zaświadczenie o zdolności do pracy

Podczas wypełniania rocznego zeznania podatkowego można nieumyślnie popełnić błąd poprzez np. wpisanie złej kwoty. Co wpłynie na np. zaniżenie kwoty przychodu, dochodu bądź podatku do zapłaty. Jeśli podatnik zorientuje się o tym dopiero po przekazaniu deklaracji do urzędu skarbowego, musi dokonać korekty w złożonym już zeznaniu podatkowym. W tym celu trzeba złożyć korektę zeznania podatkowego. Przeczytaj artykuł do końca, aby dowiedzieć się więcej w temacie: Korekta PIT — jak ją zrobić?

Przeczytaj o: Jak rozliczyć stratę w PIT?

Korekta PIT  jak ją zrobić Jak założyć działalność

Na początku należy zaznaczyć, że po złożeniu korekty zeznania, złożone pierwotne nie będzie brane pod uwagę poprzez fiskusa. Korekty można dokonać w każdym momencie, jeśli nie doszło do kontroli podatkowej lub nie zostało wszczęte postępowanie podatkowe.  W przypadku przeprowadzania czynności sprawdzających korekta zeznania jest możliwa.

Złożone zeznanie w 2022 oku za 2021 rok, można skorygować do 31 grudnia 2027 roku. Oznacza to, że podatnik ma 5 lat liczących od ostatniego dnia roku kalendarzowego na dokonanie zmiany w złożonym PIT.

Korekta PIT — jak ją zrobić?

Aby dokonać korekty złożonego rocznego zeznania podatkowego, należy raz jeszcze wypełnić formularz PIT za rok, w którym nastąpił błąd. Wymagane jest, aby korekty dokonać na tym samym formularzu, który był wypełniany i który posiada nieprawidłowości Jako cel złożenia deklaracji należy zaznaczyć pozycję „korekta”. Następnie trzeba przekazać do odpowiedniego urzędu skarbowego ten dokument. Może się to odbyć poprzez osobiste złożenie deklaracji, listownie lub za pośrednictwem e-deklaracji. Forma przekazania dokumentu nie ma tutaj znaczenia.

Korekta PIT  jak ją zrobić Jak założyć działalność

Chcesz założyć działalność w Krakowie?

Zadzwoń – 516 066 671

Chcesz założyć działalność w Poznaniu?

Zadzwoń – 790 840 670

Czytaj  Zmiana zasad poboru zaliczek - podatek PIT

Czy PIT złożony po terminie można potraktować jako korektę?

Jeśli nie udało się złożyć terminowo zeznania podatkowego, nie można potraktować złożonego PIT jako korekty. Wynika to z faktu, że nie złożono zeznania podatkowego, które można poprawić. W takiej sytuacji, aby uniknąć otrzymania kary za nieterminowe rozliczenie, należy w pierwszych dniach maja złożyć deklarację z pisemnym uzasadnieniem dlaczego doszło do opóźnienia.

Czytaj  Ulga dla młodych a rozliczenie deklaracji PIT

Korekta do korekty zeznania

Jeśli w złożonej korekcie doszło także do popełnienia błędu, należy złożyć kolejną korektę. Można ich zrobić wiele, nie ma przepisów zabraniających tego. 

Chcesz założyć działalność w Krakowie?

Zadzwoń – 516 066 671

Chcesz założyć działalność w Poznaniu?

Zadzwoń – 790 840 670

Czytaj  Ulga na dojazd do pracy - czy jeszcze obowiązuje ?

Chcesz założyć działalność?! Zapraszamy do kontaktu z naszymi biurami!

Wirtualne Biuro Kraków – Coworking Centrum

Wirtualne Biuro Kraków – Coworking Rynek 28

Wirtualne Biuro Wrocław – Coworking Centrum

Wirtualne Biuro Poznań – Clockwork

Biuro247

Czytaj  Podatek - rodzaje deklaracji PIT

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *