Jeśli Twoja firma ma zakłady (oddziały) położone na obszarze jednostki samorządu terytorialnego innej niż właściwa ze względu na siedzibę działalności, musisz składać deklarację CIT-ST. Druk ten jest związany z faktem, że dochody z podatku dochodowego od osób prawnych dzielone są między Skarb Państwa oraz jednostki samorządu terytorialnego. Odpowiednio z tego podatku poszczególne jednostki samorządu otrzymują: gmina – 6,71%, powiat – 1,4%, województwo – 14,75%. Na druku deklaracji CIT-ST umieszczone są dane niezbędne do prawidłowego podziału przypadających tym jednostkom przychodów. Dookreślając, deklaracja ta ma na celu wskazanie w jakim zakresie nastąpi podział wpływów wobec poszczególnych jednostek samorządu terytorialnego.
W niniejszym artykule wyjaśniamy, jak poprawnie wypełnić CIT-ST.
Przeczytaj również: Które spółki jawne są podatnikami CIT?
Chcesz założyć działalność w Krakowie?
Zadzwoń – 516 066 671
Chcesz założyć działalność w Poznaniu?
Zadzwoń – 790 840 670
Terminy, o których należy pamiętać
Zgodnie z ustawą, która weszła w życie z dniem 1 stycznia 2022, opublikowaną w Dzienniku Ustaw, podlegasz konieczności złożenia deklaracji CIT-ST w terminie do 31 marca każdego roku (począwszy od 2022) z uwzględnieniem:
- wykazu oddziałów (zakładów),
- liczby osób zatrudnionych na podstawie umowy o pracę, z podziałem na poszczególne oddziały (zakłady), w ramach wyodrębnienia odpowiednich jednostek samorządu terytorialnego na obszarze których są umiejscowione – zgodnie ze stanem na 31 grudnia roku poprzedniego (w tym przypadku, roku 2021).
Dodatkowo zlikwidowany został obowiązek comiesięcznego składania deklaracji CIT-ST w sytuacji zmiany zatrudnienia. Zatem wprowadzona zmiana upraszcza składanie informacji CIT-ST. Podatnicy nie będą już bowiem zobowiązani do weryfikowania w trakcie roku czy nie zaszły zmiany w zakresie danych objętych CIT-ST.
Instrukcja wypełniania druku CIT-ST
Poniżej omawiamy poszczególne pozycje druku, wraz z informacją, jak należy je wypełnić.
Poz. nr 1 – wpisz numer NIP podatnika. Pamiętaj, że musi być on zgodny z numerem, który wpisałeś na deklaracji CIT-8, do którego CIT-ST jest załączana. W przypadku podatkowej grupy kapitałowej, podać należy numer NIP całej grupy.
W pozycjach 4 i 5 wskaż należy okres, za który wypełniasz załącznik CIT-ST. Jeżeli przyjęty przez Ciebie rok podatkowy jest równy rokowi kalendarzowemu, wpisz okres 01-01-20XX – 31-12-20XX. W przypadku okresu innych 12 miesięcy kalendarzowych, podaj okres przyjętego roku podatkowego. Jednakże pamiętaj, że chodzi o okres roku podatkowego, a nie termin dnia złożenia deklaracji CIT-ST.
Poz. 6 – numer załącznika. Chodzi o numer spośród dołączanych załączników CIT-ST, a nie spośród wszystkich załączników lub deklaracji składanych łącznie.
Poz. 7 służy wskazaniu adresu urzędu skarbowego, do którego adresujesz CIT-ST. Właściwy organ wskazać należy zarówno, gdy deklarację składa się samodzielnie, bez CIT-8, jak i wtedy, gdy stanowi ona załącznik do CIT-8. Jednakże nie musisz przekazywać CIT-ST do każdego z urzędów, na którego obszarze znajdują się zakłady i oddziały Twojej działalności.
W pozycjach 8-9 wyjaśnij cel złożenia informacji – jako informacji za dany okres lub informacji korygującej oraz składania jej za okres wpłaty zaliczki na podatek lub za cały rok.
W poz. 10 podaj pełną nazwę jednostki. Mam na myśli nazwę wskazywaną w KRS łącznie z oznaczeniem formy organizacyjnej – jeśli stanowi on element obowiązkowy, przy posługiwaniu się jej danymi w obrocie.
Poz. 11 – numeru REGON.
Pozycje od 12 do 21 służą wskazaniu Twoich danych.
W poz. 22 wskaż liczbę osób zatrudnionych na podstawie umowy o pracę według stanu na ostatni dzień miesiąca. Mam na myśli miesiąc kończący okres, za który składasz informację. Pamiętaj by uwzględnić jedynie osoby zatrudnione na umowę o pracę.
Pozycje od 23 do 165 wypełnij informacjami o zatrudnieniu pracowników w poszczególnych oddziałach.
Liczbę osób zatrudnionych w zakładzie ustal, biorąc pod uwagę miejsce świadczenia przez nich pracy wynikające z umowy o pracę. Liczbę osób zatrudnionych na podstawie umowy o pracę ustal według stanu:
- na ostatni dzień miesiąca, za który przypada zaliczka na podatek – dla rozliczenia dochodów, w trakcie roku podatkowego,
- na ostatni dzień roku podatkowego, za który składane jest zeznanie o wysokości dochodu (straty), osiągniętego w roku podatkowym – dla ostatecznego rozliczenia dochodów za ostatni miesiąc roku podatkowego.
Pozycje 167-169 służą złożeniu podpisu. Pozycja 169 pozostaje pusta w związku z wysyłką deklaracji drogą elektroniczną. Pozycję tę zastępuje bezpieczny podpis elektroniczny weryfikowalny za pomocą ważnego bezpiecznego certyfikatu.
Warte uwagi: CIT w Polskim Ładzie – to warto wiedzieć
Chcesz założyć działalność?! Zapraszamy do kontaktu z naszymi biurami!
Wirtualne Biuro Kraków – Coworking Centrum
Wirtualne Biuro Kraków – Coworking Rynek 28
Wirtualne Biuro Wrocław – Coworking Centrum
Wirtualne Biuro Poznań – Clockwork