Jakie przychody można zwolnić z CIT ?

Jeśli zastanawiasz się Jakie przychody można zwolnić z CIT zapraszam Cię do lektury naszego dzisiejszego artykułu. W artykule poruszymy także kwestie dotyczące specjalnych stref ekonomicznych i tarczy podatkowej z nimi związanej.

Czym jest specjalna strefa ekonomiczna ?

Specjalne Strefy Ekonomiczne to wyodrębnione administracyjnie obszary w Polsce, gdzie prowadzenie działalności gospodarczej odbywa się na szczególnych, przyjaznych dla inwestora warunkach. Cechą charakterystyczną SSE jest zatem ich regionalność. Prowadzenie działalności na tych terenach wiąże się z zachętami podatkowymi. Specjalne strefy ekonomiczne powstały po to, by podnosić konkurencyjność regionów. Mówimy zwłaszcza o regionach o wysokim stopniu bezrobocia. Co istotne jednak, przedsiębiorcy mogą ubiegać się o tzw. „rozszerzenie SSE”, które może pozwolić na ustanowienie Strefy np. na obszarze funkcjonującego już przedsiębiorstwa. Co ważne tereny te są całkowicie uzbrojone w niezbędne media, i infrastrukturę, z której jako inwestor możesz bez przeszkód korzystać. Ponad to dostępna jest także pomoc księgowa oraz prawna.

Jakie przychody można zwolnić z CIT ?

Przeczytaj o: Czy można otrzymać urlop na połowę dnia pracy?

Dlaczego warto prowadzić działalność w specjalnej strefie ekonomicznej?

Przepisy ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych przewidują zwolnienie z CIT dla osób prowadzących firmy w obszarze specjalnej strefy ekonomicznej. Co więcej zwolnienie to ma zastosowanie także wtedy, gdy osiągasz jako przedsiębiorca dochód z praw własności intelektualnej prowadząc działalność właśnie na terenie specjalnej strefy ekonomicznej.

Chcesz założyć działalność w Krakowie?

Zadzwoń – 516 066 671

Chcesz założyć działalność w Poznaniu?

Zadzwoń – 790 840 670

Czytaj  CIT-8 – kogo dotyczy?

Jakie przychody można zwolnić z CIT ? –

Uważaj ! jest pewien haczyk?

Zwolnienie z CIT, o którym piszemy ma charakter pomocy publicznej. Co z tego wynika ? Działalność w którą zainwestowałeś w ramach SSE musi przynieść wymierne zyski, zatem musisz wykazać dochód podatkowy w odpowiedniej wysokości. W przeciwnym wypadku niestety zwolnienie nie będzie Ci przysługiwało.

Czytaj  Naliczenie podatku dochodowego CIT od osób prawnych
Jakie przychody można zwolnić z CIT ?

Od czego zależy wysokość udzielonej pomocy publicznej ?

Pamiętaj, że zwolnienie z CIT możesz uzyskać z tytułu ponoszenia kosztów na nową inwestycję lub z tytułu tworzenia nowych miejsc pracy. Co więcej Wielkość pomocy zależy od obszaru, gdzie realizowana jest inwestycja oraz wielkości kosztów kwalifikujących się do objęcia pomocą. Maksymalna intensywność pomocy w przypadku inwestycji realizowanych na terenie województw: lubelskiego, podkarpackiego, warmińsko-mazurskiego, podlaskiego. Ta sama wysokość obowiązuje dla województwa opolskiego, świętokrzyskiego, małopolskiego, lubuskiego, łódzkiego i kujawsko-pomorskiego wynosi ona 50%,. W pozostałych województwach – 40%. Wyjątek stanowi Warszawa, w przypadku której pułap ten wynosi 30%. Ponadto pomoc udzielaną małym przedsiębiorcom podwyższa się o 20 punktów procentowych, natomiast średnim – o 10 punktów. Nie dotyczy to przedsiębiorców działających w sektorze transportu.

Jakie przychody można zwolnić z CIT ?

Warto także wiedzieć, że zwolnieniu z CIT podlega także cały dochód osiągnięty z działalności, która ma wspierać inwestycję utworzoną na terenie specjalnej strefy ekonomicznej. Co więcej zwolnieniu z CIT podlega także dochód z nowej inwestycji w SSE jeśli wykażemy, że jest to inwestycja wtórna do poprzedniej zlokalizowanej w tej samej strefie.

Chcesz założyć działalność w Krakowie?

Zadzwoń – 516 066 671

Chcesz założyć działalność w Poznaniu?

Zadzwoń – 790 840 670

Czytaj  Naliczenie podatku dochodowego CIT od osób prawnych

Chcesz założyć działalność?! Zapraszamy do kontaktu z naszymi biurami!

Wirtualne Biuro Kraków – Coworking Centrum

Wirtualne Biuro Kraków – Coworking Rynek 28

Wirtualne Biuro Wrocław – Coworking Centrum

Wirtualne Biuro Poznań – Clockwork

Biuro247

Czytaj  Na czym polega odsetkowa tarcza podatkowa ?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *