Jak zapewnić dobry cash flow ?

Jak zapewnić dobry cash flow ?-Ten artykuł będzie w zasadzie kontynuacją artykułu – “Cash flow – co jeszcze warto wiedzieć.” Warto go przeczytać najpierw. W tym wpisie zajmiemy się natomiast kolejnym wariantem rachunku przepływów pieniężnych. Mówiąc wariant mamy na myśli kombinacje dodatnich lub ujemnych przepływów z działalności operacyjnej, inwestycyjnej czy finansowej.

Jak zapewnić dobry cash flow ?
=

Kilka zasad, które warto wdrożyć, by cash flow był OK

Jak zapewnić dobry cash flow ? – o to kilka sposobów.

  • Opcja pierwsza zakłada, że klient najpierw płaci za produkt czy usługę dopiero potem może z korzystać
  • Jeśli pierwsza opcja nie wchodzi w grę umów się na procent płatności z góry np. 15%. Ułatwi to znacznie dobry przepływ pieniądza. W razie gdy trafisz na nieuczciwego kontrahenta, masz przy najmniej część pieniędzy zanim zlecisz refaktoring.
  • Sprawdź klienta czy jest wiarygodny, sprzedaj mu najpierw tańszy produkt i zobacz czy zapłaci.
  • Na rynku znajdziesz firmy, które opracują dla Ciebie system analizy przepływów pieniężnych. Przepływy pieniężne możesz analizować nie tylko w ujęciu rocznym, ale także tygodniowym a nawet dziennym. Ścisła kontrola wpływów i wydatków ułatwi podejmowanie bieżących decyzji. Odpowiedni system pokaże Ci także zobowiązania, które możesz jeszcze negocjować Dysponując odpowiednim systemem do controllingu czy rachunkowości zarządczej możesz zbadać na przykład wrażliwość firmy na przesunięcie wybranego strumienia pieniądza. Możesz sprawdzić co stanie się jeśli nie otrzymasz kredytu lub co stanie się jeśli Twój klient nie zapłaci w terminie.
  • Buduj scenariusze w Excelu. – Excel umożliwia budowanie scenariuszy typu decision. Funkcja ta umożliwia przewidzenie np. wysokości przychodów od wolumenu zamówienia, obniżki lub podwyżki ceny o x%

Chcesz założyć działalność w Krakowie?

Zadzwoń – 516 066 671

Chcesz założyć działalność w Poznaniu?

Zadzwoń – 790 840 670

Czytaj  Podział faktoringu - zawiadomienie dłużnika
Czytaj  Dlaczego warto rozumieć rachunek cash flow ?

Jak rozumieć ujemne przepływy z działalności operacyjnej i inwestycyjnej, ale dodatnie z działalności finansowej ?

Po pierwsze zauważamy więc, że nasza podstawowa działalność jest nierentowna. Mamy więcej wydatków niż wpływów. Ujemne przepływy z działalności finansowej oznaczają, że spłacamy zaciągnięte zobowiązania. Ujemne przepływy z działalności inwestycyjnej oznaczają, że wydajemy na inwestycje. Taki obraz rachunku przepływów pieniężnych, charakteryzuje zwykle młode firmy. Firmy, które rozkręcają swój biznes. Dodatnie przepływy z działalności finansowej oznaczają, że bank lub właściciele dokapitalizowują przedsiębiorstwo.

Chcesz założyć działalność w Krakowie?

Zadzwoń – 516 066 671

Chcesz założyć działalność w Poznaniu?

Zadzwoń – 790 840 670

Czytaj  Kredyt konsolidacyjny - co to jest i na czym polega?

Chcesz założyć działalność?! Zapraszamy do kontaktu z naszymi biurami!

Wirtualne Biuro Kraków – Coworking Centrum

Wirtualne Biuro Kraków – Coworking Rynek 28

Wirtualne Biuro Wrocław – Coworking Centrum

Wirtualne Biuro Poznań – Clockwork

Biuro247

Czytaj  Wydatki firmowe i prywatne

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *