Zmiana osoby zajmującej się księgowością w firmie należy do rzeczy wykonywanych stosunkowo rzadko. Zazwyczaj taka osoba darzona jest zaufaniem oraz przekonaniem przedsiębiorcy o jej odpowiednich kompetencjach oraz korzystnie wykonywanych krokach. Jednakże może przytrafić się sytuacja, gdy księgowa wymaga zmiany i chce się przekazać ten obszar działania firmy w inne ręce. Jak zmienić księgową? Przeczytaj artykuł do końca, aby dowiedzieć się więcej.

Przeczytaj o: Zgubiona faktura i otrzymanie duplikatu — jak zaksięgować koszt?

Jak zmienić księgową Jak założyć działalność

Jak zmienić księgową?

Przede wszystkim zakończenie współpracy z dnia na dzień nie należy do dobrych pomysłów. Może to być nawet niemożliwe z powodu podpisanej umowy. Z tego powodu należy zastosować wypowiedzenie umowy z odpowiednim terminem. A czas jaki zostanie do upłynięcia zakończenia umowy warto jest wykorzystać na zebranie wszystkich dokumentów księgowych w jednym miejscu. Należy tutaj mieć na uwadze, że całą dokumentację księgową trzeba przechowywać przez okres 5 lat, tak aby w przypadku kontroli przedstawić wszystkie potrzebne dokumenty. Jeśli księgowa otrzymała pełnomocnictwa trzeba poprosić ją o zwrócenie dokumentu.

Nowa księgowa – co należy jej przekazać, a co nie?

Nowo zatrudniona księgowa lub nowe biuro rachunkowe będzie chciało, aby przedstawić prowadzoną do tej pory księgowość, czyli np. KPiR lub ewidencję przychodów opodatkowanych ryczałtem. Dodatkowo będą to opłacone w tym roku podatki oraz składki. Z kolei zarchiwizowana dokumentacja obejmująca ostatnich 5 lat najprawdopodobniej nie będzie rzeczą, którą nowa księgowa będzie chciała zobaczyć. Ważne, aby ja zachować w bezpiecznym miejscu. Trzeba mieć także na uwadze, że jeśli we wpisie do CEIDG podało się dane osoby będącej księgową, trzeba będzie to zmienić w przeciągu 7 dni od zaistniałej sytuacji.

Jak zmienić księgową Jak założyć działalność

Chcesz założyć działalność w Krakowie?

Zadzwoń – 516 066 671

Chcesz założyć działalność w Poznaniu?

Zadzwoń – 790 840 670

Czytaj  Metoda kasowa - przywilej małego podatnika VAT
Czytaj  Czy jest możliwość zwolnienia ze składek ZUS?

Zmiana księgowej w prowadzeniu księgowości elektronicznej

W przypadku, gdy księgowość w firmie prowadzona jest w formie elektronicznej, w jednym i tym samym samym programie, wystarczy cofnąć udostępnienie danych konkretnej osobie i następnie trzeba je przypisać innej. Tym samym nie trzeba będzie przenosić fizycznie dokumentów do innej księgowej lub innego biura.

Chcesz założyć działalność w Krakowie?

Zadzwoń – 516 066 671

Chcesz założyć działalność w Poznaniu?

Zadzwoń – 790 840 670

Czytaj  Czy jest możliwość zwolnienia ze składek ZUS?

Chcesz założyć działalność?! Zapraszamy do kontaktu z naszymi biurami!

Wirtualne Biuro Kraków – Coworking Centrum

Wirtualne Biuro Kraków – Coworking Rynek 28

Wirtualne Biuro Wrocław – Coworking Centrum

Wirtualne Biuro Poznań – Clockwork

Biuro247

Czytaj  Pracownicze Plany Kapitałowe - co to jest?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *