jak założyć działalność

Przystąpienie Polski do Unii Europejskiej w 2004 roku, a także nieograniczony dostęp do internetu pozwolił polskim przedsiębiorcom na sprzedaż towarów oraz świadczenie usług poza granicami kraju. Aby uniknąć przykrych konsekwencji w postaci nieotrzymania zapłaty, warto się maksymalnie zabezpieczyć przed taką ewentualnością. W jaki sposób to zrobić i na co zwrócić uwagę podczas zawierania umowy z kontrahentem zagranicznym? Przeczytaj artykuł do końca, aby dowiedzieć się więcej jak wygląda umowa z zagranicznym przedsiębiorcą jak założyć działalność.

Umowa z zagranicznym przedsiębiorcą jak założyć działalność

Sprawdź zagranicznego kontrahenta

Jedną z podstawowych oraz najważniejszych kwestii jest sprawdzenie danych klienta, z którym chcesz podpisać umowę. W praktycznie każdym kraju Unii Europejskiej działają odpowiedniki polskiego CEIDG lub KRS, w których możesz sprawdzić dane, takie jak:

  • nazwę podmiotu,
  • dane wspólników spółki,
  • informacje o rozdzielności majątkowej,
  • dane osób reprezentujących dany podmiot,
  • dane o złożonych sprawozdaniach finansowych,
  • informacje o prowadzonych postępowaniach upadłościowych.

Należy pamiętać, że dane będące nie muszą być aktualne. Oprócz tego, możesz sprawdzić swojego kontrahenta w wyszukiwarce Google.

Najistotniejsze elementy umowy z zagranicznym przedsiębiorcą

Skonstruowana umowa powinna jasno i precyzyjnie określać prawa oraz obowiązki stron. Ponadto musi określać przedmiot umowy, wysokość wynagrodzenia oraz termin wykonania świadczenia, którego dotyczy umowa.

Język umowy

Jeśli przedsiębiorca zawiera umowę w języku, którego nie zna, najbezpieczniej zdecydować się na zawarcie umowy w języku międzynarodowym (np. angielskim). Innym rozwiązaniem, jest napisanie umowy w dwóch wersjach językowych, np. polskim i francuskim. Jednakże w takiej sytuacji należy określić, która wersja językowa jest rozstrzygająca w przypadku wystąpienia rozbieżności między umowami.

Waluta wynagrodzenia

Ważną kwestia podczas zawieranie umowy jest uzgodnienie w jakiej walucie będzie wypłacone wynagrodzenie oraz w jaki sposób będzie ona przeliczona (np. w sytuacji wypłacania równowartości polskich złotówek w euro).

Umowa z zagranicznym przedsiębiorcą jak założyć działalność

Umowa z zagranicznym przedsiębiorcą – Określenie jurysdykcji sądowej

Określenie przez strony umowy tzw. jurysdykcji sadowej oznacza, iż strony ustalają jakiemu prawu będzie podlegać zawarta umowa. Należy pamiętać, że przedsiębiorcy mają prawo głosu w tej kwestii oraz mogą domagać się innego rozwiązania niż to zaproponowane przez drugą stronę. Sytuacja, w której przedsiębiorca musi się domagać swoich praw przed francuskim sądem może się wiązać z szeregiem komplikacji wynikających nie tylko z postępowaniem, które będzie się toczyć w obcym języku, ale również wysokimi kosztami.

Czytaj  Płatna i niepłatna przerwa w pracy

Przeczytaj o:

Jak przygotować się do zawarcia umowy?

Jak zawrzeć umowę pisemną?

Co powinna zawierać umowa franczyzy?

Chcesz założyć działalność?! Zapraszamy do kontaktu z naszymi biurami!

Wirtualne Biuro Kraków – Coworking Centrum

Wirtualne Biuro Kraków – Coworking Rynek 28

Wirtualne Biuro Wrocław – Coworking Centrum

Wirtualne Biuro Poznań – Clockwork

Biuro247

Czytaj  Kto finansuje składki przedsiębiorcy ?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *