Kwota każdego miesiąca przeznaczona na opłacenie składek na ubezpieczenie społeczne jest zauważalna i stosunkowo wysoka. W porównaniu do ubiegłego 2021 roku składki ZUS wzrosły o ponad 100 zł. Czy jest możliwość zwolnienia ze składek ZUS? Przeczytaj artykuł do końca, aby dowiedzieć się więcej.

Przeczytaj o: E-faktura – jak autoryzować i ją przechowywać?

Czy jest możliwość zwolnienia ze składek ZUS jak założyć działalność

Czy jest możliwość zwolnienia ze składek ZUS?

Niestety, obecnie w Polsce nie istnieje możliwość całkowitego zwolnienia z opłacania składek. Pandemia Covid-19 wprowadziła do polskiego systemu Tarcze antykryzysowe, które umożliwiły pomoc w opłacaniu składek. Jednak w chwili obecnej nie ma takiej możliwości. Jednakże, aby zmniejszyć kwotę przeznaczoną na opłacenie składek ZUS można skorzystać z Ulgi na start lub Mały ZUS plus. Są to bardzo dobre rozwiązania. Niestety ich największym minusem jest to, że są one możliwe do skorzystania tylko dla nowych przedsiębiorców, którzy dopiero otworzyli działalność gospodarczą i zaczynają prowadzić swoją firmę.

Ulga na start

Ulga na start trwa przez pierwsze pół roku od otwarcia działalności. Ten okres liczony jest od realnego dnia działania firmy, czyli nie od dnia założenia jej. Ulga polega na zwolnieniu z opłacania składek ZUS. Po upływie pełnych 6 kalendarzowych miesięcy ulga przestaje działać. Należy tutaj pamiętać, że dzień rozpoczęcia działalności wpływa na rzeczywisty czas trwania tej ulgi. Jeśli osoba dokonała pierwszej sprzedaży 1 marca 2022 roku to ulga na start skończy się 31 sierpnia 2022 roku. Natomiast, jeśli pierwsza transakcja odbędzie się 2 marca 2022 roku, ulga będzie obowiązywała do 30 września 2022 roku, ponieważ liczą się całe miesiące. Nie są wliczane w to niepełne miesiące.

Czy jest możliwość zwolnienia ze składek ZUS jak założyć działalność

Chcesz założyć działalność w Krakowie?

Zadzwoń – 516 066 671

Chcesz założyć działalność w Poznaniu?

Czytaj  Jakie są rodzaje faktur?

Zadzwoń – 790 840 670

Czytaj  Jakie dokumenty mogą być uznane za fakturę?

Mały ZUS plus

Po skończeniu się Ulgi na start można w pewien sposób kontynuować obniżenie składek ZUS, czyli przejść na Mały ZUS plus. Może on obowiązywać przez 36 miesiące w przeciągu 60 miesięcy działania firmy. Inną możliwością jest przystąpienie do preferencyjnego ZUS dla nowych firm, który może obowiązywać przez 24 miesiące.

Każde wymienione zwolnienie, czyli Ulga na start, Mały ZUS plus i preferencyjne składki są zupełnie różnymi rzeczami. I każda z nich wymaga spełnienia określonych warunków, aby z niej skorzystać.

Chcesz założyć działalność w Krakowie?

Zadzwoń – 516 066 671

Chcesz założyć działalność w Poznaniu?

Zadzwoń – 790 840 670

Czytaj  Jakie są rodzaje faktur?

Chcesz założyć działalność?! Zapraszamy do kontaktu z naszymi biurami!

Wirtualne Biuro Kraków – Coworking Centrum

Wirtualne Biuro Kraków – Coworking Rynek 28

Wirtualne Biuro Wrocław – Coworking Centrum

Wirtualne Biuro Poznań – Clockwork

Biuro247

Czytaj  Odsetki ustawowe — jak działają, jak się je liczy?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *