Porozumienie inwestycyjne

Co nowego we franczyzie ? – Na temat tego czym jest franczyza pisaliśmy już w innym naszym artykule. – Zachęcam Cię, abyś przeczytał najpierw artykuł pod tytułem: “Franczyza – popularny pomysł na biznes” Dla przypomnienia dodajmy, że franczyza to model biznesowy, w którym otwierasz swój biznes i tym samym dołączasz do sieci wielu opartych na tej samej zasadzie placówek. Polacy bardzo polubili franczyzę. Tak przynajmniej wynika z danych przedstawionych przez Polską Organizację Franczyzobiorców

W jakiej branży franczyza jest najpopularniejsza ?

Na rynku franczyzy dominują polskie firmy. Osiem na dziesięć franczyz w Polsce stanowią krajowe marki, w ramach których działa również większość (ponad 85 proc.) jednostek franczyzowych.. Obecnie w Polsce działa 1.310 sieci franczyzowych i 83 tys. franczyzobiorców.

Najbardziej popularnymi biznesami we franczyzie są: w handlu – sklepy spożywcze, a w usługach – koncepty gastronomiczne. W ostatnim czasie coraz większą popularność zyskiwały:

  • restauracje z ofertą vege, co wynikało z mody na zdrowy tryb życia;
  • sklepy specjalistyczne, skoncentrowane na wąskim segmencie produktowym jak np. sery, żywność ekologiczna, karma dla zwierząt itd;
  • koncepty edukacyjne, które oferują naukę programowania, naukę języków, treningi sportowe i wiele innych zajęć rozszerzających szkolną wiedzę. 

Oferta franczyzy jest coraz bogatsza, a franczyzodawcy mają coraz wyższe kwalifikacje do tego, by wspierać swoich partnerów na drodze do biznesowego sukcesu. Dzięki temu prowadzenie firmy na licencji franczyzowej staje się coraz bezpieczniejszym rozwiązaniem.

Chcesz założyć działalność w Krakowie?

Zadzwoń – 516 066 671

Chcesz założyć działalność w Poznaniu?

Zadzwoń – 790 840 670

Czytaj  Finansowanie środków trwałych – leasing
Co nowego we franczyzie ?

Nowy projekt ustawy Ministerstwa Sprawiedliwości.

W ostatnim czasie pojawiły się informacje o tym, że Ministerstwo Sprawiedliwości pracuje nad regulacjami prawnymi dotyczącymi franczyzy. Rzeczywiście powinno się to zmienić bo branża w której pracuje obecnie ponad pół miliona Polaków nie ma swoich przepisów. Czy zapowiadane zmiany ułatwią czy utrudnią prowadzenie biznesu – Oceńcie sami

Czytaj  Jakie są wymagane dokumenty podczas założenia działalności?

Projekt zakłada między innymi skrócenie okresu wypowiedzenia franczyzy do 3 miesięcy. Co więcej wraz z wygaśnięciem umowy automatycznie ma wygasać zakaz pracy u konkurencji. Mały przedsiębiorca będzie mógł być zatem bardziej elastyczny i szybciej zmienić branże. Franczyzodawcy nie będą mogli już wykorzystywać swojej silniejszej pozycji i wiązać franczyzobiorców długimi okresami wypowiedzeń umów.Umożliwi to zatem szybkie wyjście z biznesu, który okazał się mało rentowny.

Proponowane zmiany mają także zapewnić większą transparentność umowy. Ustawodawca chce unikną przede wszystkim sytuacji, w której franczyzobiorca może zapoznać się z umową nie wcześniej niż w dniu jej podpisania.

Projekt przewiduje m. in. zakaz oferowania franczyzy bez dokładnego i odpowiednio długiego sprawdzenia jej modelu biznesowego poprzez własną działalność, a także obowiązek udostępniania kandydatom na franczyzobiorców prospektu informacyjnego zwierającego bardzo szczegółowe dane na temat sieci, w tym pełnej treści umowy franczyzy na minimum 14 dni przed jej podpisaniem.

Ponad to projekt ogranicza maksymalną wysokość opłaty wstępnej (do 6-krotności opłaty bieżącej) oraz wprowadzające konkretne okresy wypowiedzenia umowy. Niedozwolony będzie także weksel jako forma zabezpieczenia franczyzodawcy.

Co nowego we franczyzie ? – Podsumowanie

Wydaje się, że proponowane zapisy ustawy będą chroniły drobnych przedsiębiorców. Tym bardziej że na franczyzę często decydują się początkujący przedsiębiorcy, często nieświadomi wielu pułapek

Chcesz założyć działalność w Krakowie?

Zadzwoń – 516 066 671

Chcesz założyć działalność w Poznaniu?

Zadzwoń – 790 840 670

Czytaj  Jakie są wymagane dokumenty podczas założenia działalności?

Chcesz założyć działalność?! Zapraszamy do kontaktu z naszymi biurami!

Wirtualne Biuro Kraków – Coworking Centrum

Wirtualne Biuro Kraków – Coworking Rynek 28

Wirtualne Biuro Wrocław – Coworking Centrum

Wirtualne Biuro Poznań – Clockwork

Biuro247

Czytaj  Rozliczenie kilometrówki i innych kosztów na przykładach
Czytaj  Poduszka finansowa - czym jest i dlaczego warto ją mieć?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *