Od 1 stycznia 2022 roku obowiązują nowo wprowadzone przepisy. Jedną z nich jest podwyższenie kwoty wolnej od podatku. Tym samym wzrosła kwota dochodu, który nie powoduje obowiązku zapłaty podatku dochodowego. A zatem ile wynosi w tym roku kwota wolna od podatku? Kto może z niej skorzystać? Przeczytaj artykuł do końca, aby dowiedzieć się więcej w temacie: Kwota wolna od podatku za 2022 rok.

Przeczytaj o: Jakie jest minimalne wynagrodzenie w 2022 roku?

Kwota wolna od podatku w 2022 roku jak założyć działalność

Ile wynosi kwota wolna od podatku w 2022 roku?

W 2021 roku kwota wolna od podatku wynosiła 8 000 zł. Obecnie wynosi 30 000 zł. Oznacza to, że uzyskanie dochodu w wysokości 30 000 zł rocznie nie powoduje obowiązku opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych. Dopiero przekroczenie tej kwoty uruchamia obowiązek opodatkowania podatkiem dochodowym. Jednakże należy pamiętać, że uzyskanie dochodu poniżej 30 000 zł nie zwalnia ze złożenia deklaracji rocznej.

Kiedy można skorzystać z kwoty wolnej od podatku?

Z kwoty wolnej od podatku można skorzystać, jeśli podatnik rozlicza się poprzez skalę podatkową posiadającą dwa progi podatkowe, czyli 17% i 32% z dochodu. A zatem z wolnej kwoty od podatku nie mogą skorzystać podatnicy rozliczający się metodą liniową, poprzez kartę podatkową oraz ryczałtowcy. W przypadku, gdy przedsiębiorca uzyskuje dochody z różnych źródeł, w różny sposób opodatkowany, to kwotą wolna od podatku może odliczyć jedynie od dochodu rozliczanego według skali.

Kwota wolna od podatku w 2022 roku jak założyć działalność

Kto najbardziej skorzysta na kwocie wolnej od podatku?

Największą korzyść wprowadzenia nowej kwoty od podatku zyskają pracownicy zarabiający najniższe wynagrodzenie. W tym roku to 3010 zł brutto, czyli 2363,56 zł netto miesięcznie. Należy wspomnieć, że rzeczywiste uwzględnienie kwoty od podatku będzie realizowane na etapie miesięcznej kalkulacji wynagrodzenia, w tym zaliczki na podatek dochodowy jako kwota zmniejszająca podatek.

Czytaj  Sprzedaż premiowa i jej rozliczenie

Zwiększenie kwoty wolnej od podatku do 30 00 zł spowoduje zwiększenie kwoty zmniejszającej podatek do 5 100 zł rocznie. Oznacza to, że miesięcznie będzie odliczane 425 zł (a nie jak do wprowadzenia zmian, czyli 43,76 zł) od zaliczki na podatek.

Chcesz założyć działalność?! Zapraszamy do kontaktu z naszymi biurami!

Wirtualne Biuro Kraków – Coworking Centrum

Wirtualne Biuro Kraków – Coworking Rynek 28

Wirtualne Biuro Wrocław – Coworking Centrum

Wirtualne Biuro Poznań – Clockwork

Biuro247

Czytaj  Ulga Internetowa - czy przysługuje także przedsiębiorcy ?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *