej deklaracji jest niezbędne, byś później mógł rozliczyć owe działy. Oblicza się je na podstawie norm szacunkowych z przedstawionej wielkości upraw bądź liczby zwierząt. Formularz PIT-6 nie dotyczy jednak tych przedsiębiorców rolnych, którzy dochód obliczają na podstawie ksiąg podatkowych. W myśl art. 2. ust.1. pkt 1 przepisów ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych nie stosuje się do przychodów z działalności rolniczej, z wyjątkiem przychodów z działów specjalnych produkcji rolnej.
Przeczytaj niniejszy artykuł, aby dowiedzieć się więcej.
Przeczytaj również: Organizacje pożytku publicznego
PIT-6 – charakterystyka
Jeśli jesteś podatnikiem, który rozlicza się z tytułu dochodów pochodzących z działów specjalnych produkcji rolnej to PIT-6 jest właściwą deklaracją, na której powinieneś to wykazać. Druk PIT-6 ma szczególny charakter ponieważ składa się go przed rokiem podatkowym. Większość podatników na złożenie rozliczeń podatkowych ma czas do 30 kwietnia każdego roku. Nie dotyczy to jednak wszystkich. Osoby rozliczające się w ramach PIT-6 muszą się spieszyć, gdyż termin składania wniosków mija już 20 stycznia. W przypadku gdy rozpoczynasz działalność opierającą się na prowadzeniu działów specjalnej uprawy rolnej, na złożenie tego zeznania masz 7 dni od dnia, w którym zarejestrowałeś firmę. Składanie wniosków może dotyczyć norm szacunkowych następujących wielkości upraw bądź hodowanych zwierząt:
- uprawy w szklarniach (od metra kwadratowego),
- uprawy grzybów (od metra kwadratowego),
- hodowla zwierząt (od sprzedanej sztuki),
- wylęgarnia drobiu (od sztuki pisklęcia),
- chów zwierząt laboratoryjnych (od sztuki zwierzęcia).
Chcesz założyć działalność?! Zapraszamy do kontaktu z naszymi biurami!
Wirtualne Biuro Kraków – Coworking Centrum
Wirtualne Biuro Kraków – Coworking Rynek 28
Wirtualne Biuro Wrocław – Coworking Centrum
Wirtualne Biuro Poznań – Clockwork
PIT-6 – jak ustalić dochód?
Dochody z działów specjalnych produkcji rolnej mogą być ustalane na dwa sposoby:
- na podstawie prowadzonych podatkowej księgi przychodów i rozchodów
Dochodem (stratą) z działów specjalnych produkcji rolnej jest różnica pomiędzy przychodem z tytułu prowadzenia tych działów a poniesionymi kosztami uzyskania. Dodatkowo kwotę tę należy powiększyć o wartość przyrostu stada zwierząt na koniec roku podatkowego. Mam na myśli porównanie tej wartości ze stanem na początek roku i pomniejszenie jej o wartość ubytków w tym stadzie w ciągu roku podatkowego.
- na podstawie norm szacunkowych
Dochód z działów specjalnych produkcji rolnej, jeżeli podatnik nie prowadzi ksiąg, o których mowa w art. 15 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustala się przy zastosowaniu norm szacunkowych dochodu z określonej powierzchni upraw lub jednostki produkcji zwierzęcej. Jest to określone w kolumnie 3 załącznika nr 2 do ustawy o PIT. W tym wypadku:
1) upraw w szklarniach i tunelach foliowych – od 1 m2 powierzchni ogólnej obliczanej według wewnętrznej długości ścian,
2) upraw grzybów i ich grzybni – od 1 m2 powierzchni zajętej pod te uprawy,
3) wylęgarni drobiu – od 1 sztuki pisklęcia uzyskanego z wylęgu,
4) zwierząt laboratoryjnych – od 1 sztuki sprzedanych zwierząt – na podstawie zawartych umów dla potrzeb laboratoryjnych, badań i doświadczeń naukowych, analiz i testów prowadzonych w laboratoriach, a także kontroli procesów technologicznych,
5) hodowli ryb akwariowych – od 1 dm3 objętości akwarium, obliczonej według wewnętrznych długości krawędzi.
Jednakże co jeśli w ciągu rocznego cyklu produkcji na tej samej powierzchni są prowadzone różne uprawy, dla których są ustalane różne normy szacunkowe dochodu? W takiej sytuacji dochód z każdego rodzaju uprawy (oprócz szklarni nie ogrzewanych) obliczyć powinieneś przy zastosowaniu właściwej dla niej normy, proporcjonalnie do liczby miesięcy, w których prowadziłeś taką uprawa, wliczając w to okres przygotowania do zaprowadzenia tej uprawy.
PIT-6 – zgłoszenie i deklaracja
Po wypełnieniu i złożeniu PIT-6 otrzymasz decyzję odnośnie wysokości zaliczki na podatek z tytułu prowadzonych działów specjalnych produkcji rolnych. Informacja ta zobowiązuje Cię do wpłacania zaliczki miesięcznie w wysokości ustalonej przez naczelnika urzędu skarbowego. Od sumy tej musisz odjąć kwotę składki na ubezpieczenie zdrowotne (opłaconej w danym miesiącu). Ponadto jesteś dodatkowo zobowiązany do zawiadomienia właściwego naczelnika urzędu skarbowego w czasie do 7 dni o:
- rozpoczęciu lub zaprzestaniu eksploatacji obiektów umożliwiających całoroczny cykl produkcji w ciągu danego roku,
- rozpoczęciu prowadzenia działów specjalnych produkcji rolnej w ciągu roku podatkowego,
- wystąpieniu zmian w prowadzonej produkcji w stosunku do zawartej w deklaracji.
Warte uwagi: Honorowy dawca krwi a ulga podatkowa
Chcesz założyć działalność w Krakowie?
Zadzwoń – 516 066 671
Chcesz założyć działalność w Poznaniu?
Zadzwoń – 790 840 670
Chcesz założyć działalność?! Zapraszamy do kontaktu z naszymi biurami!
Wirtualne Biuro Kraków – Coworking Centrum
Wirtualne Biuro Kraków – Coworking Rynek 28
Wirtualne Biuro Wrocław – Coworking Centrum
Wirtualne Biuro Poznań – Clockwork