jak założyć działalność

Jeśli posiadasz własną firmę, to mimo niewątpliwych pozytywów z tym związanych, na pewno zdajesz sobie sprawę również z płynących zagrożeń. To, czego z pewnością chcesz uniknąć to poniesienie straty finansowej. Może ona mieć miejsce zarówno w wyniku niekorzystnych decyzji biznesowych, jak i kradzieży środków finansowych. Ta druga sytuacja spędza wielu przedsiębiorcom sen z powiek ze względu na całkowitą nieprzewidywalność zdarzenia oraz niejasności podatkowe z tego wynikające. Jednak kradzież pieniędzy a koszty uzyskania przychodów, nie muszą być tak enigmatyczne jak się wydają –  przeczytaj artykuł, aby dowiedzieć się więcej.

Kradzież pieniędzy a koszty uzyskania przychodów jak założyć działalność

Wydatki kwalifikujące się do kosztów uzyskania przychodu

Jeżeli chodzi o zaliczenie poniesionych wydatków do tej grupy, nie może się to odbyć bez odniesienia się do pojęcia kosztu podatkowego. Idąc za definicją  (z art. 22 ust. 1 ustawy PIT), aby wydatek taki zaliczyć, najpierw musi spełnić on ciąg warunków. Przede wszystkim: został poniesiony przez podatnika, został właściwie udokumentowany, jest definitywny – czyli nie podlega zwrotowi, odnosi się do działalności gospodarczej. Ponadto, nie znajduje się w grupie wydatków, których ustawa (art. 23 ust. 1 cyt.) nie uznaje za koszty uzyskania przychodów. Krótko mówiąc, najważniejszym kryterium uznania wydatku w poczet kosztów uzyskania przychodu, jest związek między tym wydatkiem a możliwością osiągnięcia przychodu. Należy pamiętać, że powiązanie takie może być zarówno pośrednie, jak i bezpośrednie.

Kradzież pieniędzy a koszty uzyskania przychodów jak założyć działalność

Kradzież pieniędzy a koszty uzyskania przychodów – Czy kradzież pieniędzy można zaliczyć do kosztów?

Bez wątpienia dobrą wiadomością jest, że stratę finansową zaistniałą w wyniku kradzieży nie zaliczono do katalogu wydatków wyjętych z ustawy. Z tego powodu przy ocenie, czy takie zdarzenie może stanowić koszt, należy rozpatrywać na gruncie zasad ogólnie stosowanych. Należy pamiętać, że możliwość zaklasyfikowania straty w poczet kosztów uzyskania przychodu zależy od szeregu istotnych czynników. W tym przypadku będzie to: właściwa dokumentacja zdarzenia, wykazanie, że zostały spełnione wszystkie środki zapobiegawcze, strata związana jest z charakterem działalności, jej powstanie nie nastąpiło z winy przedsiębiorcy. Podsumowując, kradzież pieniędzy jest możliwa do wliczenia w koszty, pod warunkiem, że powstała w wyniku zdarzeń losowych niemożliwych do uniknięcia.

Czytaj  E-faktura - jak autoryzować i ją przechowywać?

Przeczytaj o:

Co to jest koszt uzyskania przychodu?

Co zrobić ze źle wrzuconym wydatkiem w koszty przychodu?

Chcesz założyć działalność?! Zapraszamy do kontaktu z naszymi biurami!

Wirtualne Biuro Kraków – Coworking Centrum

Wirtualne Biuro Kraków – Coworking Rynek 28

Wirtualne Biuro Wrocław – Coworking Centrum

Wirtualne Biuro Poznań – Clockwork

Biuro247

Czytaj  Ceny transferowe — czym są oraz zmiany od 2022

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *