Każdy przedsiębiorca ma obowiązek, aby prowadzić różne ewidencje oraz rejestry dotyczące prowadzonej przez niego działalności. Jednym z ich jest KPiR lub rejestr sprzedaży VAT. Oprócz tego istnieją także inne, o których wspomnę w tym artykule i których prowadzenie należy do obowiązków. Co trzeba ewidencjonować w firmie? Przeczytaj artykuł do końca, aby dowiedzieć się więcej.

Przeczytaj o: Typowe błędy popełniane przez podatników

Co trzeba ewidencjonować w firmie jak założyć działalność

Ewidencja środków trwałych i wartości niematerialnych i prawnych

Z tym rodzajem ewidencji przedsiębiorca spotyka się, jeśli nabywa urządzenia, maszyny lub przedmioty, które będą używane w działalności gospodarczej przez dłużej niż rok. Może to być samochód, sprzęt komputerowy lub specjalistyczne narzędzia. Ten rodzaj ewidencji będzie zastosowany do przeprowadzenia amortyzacji, czyli stopniowego rozliczenia wydatku na zakup środka trwałego do kosztów podatkowych firmy. Dodatkowo poza prowadzeniem ewidencja środków trwałych i wartości niematerialnych i prawnych należy prowadzić także ewidencję wyposażenia firmy. Wpisuje się do niej elementy majątkowe, których wartość nie przekracza 3500 zł, a ich okres użytkowania jest krótszy niż rok.

Co trzeba ewidencjonować w firmie? – Ewidencja przebiegu pojazdu

Kolejną ewidencją, jaką trzeba prowadzić jest ewidencja przebiegu pojazdu, czyli tzw. kilometrówka. Ma ona swoje zastosowanie, a dokładniej, gdy w firmie korzysta się ze swojego prywatnego auta. Do tej ewidencji wpisuje się wszystkie trasy oraz liczbę zrobionych kilometrów, które maja związek z prowadzoną firmą. Należy tutaj pamiętać o wpisywaniu dat oraz celu przejazdu. Finalnie pozwoli to na obliczeniu limitu kosztów, które mają związek z samochodem.

Co trzeba ewidencjonować w firmie jak założyć działalność

Chcesz założyć działalność w Krakowie?

Zadzwoń – 516 066 671

Chcesz założyć działalność w Poznaniu?

Zadzwoń – 790 840 670

Czytaj  Kiedy założyć konto firmowe?

Ewidencja zakupu i sprzedaży VAT

Ten rodzaj ewidencji dzieli się na: ewidencję pełną oraz ewidencję uproszczoną. Podatnicy, którzy są zwolnieni podmiotowo z VAT mogą stosować ewidencję uproszczoną. Z kolei pełną prowadzą czynni podatnicy VAT. W tej ewidencji trzeba zawrzeć informacje o zakupach i sprzedaży za dany okres.

Czytaj  Czym jest pusta faktura ? - sprawdź

Nie tylko te ewidencje

Oprócz wspomnianych wyżej rodzajów ewidencji, część przedsiębiorców może trafić na także inne. Które będą konkretnie związane z określona branżą. Jedną z nich do wspomnienia jest ewidencja pożyczek i zastawionych rzeczy. Ten rodzaj ewidencji prowadzą lombardy.

Chcesz założyć działalność w Krakowie?

Zadzwoń – 516 066 671

Chcesz założyć działalność w Poznaniu?

Zadzwoń – 790 840 670

Czytaj  Czym jest pusta faktura ? - sprawdź

Chcesz założyć działalność?! Zapraszamy do kontaktu z naszymi biurami!

Wirtualne Biuro Kraków – Coworking Centrum

Wirtualne Biuro Kraków – Coworking Rynek 28

Wirtualne Biuro Wrocław – Coworking Centrum

Wirtualne Biuro Poznań – Clockwork

Biuro247

Czytaj  Co to są koszty uboczne zakupu? Jak księgować je w KPiR?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *