Ulga na dojazd do pracy - czy jeszcze obowiązuje ?

Ulga na dojazd do pracy – czy jeszcze obowiązuje ?

Ulga na dojazd do pracy – czy jeszcze obowiązuje ? – To jedna z częściej wpisywanych fraz w wyszukiwarkę internetową. Wielu z Państwa zastanawia się czy Polski Ład wciąż jeszcze daje taką możliwość. Dlatego wychodząc na przeciw Państwa oczekiwaniom opiszemy jak skorzystać z ulgi na dojazd do pracy.

Ulga na dojazd do pracy - czy jeszcze obowiązuje ?

Po pierwsze jeśli dojeżdżasz do pracy,wówczas możesz rozliczać podwyższone koszty uzyskania przychodów. W stosunku do jednej umowy wynoszą po 300 zł miesięcznie. Jednocześnie dzięki dojazdom pracownik ma prawo do wyższego niż pracownik miejscowy limitu kosztów rocznych. Limit kosztów rocznych to ich suma z 12 miesięcy. W skali roku mówimy o 3,6 tys. zł.

Po drugie jeżeli dojeżdżasz do pracy PKS-em, koleją lub komunikacją miejskiej, to zamiast kosztów ryczałtowych, możesz w deklaracji podatkowej odliczać od przychodu faktyczny koszt tego dojazdu w kwocie wydatku na imienny bilet okresowy za dojazdy do pracy. W praktyce jest to 250 zł miesięcznie czyli rocznie to 3.000 złotych. Co ważne inne bilety niż okresowe nie upoważniają do odliczenia.

Czytaj też o: “Jak napisać dobry plan urlopów?”

Chcesz być na bieżąco?! POLUB NAS NA INSTAGRAMIE!

Instagram Banner

Chcesz być na bieżąco?! POLUB NAS NA INSTAGRAMIE!

Czytaj  Polski Ład — zmiana w opodatkowaniu na zasadach ogólnych

Chcesz założyć działalność w Krakowie?

Zadzwoń – 516 066 671

Chcesz założyć działalność w Poznaniu?

Zadzwoń – 790 840 670

Czytaj  PIT-28 – dla kogo?

Co z delegacjami ?

Przede wszystkim warto wiedzieć, że wyjazdy w delegacje pozostają zwolnione z opodatkowania; pracodawca zwrotów wydatków za delegacje oraz wypłacanych diet. Oczywiście do wartości limitów wskazanych w przepisach nie powinien wykazywać na informacjach podatkowych PIT-11. Jeżeli diety przekraczałyby limity ustawowe, to nadwyżka ponad limit staje się przychodem i należy od niej pobrać zaliczkę na podatek, doliczyć do przychodów i odprowadzić składkę ZUS.

Czytaj  Polski Ład — zmiana w opodatkowaniu na zasadach ogólnych

Ulga na dojazd do pracy – czy jeszcze obowiązuje ?-

O tym warto pamiętać !

Limit podwyższonych kosztów ryczałtowych nie przysługuje jeśli pracownik otrzymuje dodatek za rozłąkę. Ponadto ani podwyższonego ryczałtu , ani wydatków na bilet nie odliczamy jeśli pracownik otrzymuje zwrot kosztów dojazdu do pracy, Wyjątek stanowi sytuacja gdy zwrócone koszty zaliczymy do przychodów pod, które podlegają opodatkowaniu.

Przeczytaj nasz kolejny artykuł o uldze na dojazd do pracy w przypadku dwóch miejsc pracy. Jeśli interesuje Cię ten temat już teraz zachęcamy

Chcesz założyć działalność?! Zapraszamy do kontaktu z naszymi biurami!

Wirtualne Biuro Kraków – Coworking Centrum

Wirtualne Biuro Kraków – Coworking Rynek 28

Wirtualne Biuro Wrocław – Coworking Centrum

Wirtualne Biuro Poznań – Clockwork

Biuro247

Czytaj  Zmiana zasad poboru zaliczek - podatek PIT

Chcesz założyć działalność w Krakowie?

Zadzwoń – 516 066 671

Chcesz założyć działalność w Poznaniu?

Zadzwoń – 790 840 670

Czytaj  Jak rozliczyć działalność nierejestrowaną?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *