Jak właściwie działa tarcza podatkowa ?

Jak właściwie działa tarcza podatkowa ? – Nad tym zastanowimy się w dzisiejszym wpisie. Tarcza podatkowa i kiedy możemy z niej korzystać ? Aby móc korzystać z tarczy podatkowej musisz prowadzić działalność gospodarczą. – Niezależnie od jej formy prawnej. Drugi warunek jest taki, że działalność ta musi być rentowna i przynosić zysk.

Jak właściwie działa tarcza podatkowa ?

Na czym polega mechanizm tarczy podatkowej ?

Na czym polega mechanizm tarczy podatkowej ? – Obniżamy podstawę opodatkowania. Zatem obniżamy także wysokość podatku odprowadzanego do urzędu skarbowego. Dzieje się tak w przypadku podatków dochodowych, czyli podatku CIT lub PIT. W jaki sposób zastosować tarczę podatkową ? Od podstawy do naliczenia podatku dochodowego odejmujemy koszty finansowe naszej firmy. Takimi kosztami finansowymi mogą być odsetki od zaciągniętego kredytu firmowego.

To właśnie efekt tarczy podatkowej powoduje, że angażowanie w przedsiębiorstwo kapitału obcego w przedsiębiorstwo niż angażowanie kapitału własnego. Dlaczego ? Bo o 19% podatku możemy obniżyć wartość odsetek od zaangażowanego kapitału obcego.

Przeczytaj o: Jakie branże mogą wliczyć zakup telewizora do kosztów?

Chcesz założyć działalność w Krakowie?

Zadzwoń – 516 066 671

Chcesz założyć działalność w Poznaniu?

Zadzwoń – 790 840 670

Czytaj  Jakich informacji dostarcza cash flow ?

Jak to działa ? – Przykład

Załóżmy, że odsetki od zaciągniętego w banku kredytu to 10.000 złotych. Zatem o te 10.000 złotych obniżymy podstawę do naliczenia podatku dochodowego. Zatem realnie zaoszczędzimy 10.000 x 19% czyli 1.900 złotych. Oznacza to, że odsetki w gruncie rzeczy nie kosztowały nas 10.000 złotych tylko 8.100 złotych. Kwota 1.900 złotych to kwota jaką realnie zaoszczędzisz na podatku dochodowym

Jak właściwie działa tarcza podatkowa ?

Jak właściwie działa tarcza podatkowa ? – O tym warto pamiętać

Pamiętajmy, że tarcza podatkowa nie ma zastosowania gdy przedsiębiorstwo poniosło stratę brutto. Co więcej tarcza podatkowa nie ma zastosowania dla osób, które nie prowadzą działalności gospodarczej.

Czytaj  Własna firma – dotacje z Urzędu Pracy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *