Mam firmę IT - co wrzucić w koszty?

Mam firmę IT – co wrzucić w koszty? – To pytanie zadaje sobie wielu informatyków. Czy w koszty firmy mogę wrzucić własne ,,M”? lub okulary?. Przeczytaj ten artykuł do końca, a przybliżymy Ci te kwestię.

Działalność gospodarcza we własnym ,,M”

Doskonale pamiętamy dobrze prosperujące biurowce pełne firm i urzędników. Nikt nie kwestionował zaliczania wydatków na wynajęcie biura do kosztów uzyskania przychodów. Pandemia jednak skutecznie zmieniła nasze podejście do miejsca pracy. Bardzo wielu Polaków pracuje już ,, w domu ” i są z tego faktu zadowoleni.

Co jednak z kosztami? Co, gdy nasze biuro mieści się w wynajmowanym mieszkaniu? W takim przypadku możemy zaliczyć procentowy udział powierzchni wykorzystywanej do prowadzenia działalności gospodarczej.

Bywa, że naszą działalność prowadzimy w mieszkaniu zakupionym właśnie za kredyt hipoteczny. Mało kto z nas wie o możliwości kwalifikowania do kosztów części odsetkowej kredytu hipotecznego. Przykładem niech będzie interpretacja indywidualna Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z dnia 26 listopada 2015 r., nr IPPB1/4511-1041/15-4/AM.

Chcesz założyć działalność w Krakowie?

Zadzwoń – 516 066 671

Chcesz założyć działalność w Poznaniu?

Zadzwoń – 790 840 670

Czytaj  Poduszka finansowa - czym jest i dlaczego warto ją mieć?

Mam firmę IT – co wrzucić w koszty? – Okulary korekcyjne?

Praca w branży IT często związana jest z narażaniem oczu na stałe pogarszanie wzroku. Z tego powodu byłoby normalne, aby zakup okularów korekcyjnych wliczać do kosztów uzyskania przychodu. Jednak tak nie jest. Organy podatkowe się z takim podejściem nie zgadzają. Przekonują, że zakup okularów korekcyjnych ma na celu ochronę zdrowia. Wydatki na ochronę zdrowia mają zaś charakter osobisty. Kiedy zaistnieje u nas wada wzroku lub będzie się pogłębiać, musimy kupić okulary z odpowiednimi szkłami czy prowadzimy działalność gospodarczą, czy też nie. Zmusi nas do tego sytuacja życiowa. Według organów podatkowych poniesione wydatki na zakup okularów nie mają realnego wpływu na wysokość przychodów uzyskiwanych ze świadczenia usług w zakresie informatyki.

Czytaj  Leasing sprzętu IT

Obsługa prawna

Obsługa prawna wyręcza nas w sporządzaniu umów prawnych, reprezentuje przed organami administracji publicznej, przed sądem. Koszty obsługi prawnej stanowią więc koszt uzyskania przychodu.

Działalność w branży informatycznej można prowadzić w formie spółki ( cywilnej, akcyjnej, jawnej, komandytowej ) albo jako indywidualną działalność gospodarczą. Istniejące ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych ( u PIT ) i prawnych ( u CIT ) umożliwiają zaliczanie poniesionych wydatków do kosztów podatkowych.

Artykuły: 22 ust.1 uPIT oraz 15 ust. 1 u CIT mówią, że ,,kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów”.

Jakie mogą być to koszty? Kosztami są bezsprzecznie: usługi księgowości, opłaty telekomunikacyjne (telefon, Internet), wydatki na zakup sprzętu elektronicznego (smartfon, laptop, urządzenia audiowizualne, drukarka, myszka, też kasa fiskalna, ale z zastrzeżeniami), materiały edukacyjne, udział w szkoleniach, konferencjach branżowych, wyposażenie biura (meble, artykuły biurowe), wydatki na stronę internetową czy wydatki na samochód firmowy.

Marketing internetowy

Nasza działalność gospodarcza kierowana jest do potencjalnego klienta. Musimy zatem zorganizować dobrą strategię reklamową. Znakomitym nośnikiem reklamy jest dziś Internet. To w Internecie klient będzie szukał informacji o firmach z branży IT. Skoro mamy już własną stronę internetową, warto umieścić na portalach o dużym zasięgu odbiorców inne formy reklamowe, np. billboard, box śródtekstowy, navibox, skyscraper, banner rozwijany czy scroll. Wydatki takie mogą być kosztem uzyskania przychodu w ramach prowadzonej działalności.

Dobrą formą reklamy jest prowadzenie własnego bloga. Przy spełnieniu dodatkowych warunków, wydatki ponoszone na jego prowadzenie stanowią koszt uzyskania przychodu. Zgadzają się z tym organy podatkowe. W tym przypadku przykładem jest wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego z dnia 28 maja 2015 roku, sygn. II FSK 865/13.

Mam firmę IT – co wrzucić w koszty? – Podsumowanie

Przytoczone powyżej: indywidualna interpretacja czy wyrok NSA utwierdzają, że w przypadku wątpliwości lub rozbieżności interpretacyjnych mamy możliwość wystąpić z wnioskiem o wydanie indywidualnej interpretacji przepisów prawa podatkowego. Interpretacje te w imieniu Ministra Finansów wydają dyrektorzy pięciu izb skarbowych: w Łodzi, w Bydgoszczy, w Katowicach, w Poznaniu i w Warszawie.

Czytaj  Dotacja na działalność gospodarczą - z PUP

Specyfika branży IT umożliwia wiele wydatków uznać jako koszty uzyskania przychodu. Pamiętajmy jednak, aby wydatki te wiązać bezpośrednio z prowadzoną działalnością. Aby były też poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów z tej działalności. Także na przyszłość.

Chcesz założyć działalność w Krakowie?

Zadzwoń – 516 066 671

Chcesz założyć działalność w Poznaniu?

Zadzwoń – 790 840 670

Czytaj  Jak obcokrajowiec może założyć działalność w Polsce?

Chcesz założyć działalność?! Zapraszamy do kontaktu z naszymi biurami!

Wirtualne Biuro Kraków – Coworking Centrum

Wirtualne Biuro Kraków – Coworking Rynek 28

Wirtualne Biuro Wrocław – Coworking Centrum

Wirtualne Biuro Poznań – Clockwork

Biuro247

Czytaj  Leasing sprzętu IT

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *