Jednym słowem, podatek dochodowy jest jednym z najważniejszych zobowiązań skierowanych do fiskusa. Muszą opłacać go osoby, które osiągają dochód podlegający opodatkowaniu. Tym samym jest to obowiązek dla osób fizycznych (PIT) oraz prawnych (CIT). Podatek dochodowy jest bezpośrednim rodzajem podatku. Oznacza to, że obciąża bezpośrednio przedsiębiorcę. Jest to zupełnie coś innego jak podatek pośredni, czyli VAT, który opłaca nabywca, a przedsiębiorca zwraca go do fiskusa. Przeczytaj artykuł do końca, aby dowiedzieć się więcej w temacie: Podatek dochodowy — najważniejsze informacje.
Przeczytaj o: Niezapłacone faktury a podatek VAT i podatek dochodowy
Podatek dochodowy od osób fizycznych, czyli PIT
Osoby prowadzące własną działalność gospodarczą lub tez zatrudnione na podstawie umowy o pracę, umowy zlecenia lub umowy o dzieło mają obowiązek opłacania podatku dochodowego od osób fizycznych, czyli PIT. Wiąże się to z opłacaniem zaliczek na podatek dochodowy oraz złożeniem rocznego zeznania podatkowego.
Podatek dochodowy od osób prawnych, czyli CIT
Ten rodzaj podatku opłacają osoby prawne, czyli spółki z o. O., akcyjne, komandytowo-akcyjne, ale także fundacje, stowarzyszenia, banki oraz podatkowe grupy kapitałowe. W tym wypadku również składa się roczne zeznanie podatkowe, czyli CIT.
Chcesz założyć działalność w Krakowie?
Zadzwoń – 516 066 671
Chcesz założyć działalność w Poznaniu?
Zadzwoń – 790 840 670
Podatek dochodowy — najważniejsze informacje
Nie istnieje jedna stawka podatku dochodowego, którą opłacałyby wszystkie osoby fizyczne lub prawne. Wysokość podatkowego zależy od formy opodatkowania. Tym samym, może on wynieść:
- Dla osób fizycznych:
- rozliczanie na zasadach ogólnych – 17% do dochodu 120 000, 32% powyżej tej kwoty (choć tutaj należy zaznaczyć, że od 1 lipca 2022 roku ma wejść zmiana i pierwsza stawka podatku nie wyniesie już 17%, a 12%),
- podatek liniowy – 19%,
- ryczałt od przychodów ewidencjonowanych – 17%, 15%, 14%, 12,5%, 12%, 10%, 8,5%, 5,5%, 3% i 2%.
- Dla osób prawnych
- podstawowa stawka podatku – 19%,
- preferencyjna stawka – 9%.
Do prawidłowego obliczenia rzeczywistej kwoty podatku dochodowego trzeba mieć na uwadze, elementy, które go obniżają. Będzie to kwota zmniejszająca podatek, koszty uzyskania przychodu, składki społeczne oraz możliwe do wykorzystania ulgi oraz odliczenia.
Chcesz założyć działalność w Krakowie?
Zadzwoń – 516 066 671
Chcesz założyć działalność w Poznaniu?
Zadzwoń – 790 840 670
Chcesz założyć działalność?! Zapraszamy do kontaktu z naszymi biurami!
Wirtualne Biuro Kraków – Coworking Centrum
Wirtualne Biuro Kraków – Coworking Rynek 28
Wirtualne Biuro Wrocław – Coworking Centrum
Wirtualne Biuro Poznań – Clockwork