Prokurent

Polski Ład – zgodnie z jego projektem od 2023 r. podatnicy podatku CIT oraz osoby fizyczne prowadzące działalność gospodarczą będą miały szereg nowych obowiązków.

Nowe zasady naliczania składki zdrowotnej, które weszły w życie w styczniu 2022 roku, obligują przedsiębiorców do comiesięczne przesyłanie do ZUS informacji o osiągniętym dochodzie. Więcej na temat nowej składki zdrowotnej pisaliśmy w tym artykule: Polski Ład — jaka będzie wysokość składki zdrowotnej w 2022 roku?

Jednakże w dzisiejszym artykule zajmiemy się nowymi zmianami, które wejdą w życie od stycznia 2023 roku. Przeczytaj, aby dowiedzieć się więcej.

Polski Ład – co również ulegnie zmianie?

Od stycznia 2023 roku przedsiębiorcy zobowiązani zostaną do wdrożenia systemu e-Faktur. Ponadto będą musieli automatycznie wysyłać każdą wystawioną fakturę na serwer Ministerstwa Finansów. Szerzej na temat e-Faktur pisaliśmy tutaj: E-faktury – dlaczego warto?

Ponadto przepisy Polskiego Ładu zakładają rozszerzenie zakresu informacji przesyłanych do skarbówki w ramach Jednolitego Pliku Kontrolnego.

Chcesz założyć działalność w Krakowie?

Zadzwoń – 516 066 671

Chcesz założyć działalność w Poznaniu?

Zadzwoń – 790 840 670

Czytaj  Polski Ład - ZUS w Twojej firmie

JPK_PKPIR, JPK_EST – jakie zmiany?

Według obecnie obowiązujących przepisów, jako przedsiębiorca musisz co miesiąc składać plik JPK_V7, pod warunkiem że jesteś czynnym podatnikiem VAT. Pozostałe dokumenty, takie jak:

  • JPK_FA (faktury VAT)
  • JPK_FA_RR (faktury VAT rolnika ryczałtowego)
  • JPK_MAG (magazyn)
  • JPK_WB (wyciąg bankowy)
  • JPK_KR (księgi rachunkowe)
  • JPK_PKPIR (podatkowa księga przychodów i rozchodów)
  • JPK_EWP (ewidencja przychodów)

podatnicy składają jedynie na żądanie organów skarbowych. Przy czym nie wszystkie, a tylko te, które dotyczą prowadzonej działalności gospodarczej.

Jednakże zgodnie z nowymi przepisami, każda osoba prowadząca działalność gospodarczą zobowiązana będzie do przesyłania władzom skarbowym pełnej zawartości ksiąg rachunkowych każdego miesiąca. Mam na myśli między innymi Podatkowe Księgi Przychodów i Rozchodów oraz Ewidencję Środków Trwałych. Księgi te przedsiębiorca będzie dostarczał wyłącznie w formie elektronicznej, w ramach ustrukturyzowanych plików JPK_PKPIR oraz JPK_EST. Podsumowując, to zatem dwa kolejne, obowiązkowe do sporządzania pliki JPK, oprócz wprowadzonego już wcześniej pliku JPK_VAT.

Czytaj  Nowy Ład podatek od nieruchomości

Z czym związane są nowe obowiązki?

Po wdrożeniu nowych przepisów, urzędy skarbowe będą mogły na bieżąco pozyskiwać informacje dotyczące nie tylko Twoich dochodów i należnych zaliczek na podatek dochodowy, ale również informację o aktualnych składnikach majątku firmy.

Obowiązek elektronicznej wysyłki ksiąg rachunkowych dotyczyć będzie również osób rozliczających się na podstawie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych. Ci przedsiębiorcy również zobowiązani będą do comiesięcznej wysyłki Ewidencji Przychodów oraz Wykazu Środków Trwałych.

Nowe przepisy wchodzą w życie 1 stycznia 2023 roku. Od tej daty nie będzie zatem możliwości uniknięcia prowadzenia zarówno PKPiR, jak i Ewidencji Środków Trwałych w formie elektronicznej. Pełna treść nowych przepisów dostępna jest tutaj

Warte uwagi: Jednorazowe odszkodowanie

Chcesz założyć działalność?! Zapraszamy do kontaktu z naszymi biurami!

Wirtualne Biuro Kraków – Coworking Centrum

Wirtualne Biuro Kraków – Coworking Rynek 28

Wirtualne Biuro Wrocław – Coworking Centrum

Wirtualne Biuro Poznań – Clockwork

Biuro247

Czytaj  Menadżer w Polski Nowym Ładzie

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *