W dzisiejszych czasach, posiadanie dochodu z więcej niż jednego miejsca pracy jest coraz częstszym zjawiskiem. Wynika to z chęci efektownego wykorzystania własnego czasu i wygenerowania większych dochodów. Czy można także połączyć pracę na etacie z działalnością nierejestrowaną? Przeczytaj artykuł do końca, aby dowiedzieć się więcej.

Przeczytaj o: Co to jest działalność nierejestrowana i kto może ją prowadzić?

Czy można połączyć pracę na etacie z działalnością nierejestrowaną jak założyć działalność

Czym jest działalność nierejestrowana?

Można wykonywać usługi lub dostarczać towar bez konieczności zakładania działalność gospodarczej, czyli zajmować się działalnością nierejestrowaną. Najważniejszym jej wymogiem jest osiąganie dochodu, który miesięcznie nie przekracza połowy minimalnego wynagrodzenia, czyli w 2022 roku nie może on przekraczać 1 505 zł brutto. W przypadku przekroczenia tej kwoty, w przeciągu 7 dni od tego faktu należy zarejestrować działalność gospodarczą.

Działalność nierejestrowana a praca na etacie

Nie istnieją przepisy zabraniające osobie zatrudnionej na etat, umowę zlecenia lub o działo wykonywanie dodatkowej pracy jaką jest prowadzenie działalności nierejestrowanej. Uznaje się to jako formę dorabiania do etatu. Nie istnieje również obowiązek, który nakazuje poinformowanie o tym swojego pracodawcę. Jeśli pracownik jest w stanie czasowo pogodzić zatrudnienie na etacie oraz dorabianie poprzez działalność nierejestrowaną, to nic nie stoi na przeszkodzie, aby to zrobić. Jednakże należy pamietać, że pomimo iż działalność nierejestrowana nie wymaga zarejestrowania firmy, to należy odprowadzić od niej podatek. Trzeba to zrobić składając roczne zeznanie podatkowe i w wierszu dotyczącym działalności nierejestrowanej wpisać uzyskaną kwotę przychodu.

Czy można połączyć pracę na etacie z działalnością nierejestrowaną jak założyć działalność

Czy można połączyć pracę na etacie z działalnością nierejestrowaną?

Jak już wspomniałam w akapicie powyżej, można połączyć pracę na etacie z działalnością nierejestrowaną. Najważniejsza w tej sprawie jest kwestia, czy dana osoba poradzi sobie z nagromadzeniem obowiązków. Na pewno nie należy łączyć pracy na etacie z działalnością nierejestrowaną, jeśli odbywało by się to kosztem etatu. W sytuacji, gdy nagromadzenie się obowiązków i zadań do wykonania, nie jest problematyczne, warto skorzystać z tej możliwości. Jest to szczególnie wskazane, jeśli posiadasz pasję, na której chcesz zarabiać, np. jeśli zajmujesz się drobnym rękodziełem.

Czytaj  Wypadek w drodze do lub z pracy

Chcesz założyć działalność?! Zapraszamy do kontaktu z naszymi biurami!

Wirtualne Biuro Kraków – Coworking Centrum

Wirtualne Biuro Kraków – Coworking Rynek 28

Wirtualne Biuro Wrocław – Coworking Centrum

Wirtualne Biuro Poznań – Clockwork

Biuro247

Czytaj  Protokół odbioru do leasingu - wszystko co musisz wiedzieć

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *