Cash flow - co jeszcze warto wiedzieć ?

Cash flow – co jeszcze warto wiedzieć ? -Ten artykuł będzie w zasadzie kontynuacją artykułu –Jakich informacji dostarcza cash flow ? Warto go przeczytać najpierw. W tym wpisie zajmiemy się natomiast kolejnym wariantem rachunku przepływów pieniężnych. Mówiąc wariant mamy na myśli kombinacje dodatnich lub ujemnych przepływów z działalności operacyjnej, inwestycyjnej czy finansowej.

Cash flow - co jeszcze warto wiedzieć ?

Chcesz założyć działalność w Krakowie?

Zadzwoń – 516 066 671

Chcesz założyć działalność w Poznaniu?

Zadzwoń – 790 840 670

Czytaj  Dlaczego warto rozumieć rachunek cash flow ?

Błędy, które utrudniają dobry cash flow

Wiele małych firm decyduje się na robienie interesów z dużymi rynkowymi graczami. Taka współpraca ma jedną wadę. – Duże przedsiębiorstwa mają często bardzo skomplikowany proces obsługi zakupu, oznacza to że zanim ujrzysz gotówkę na koncie za jakieś duże zlecenie może minąć kilka miesięcy. Problemem mogą być także faktury wystawiane nawet z… 90 dniowym terminem płatności. Pytanie brzmi: jak zatem do tego czasu przetrwać ? Trzeba albo wziąć kredyt albo pozyskać inwestorów. Zarówno jedno jak i drugie rozwiązanie nie jest takie proste. Pamiętajmy, że duży kontrakt wiąże się także z większym ryzykiem.

Problem o którym mówimy najczęściej dotyka branżę transportową, choć oczywiście nie tylko. Branża transportowa jest szczególnie narażona na zatory płatnicze. Tutaj z pomocą przychodzi factoring. Na rynku można nawet znaleźć firmy specjalizujące się w factoringu dla branży transportowej czy budowlanej. Możemy zapewnić sobie finansowanie zaraz po otrzymaniu frachtu, a co za tym idzie uniknąć zatorów płatniczych Dlatego błędem jest obawa przed factoringiem. Nawet jeśli masz zamiar przyprowadzić mikro czy małą firmę na wszelki wypadek rozejrzyj się za dobrą firmą factoringową.

Cash flow - co jeszcze warto wiedzieć ?

Jak rozumieć ujemne przepływy z działalności operacyjnej ale dodatnie z działalności inwestycyjnej i finansowej ?

Ujemne przepływy z działalności operacyjnej niestety nie wróżą nic dobrego. Wydatki przekraczają wpływy i to w dodatku z największej części działalności firmy. – Z tej do której powołaliśmy naszą jednostkę. Aby pokryć te wydatki zaciągamy zobowiązania w bankach – o czym świadczą dodatnie przepływy z działalności finansowej. Ponad to aby sfinansować wydatki operacyjne pozbywamy się aktywów trwałych. Taka sytuacje może oznaczać restrukturyzację, zmianę profilu działalności firmy.

Czytaj  Dlaczego warto rozumieć rachunek cash flow ?

Chcesz założyć działalność w Krakowie?

Zadzwoń – 516 066 671

Chcesz założyć działalność w Poznaniu?

Zadzwoń – 790 840 670

Czytaj  Dlaczego warto rozumieć rachunek cash flow ?

Chcesz założyć działalność?! Zapraszamy do kontaktu z naszymi biurami!

Wirtualne Biuro Kraków – Coworking Centrum

Wirtualne Biuro Kraków – Coworking Rynek 28

Wirtualne Biuro Wrocław – Coworking Centrum

Wirtualne Biuro Poznań – Clockwork

Biuro247

Czytaj  Co to jest kredyt rewolwingowy ?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *