Jedną z możliwości zarabiania pieniędzy jest działalność nierejestrowana. W takim przypadku nie można osiągać miesięcznie dochodu wyższego niż połowa minimalnego wynagrodzenia, czyli 1181,78 zł (minimalne wynagrodzenie w 2022 roku wynosi 3010 brutto, czyli 2 363,56 zł netto). Jak w takiej sytuacji wygląda sprawa z rozliczeniem się z PIT? Czy kwota wolna od podatku zwalnia z opłacenia podatku dochodowego? Przeczytaj artykuł do końca, aby dowiedzie się więcej w temacie: Działalność nierejestrowana a kwota wolna od podatku.

Przeczytaj o: Czy można połączyć pracę na etacie z działalnością nierejestrowaną?

Działalność nierejestrowana a kwota wolna od podatku jak założyć działalność

Działalność nierejestrowana a rozliczenie się z PIT

Działalność nierejestrowana nie jest założoną działalnością gospodarczą. Jednakże należy się rozliczyć z dochodu w składaniu rozliczenia z PIT, a konkretniej w zeznaniu PIT-36. Dokładniej pola: 85, 86, 87 oraz 88 są przeznaczone dla działalności nierejestrowanej. Trzeba wpisać w nich odpowiednio: przychód, koszty uzyskania przychodów, dochód oraz stratę.

Działalność nierejestrowana a kwota wolna od podatku

Ten rodzaj działalności jest opodatkowany na zasadach ogólnych i nie podlega to zmianie. Oznacza to, że w takiej sytuacji można zastosować kwotę wolna od podatku, czyli 30 tys. zł. W zależności od tego czy osoba poza prowadzeniem działalności nierejestrowanej otrzymuje wynagrodzenie z innego miejsca, np. stosunku pracy, sytuacja wygląda inaczej.

Działalność nierejestrowana a kwota wolna od podatku jak założyć działalność

Chcesz założyć działalność w Krakowie?

Zadzwoń – 516 066 671

Chcesz założyć działalność w Poznaniu?

Zadzwoń – 790 840 670

Czytaj  Kiedy trzeba skorygować zaliczkę na podatek dochodowy?

Przykład z uzyskiwania dochodów tylko z działalności nierejestrowanej: Anna Kowalska osiągnęła w roku podatkowym z działalności nierejestrowanej 10 tys. zł. Jest to jedyne żródło dochodów. W takiej sytuacji, Anna Kowalska może zastosować kwotę wolną od podatku i tym samym nie zapłaci podatku dochodowego. W takiej sytuacji należy pamiętać o złożeniu rozliczenia PIT.

Przykład z uzyskiwania dochodów z dodatkowego źrodła: Ewa Kowalska prowadzi działalność nierejestrowaną oraz posiada zatrudnienie na umowę o pracę. Z działalności nierejestrowanej uzyskała dochód w wysokości 10 tys. zł. Jednakże  to pracodawca pomniejsza zaliczki na podatek dochodowy o kwotę wolna od podatku. Oznacza to, że dochód z działalności nierejestrowanej zostanie opodatkowany. Wynika to z faktu, że kwotę wolną od podatku wykorzystano do dochodu uzyskiwanego przez stosunek pracy.

Czytaj  PIT-39 – kogo dotyczy?

Chcesz założyć działalność w Krakowie?

Zadzwoń – 516 066 671

Chcesz założyć działalność w Poznaniu?

Zadzwoń – 790 840 670

Czytaj  Jak rozliczyć działalność nierejestrowaną?

Chcesz założyć działalność?! Zapraszamy do kontaktu z naszymi biurami!

Wirtualne Biuro Kraków – Coworking Centrum

Wirtualne Biuro Kraków – Coworking Rynek 28

Wirtualne Biuro Wrocław – Coworking Centrum

Wirtualne Biuro Poznań – Clockwork

Biuro247

Czytaj  Zerowy PIT — ulga dla młodych do 26 lat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *