Leasing operacyjny a finansowy

O tym czym właściwie jest tarcza podatkowa pisaliśmy w innym naszym artykule. – Jak właściwie działa tarcza podatkowa ? Dziś podpowiemy jak wykorzystać leasing w tarczy podatkowej ? Możliwość skorzystania z tarczy odsetkowej to niewątpliwa przewaga kapitału obcego nad własnymi źródłami finansowania. Leasing również umożliwia oszczędności podatkowe.

Jak wykorzystać leasing w tarczy podatkowej ?

Dwa warianty leasingu – czyli leasing finansowy i operacyjny

Zastanówmy się jakie są skutki podatkowe dla przedsiębiorcy korzystającego z umowy leasingowej. W pierwszym wariancie w okresie trwania umowy koszty uzyskania przychodu stanowią opłata dodatkowa (część odsetkowa) oraz odpisy amortyzacyjne są kosztem uzyskania przychodów. Po zakończeniu trwania umowy gdy finansujący oddaje przedmiot leasingu wynajmującemu do dalszego użytkowania, kosztem stają się ustalone przez strony opłaty.

Chcesz założyć działalność w Krakowie?

Zadzwoń – 516 066 671

Chcesz założyć działalność w Poznaniu?

Zadzwoń – 790 840 670

Czytaj  CIT dla małych przedsiębiorstw

W drugim wariancie w okresie trwania umowy koszty uzyskania przychodu stanowią przede wszystkim odpisy amortyzacyjne, ale opłaty dodatkowe. Po zakończeniu trwania umowy gdy finansujący oddaje przedmiot leasingu wynajmującemu do dalszego użytkowania, kosztem stają się ustalone przez strony opłaty.

Jak wykorzystać leasing w tarczy podatkowej ?

Kiedy najczęściej korzystamy z leasingu –

Jak wykorzystać leasing w tarczy podatkowej ?

Leasing w praktyce postrzegany jest jako pewna alternatywa dla kredytu. W rozwiniętych państwach o gospodarce rynkowej stanowi powszechnie stosowaną metodę finansowania przedsięwzięć inwestycyjnych. W praktyce oznacza to, że nie angażujemy kapitału ze źródeł zewnętrznych. – Jeśli są one zbyt drogie lub niedostępne oraz źródeł wewnętrznych, które są często niewystarczające. Taki sposób finansowania inwestycji, który polega na bezpośrednim pozyskaniu potrzebnych dóbr realnych od osób trzecich, określamy jako finansowanie surogatem kapitału.

Jak wykorzystać leasing w tarczy podatkowej ? – Jak zarządzać VAT-em w Leasingu ?

Już pisaliśmy wcześniej, że wcześniej mamy wybór pomiędzy dwoma rodzajami leasingu. W leasingu operacyjnym sprzęt pozostaje własnością leasingodawcy. Leasing finansowany różni się od operacyjnego podejściem do własności leasingowanego sprzętu, który jest wpisany w majątek leasingobiorcy. Jeżeli chodzi o kwestię VAT-u leasing finansowy ma pewien mankament. Musisz ponieść koszty całego podatku VAT od leasingowanego przedmiotu przy płatności pierwszej raty. Co zatem wybrać i który leasing jest lepszy ?

Czytaj  Zmiana formy prawnej działalności

Jeśli posiadasz nadwyżkę VAT-u, warto wybrać leasing finansowy, bo w pierwszej racie kredytu płacisz jest cały podatek VAT od wartości leasingowanego przedmiotu. Raty leasingu będą zatem tańsze. Jeśli jesteś jednak zasobny w gotówkę powinieneś zdecydować się na leasing operacyjny. Podatek VAT jest w nim rozłożony po równo na ilość rat w umowie.

Chcesz założyć działalność w Krakowie?

Zadzwoń – 516 066 671

Chcesz założyć działalność w Poznaniu?

Zadzwoń – 790 840 670

Czytaj  CIT-ST – kogo dotyczy?

Chcesz założyć działalność?! Zapraszamy do kontaktu z naszymi biurami!

Wirtualne Biuro Kraków – Coworking Centrum

Wirtualne Biuro Kraków – Coworking Rynek 28

Wirtualne Biuro Wrocław – Coworking Centrum

Wirtualne Biuro Poznań – Clockwork

Biuro247

Czytaj  CIT-ST – kogo dotyczy?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *