Jaka forma opodatkowania najlepsza?

Jeśli prowadzisz lub zamierzasz prowadzić własną firmę zapewne zastanawiasz się jaką formę opodatkowania wybrać. Jaka forma opodatkowania najlepsza? – Nie ma uniwersalnej odpowiedzi na to pytanie. O wyborze formy opodatkowania decyduje wiele czynników.

Chcesz założyć działalność w Krakowie?

Zadzwoń – 516 066 671

Chcesz założyć działalność w Poznaniu?

Zadzwoń – 790 840 670

Czytaj  Jak wypełnić deklarację na podatek leśny DL-1?

Wspomnijmy tylko, że mamy cztery sposoby rozliczenia podatku dochodowego:

  • skala podatkowa – inaczej mówiąc rozliczanie na zasadach ogólnych
  • ryczałt od przychodów ewidencjonowanych
  • karta podatkowa
  • podatek liniowy

Skala podatkowa będzie dobra dla tych, którzy chcą korzystać z ulg podatkowych, rozliczyć ulgę na dzieci Skala podatkowa daje możliwość rozliczenia się wspólnie z małżonkiem nawet jeśli ten nie pracuje. Co ważne możemy płacić podatek w wysokości 18 lub 32%. Pamiętaj, że jako przedsiębiorca musisz w tym przypadku prowadzić książkę przychodów i rozchodów. Ponadto ważne jest że masz możliwość odliczenia od podatku kosztów uzyskania przychodu. Rozliczenie roczne powinieneś złożyć do 30 kwietnia roku kolejnego. Zrobisz to na formularzu PIT 36. O skali podatkowej przeczytasz także u nas. Zajrzyj.

Kolejna możliwość to podatek liniowy. W tym przypadku również masz obowiązek prowadzenia książki przychodów i rozchodów. Co więcej masz możliwość rozliczania ulgi na IKZE, czyli Indywidualne Konto zabezpieczenia emerytalnego. Mamy jedną stawkę podatku, która wynosi 19% Ponadto tutaj również rozliczysz KUP. Co ważne nie możesz rozliczyć się wspólnie z małżonkiem. Brak też ulgi na dzieci. Zeznanie roczne składasz na formularzu PIT -36L, do 30-tego kwietnia roku kolejnego. Żeby podatek liniowy był opłacalny, uzyskany musi być duży – powyżej 90.000-100.000 złotych..

Jaka forma opodatkowania najlepsza – ryczałt?

Jaka forma opodatkowania najlepsza? Abyśmy mogli podjąć decyzję, omówimy teraz dwie kolejne formy.

Czytaj  Opodatkowanie umów cywilnoprawnych

Ryczałt jest dużo prostszą formą opodatkowania. Stawek tego podatku jest sporo. Wszystkie stawki sprawdzisz w ustawie. Stawka podatku zależy tutaj, od tego jaka to jest działalność. Ilu zatrudnisz pracowników i gdzie ją prowadzisz. Co ważne podatek w tym przypadku płacisz od przychodu. Nie masz zatem możliwości odliczenia choćby kosztów wynajmu biura, czy zakupu maszyn produkcyjnych. Ponadto nie możesz rozliczyć się wspólnie z małżonkiem. Masz tylko możliwość odliczania ulgi na IKZE. Jedynym plusem ryczałtu mogą byś stosunkowo niewielkie stawki. Zeznanie roczne złożysz do 31 stycznia na formularzu PIT-28. Nie musisz prowadzić pełnej dokumentacji księgowej.

Karta podatkowa – nie zawsze możesz rozliczać się w ten sposób. Stawkę ustala dla Ciebie naczelnik właściwego urzędu skarbowego. Podatek musisz zapłacić do 7 dnia każdego miesiąca. Brak jest obowiązku prowadzenia dokumentacji. Natomiast jeśli wystawiasz faktury, musisz je przechowywać. Nie musisz składać zeznania podatkowego. Składasz tylko PIT-16A. Jest to informacja jakie składki zapłaciłeś na ubezpieczenie zdrowotne. Brak ulg podatkowych i możliwości rozliczenia się wspólnie z małżonkiem. Tą formę wybierają zwykle rzemieślnicy.

Podsumowując, musisz sprawdzić na jakich zasadach Twoja działalność może być rozliczana. Dopasować formę opodatkowania do uzyskiwanego dochodu. Raz wybrana forma, może okazać się niekorzystna w przyszłości. Dlatego raz do roku – do 20 stycznia masz prawo zmienić formę opodatkowania.

Chcesz założyć działalność w Krakowie?

Zadzwoń – 516 066 671

Chcesz założyć działalność w Poznaniu?

Zadzwoń – 790 840 670

Czytaj  Polski Ład — ulga na powrót dla osób wracających z zagranicy

Chcesz założyć działalność?! Zapraszamy do kontaktu z naszymi biurami!

Wirtualne Biuro Kraków – Coworking Centrum

Wirtualne Biuro Kraków – Coworking Rynek 28

Wirtualne Biuro Wrocław – Coworking Centrum

Czytaj  Polski Ład — ulga na powrót dla osób wracających z zagranicy

Wirtualne Biuro Poznań – Clockwork

Biuro247

Czytaj  Forma opodatkowania - jaką wybrać?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *