Obecnie w polskim systemie podatkowym istnieje ulga dla młodych, czyli dla osób, które nie ukończyły 26. roku życia. Polega ona na zwolnieniu z podatku dochodowego. Ale dotyczy to osiągniętego dochodu w ciągu roku podatkowego do wysokości 85 528 zł. Przeczytaj artykuł do końca, aby dowiedzieć się więcej w temacie: Ulga dla młodych a rozliczenie deklaracji PIT.

Przeczytaj o: PIT-2 — Czym jest i kto powinien go złożyć?

Ulga dla młodych a rozliczenie deklaracji PIT Jak założyć działalność

Ulga dla młodych obejmuje przychody osiągnięte ze stosunku pracy, umowy zlecenia, pracy nakładczej lub spółdzielczego stosunku pracy. Jednakże to zwolnienie nie obejmuje przychodu osiągniętego z tytułu umowy o dzieło, działalności gospodarczej, z tytułu potraw autorskich lub najmu. Aby skorzystać z tego zwolnienie nie trzeba nigdzie składać żadnych dokumentów. Ulga nalicza się automatycznie.

Ulga dla młodych a rozliczenie deklaracji PIT

Jeśli podatnik może skorzystać z ulgi dla młodych to tym samym nie ma obowiązku, aby złożyć roczne zeznanie PIT. Jednakże, w przypadku, gdy roczne przychody przekroczyły 85 528 zł, podatnik ma obowiązek do wykazania i rozliczenia kwoty wynagrodzenia, która przekroczyła ustalony limit. Jeśli podatnik nie ma ukończonych 26 lat, opodatkowana zostaje jedynie kwota przekraczająca limit, a nie cały przychód.

Jeżeli podatnik, który nie ukończył 26. roku życia a uzyskuje przychód z działalności gospodarczej, umowy o dzieło, kontraktu managerskiego, z tytułu najmu lub praw autorskich musi złożyć deklarację PIT.

Ulga dla młodych a rozliczenie deklaracji PIT Jak założyć działalność

Chcesz założyć działalność w Krakowie?

Zadzwoń – 516 066 671

Chcesz założyć działalność w Poznaniu?

Zadzwoń – 790 840 670

Czytaj  Zmiana zasad poboru zaliczek - podatek PIT

Wspólne rozliczenie małżonków, którzy nie ukończyli 26. roku życia

Jeśli podatnik korzystający z ulgi dla młodych jest w związku małżeńskim również z osobą korzystającą z tej ulgi, to limit przychodów, czyli 85 528 zł przysługuje każdej osobie. Oznacza to, że dochód dwóch osób nie sumuje się i nie wzrasta kwota limitu oraz nie można przekazać swojego nieprzekroczonego limitu drugiej stronie.

Czytaj  Zmiana zasad poboru zaliczek - podatek PIT

Gdzie trzeba złożyć PIT?

Wypełnioną deklarację roczną PIT składa się do urzędu skarbowego, który jest odpowiedni dla miejsca zamieszkania podatnika w dniu składania deklaracji. Można to zrobić osobiście, listownie lub elektronicznie poprzez e-deklarację. Deklarację za 2021 rok należy rozliczyć do 2 maja 2022 roku.

Chcesz założyć działalność w Krakowie?

Zadzwoń – 516 066 671

Chcesz założyć działalność w Poznaniu?

Zadzwoń – 790 840 670

Czytaj  PIT-39 – kogo dotyczy?

Chcesz założyć działalność?! Zapraszamy do kontaktu z naszymi biurami!

Wirtualne Biuro Kraków – Coworking Centrum

Wirtualne Biuro Kraków – Coworking Rynek 28

Wirtualne Biuro Wrocław – Coworking Centrum

Wirtualne Biuro Poznań – Clockwork

Biuro247

Czytaj  Działalność nierejestrowana a kwota wolna od podatku

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *