Silversi na rynku pracy. – Czy wiesz, że na koniec 2020 roku liczba pracujących emerytów wyniosła 776,6 tys. i była większa o ponad 43% od liczby pracujących emerytów na koniec 2011 r. (541,9 tys.). Jednocześnie w 2020 r. po raz pierwszy od 2013 r. nastąpił spadek liczby pracujących emerytów względem roku poprzedniego. Między rokiem 2011 a 2020 udział pracujących emerytów w relacji do emerytów otrzymujących świadczenie wypłacane z ZUS zwiększył się z 10,9% do 13%.. Te dane pokazują zatem, że obraz babci siedzącej na fotelu bujanym i robiącej na drutach odchodzi do lamusa. Współcześnie osoby po 65 roku życia chcą być często nadal aktywne zawodowo.

Obecnie wiek uprawniający do otrzymania świadczenie emerytalnego dla kobiet wynosi 60 lat, a dla mężczyzn – 65 lat. Osoby będące na emeryturze bardzo często chcą pozostać aktywne zawodowe i tym samym zarobić dodatkowe pieniądze. Czy zatem osoba przebywająca na emeryturze może otworzyć działalność gospodarczą? Jak w takim przypadku wygląda opłacanie składek do ZUS? Przeczytaj artykuł do końca, aby dowiedzieć się więcej w temacie: Działalność gospodarcza na emeryturze.

Przeczytaj o: KIS — pomoc na właściwą interpretację przepisów podatkowych

Silversi na rynku pracy –

W jakich zawodach pracują obecnie emeryci ?

Najczęściej emeryci chcą sobie dorobić do emerytury. Najchętniej szukają pracy jako portier czy ochroniarz lub szatniarka. Co ciekawe młodzi rodzice chętnie zatrudniają też starsze osoby jako opiekunki do dziecka. Wiele osób starszych pracuje sprzedając rękodzieło. Są też takie branże w których emeryci pracują nadal w tym samym zawodzie pomimo przejścia na emeryturę. Są to przede wszystkim pielęgniarki. Proszę zwrócić uwagę, że średnia wieku pracującej pielęgniarki to w Polsce 55 lat. Dla nikogo nie jest tajemnicą, że pielęgniarek w naszym kraju pracują, więc emerytowane pielęgniarki są bardzo potrzebne. Inną branżą w której mamy deficyt pracownika są co ciekawe elektrycy i inżynierzy budownictwa. Tutaj również spotkamy aktywnych emerytów

Czytaj  Jak założyć firmę online?

Działalność gospodarcza na emeryturze – Jak otworzyć działalność gospodarczą na emeryturze?

Zakładanie firmy przez osobę przebywającą na emeryturze nie różni się niczym od sytuacji, gdy chce zrobić to osoba przed wiekiem emerytalnym. Oznacza to, że należy wypełnić formularz CEIDG-1 i złożyć go online lub w formie papierowej zrobić to w urzędzie gminy lub miasta. Dodatkowo składając ten wniosek, automatycznie zgłasza się nowego przedsiębiorcę do ZUS, tak aby był płatnikiem składek. O fakcie założenia firmy dowiaduje się także odpowiedni urząd skarbowy.

Warto zauważyć, że emeryci bardzo często podejmują pracę jako tak zwana ” złota rączka” co często wiąże się właśnie z założeniem własnej działalności gospodarczej, Dane statystyczne pokazują jednak, że może to być całkiem intratne zajęcie. Osoba, która podejmuje się drobnych napraw czy remontów (co wiąże się z koniecznością założenia działalności gospodarczej) może zarobić od 20 do 35 zł netto za godzinę pracy.

Chcesz założyć działalność w Krakowie?

Zadzwoń – 516 066 671

Chcesz założyć działalność w Poznaniu?

Zadzwoń – 790 840 670

Czytaj  Prosta spółka akcyjna — finansowanie oraz podatki

Inne zasady dla emerytów dotyczące składek ZUS

Dużym plusem dla emerytów zakładających firmę są udogodnienia dotyczące opłacania składek ZUS. Osoba będąca emerytem NIE MUSI opłacać ubezpieczenia społecznego. Z kolei opłacanie składek na ubezpieczenie emerytalne oraz rentowej jest dobrowolne. Jednakże, jeśli emeryt zdecyduje się na ich opłacenie to tym samym koniecznie będzie musiał opłacać składki na ubezpieczenie wypadkowe. W przypadku składki zdrowotnej, opłacanie jej co miesiąc należy do obowiązków. Nie mona otrzymać z tego zwolnienia lub obniżenia kwoty składki.

Silversi na rynku pracy

Niektórzy pracodawcy kierując się właśnie brakiem konieczności odprowadzania składek ZUS przychylniej patrzą właśnie w kierunku emerytów, Tutaj jako przykład można podać firmę TESCO, która często zatrudniała emerytów na stanowisku kasjera. Tutaj zarobki wahają się od 14,7 do 17 zł netto za godzinę. Natomiast w cukierni można zarobić od 13,5 do 17,5 zł netto za godzinę”

Czytaj  Jak otworzyć biuro nieruchomości bez licencji?

Silversi na rynku pracy –

Czy założenie działalność gospodarczej wpływa na wysokość otrzymywanej emerytury?

Tak, może mieć to wpływ, ale tylko w sytuacji, gdy osoba udała się na wcześniejszą emeryturę. W takiej sytuacji miesięczne wynagrodzenie z własnej działalności nie może przekroczyć 70% średniego wynagrodzenia. Po przekroczeniu tej wartości, wysokość emerytury zostanie proporcjonalnie obniżona. Z kolei po przekroczeniu 130% średniej wysokości wypłaty, świadczenie emerytalne zostanie wstrzymane.

Natomiast jeśli osoba udała się na emeryturę w wieku osiągnięcia wieku emerytalnego, nie musi się obwiać zmniejszeniem otrzymywanych świadczeń. Bez znaczenia jest to, jaki wygeneruje się w ten sposób dodatkowy dochód.

Chcesz założyć działalność?! Zapraszamy do kontaktu z naszymi biurami!

Wirtualne Biuro Kraków – Coworking Centrum

Wirtualne Biuro Kraków – Coworking Rynek 28

Wirtualne Biuro Wrocław – Coworking Centrum

Wirtualne Biuro Poznań – Clockwork

Biuro247

Czytaj  Kiedy można anulować fakturę VAT?

Chcesz założyć działalność w Krakowie?

Zadzwoń – 516 066 671

Chcesz założyć działalność w Poznaniu?

Zadzwoń – 790 840 670

Czytaj  Punkt apteczny - Twój pomysł na biznes

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *