Wielkimi krokami zbliżają się wakacje. Letnie wakacyjne miesiące to czas, w którym wielu młodych ludzi poszukuje pracy. Gdy będziesz chciał zatrudnić młodocianego pracownika, pamiętaj, że ma on swoje prawa . Jak mówią przepisy kodeksu pracy – pracownik młodociany to taki, który ukończył już 16 rok życia ale nie jest jeszcze pełnoletni. Taki pracownik znajduje się pod szczególną ochroną prawną. Ochrona pracownika przejawia się między innymi w tym, że pracownik młodociany nie może zostać obarczony nadgodzinami.

Kim jest pracownik młodociany ?

Pamiętaj, że tygodniowy wymiar pracy pracownika młodocianego nie może przekraczać 12 godzin. W dni, w których odbywają się zajęcia szkolne, osoba młodociana może przepracować jedynie dwie godziny. Pracodawca musi ułożyć grafik dla pracownika młodocianego. Osoba pomiędzy 16 a 18 rokiem życia może przeznaczać dni wolne na wykonywanie pracy. Jeśli uczeń ma ferie jego czas pracy nie może przekroczyć 35 godzin w jednym tygodniu. Co z przerwą w pracy ? W przypadku przepracowania ciągiem 4,5 godziny, pracownikowi przysługuje 30 minutowa przerwa.

Chcesz założyć działalność w Krakowie?

Zadzwoń – 516 066 671

Chcesz założyć działalność w Poznaniu?

Zadzwoń – 790 840 670

Czytaj  Wypadek w drodze do lub z pracy

Kim jest pracownik młodociany ? –

Jakie wynagrodzenie mu się należy ?

Wynagrodzenie, jakie otrzymuje pracownik pomiędzy 16 a 18 rokiem życia również ściśle określają przepisy prawa. Przepisy nie zmieniły się od 2019 roku. Mówią one, że najniższe stawki wynagrodzenia pieniężne osób młodocianych wynoszą:

Przeczytaj o: Kim są Aniołowie Biznesu?

  • nie mniej niż 5% przeciętnego wynagrodzenia dla osób, które odbywają pierwszy rok nauki,
  • co więcej nie mniej niż 6% przeciętnego wynagrodzenia dla osób, które odbywają drugi rok nauki,
  • nie mniej niż 7% przeciętnego wynagrodzenia dla osób, które odbywają trzeci rok nauki. 
Czytaj  Czy można ustnie zwolnić pracownika ?
Kim jest pracownik młodociany ?

Pamiętaj, że jeśli przyjmujesz pracownika na przyuczenie jego wynagrodzenie nie może być niższe niż 4% przeciętnego wynagrodzenia obowiązującego w danym roku.

Badania lekarskie pracowników młodocianych.

Oczywiście pracownicy młodociani również muszą przejść najpierw wstępne a potem okresowe badania pracownicze. W wyniku badania lekarz medycyny pracy stwierdza brak przeciwwskazań do podjęcia pracy. Co ważne badania okresowe u osób młodocianych przeprowadza się nie rzadziej niż co 6 miesięcy. Warto też wiedzieć, że bez ponownych badań lekarskich nie możesz przesunąć pracownika na inne stanowisko niż to, do którego dopuścił go lekarz. Poza tym pracodawca masz obowiązek zwrotu pieniędzy za badania jak również zwrotu pieniędzy za dojazd na badania jeśli odbywają się one poza miejscem zamieszkania. Ponad to tak jak w przypadku dorosłych pracowników dzień, w którym odbywają się okresowe badania lekarskie dla danego pracownika jest dniem wolnym od pracy.

Chcesz założyć działalność w Krakowie?

Zadzwoń – 516 066 671

Chcesz założyć działalność w Poznaniu?

Zadzwoń – 790 840 670

Czytaj  Jak przygotować lokal restauracyjny ?

Chcesz założyć działalność?! Zapraszamy do kontaktu z naszymi biurami!

Wirtualne Biuro Kraków – Coworking Centrum

Wirtualne Biuro Kraków – Coworking Rynek 28

Wirtualne Biuro Wrocław – Coworking Centrum

Wirtualne Biuro Poznań – Clockwork

Biuro247

Czytaj  Co to jest system e-TOLL?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *