jak założyć działalność

Odliczanie kosztów uzyskania przychodu to niewątpliwa zaleta prowadzenia działalności gospodarczej. Choć zapiski w prawie nie precyzują, jakie koszty można odliczyć, to pewne jest, że muszą mieć one swoje uzasadnienie w uzyskiwaniu przychodu lub zachowaniu czy zabezpieczeniu jego źródła. W stacji, gdy błędnie zaliczyłeś jakiś wydatek na koszt uzyskania przychodu niezbędnym będzie, aby sprostować ten fakt. Przeczytaj artykuł do końca, aby dowiedzieć się co zrobić ze źle wrzuconym wydatkiem w koszty przychodu.

Co zrobić ze źle wrzuconym wydatkiem w koszty przychodu jak założyć działalność

Ustal z jakiego roku pochodzi błędne odliczenie

Przede wszystkim, ustal kiedy został poniesiony źle wrzucony wydatek, czy było to w roku podatkowym, za który nie złożyłeś jeszcze zeznania rocznego, czy w którymś z poprzednich lat. Od tego zależy w jaki sposób będziesz mógł postąpić, aby naprawić błąd.

Źle wrzucony wydatek z obecnego roku podatkowego?

Na początku usuń wydatek z ksiąg podatkowych. Następnie wypełnij korektę do formularza wyliczenia zaliczki za dany okres (dawniej PIT-5 lub PIT-5L). Choć posiadanie tego domu netu nie jest obowiązkowe, to warto go wydrukować i zachować do dokumentacji. W kolejnym kroku dopłać zalegający podatek dochodowy wraz z odsetkami. Zrób to porównując kwotę zaliczki wpłaconej za dany okres, z kwotą zaliczki, która została obliczona po usunięciu błędnego kosztu. Później musisz obliczyć odsetki od zaległych dni.. Liczba zaległych dni, liczona jest od pierwszego dnia po terminie zapłaty, aż do dnia uregulowania płatności. Kwotę odsetek obliczysz, korzystając ze wzoru:

kwota zaległości * liczba zaległych dni * stopa odsetek 12,5% / 365 dni = odsetki

Co zrobić ze źle wrzuconym wydatkiem w koszty przychodu jak założyć działalność

Źle wrzucony koszt z ubiegłego roku podatkowego

Może się zdarzyć sytuacja, że żle wrzucony wydatek w koszty przychodu dotyczy roku, za które złożyłeś już zeznanie roczne PIT. W takim przypadku należy wykonać wszystkie kroki opisane w akapicie wyżej. Oprócz tego niezbędnym będzie złożenie korekty zeznania rocznego PIT za rok, w którym błędnie wrzucono koszt. Korektę taką składa się na tym samym druku jak zeznanie roczne, czyli PIT-36 lub PIT-36L. Pamiętaj, aby zawrzeć informacje o przyczynie korekty i niewłaściwym wliczeniem wydatku w koszty przychodu. Powodem może być np. niewiedza, przeoczenie. 

Czytaj  Co powinna zawierać umowa franczyzy ?

Co zrobić ze źle wrzuconym wydatkiem w koszty przychodu? – Przedawnienie

Jeśli błędnie wrzucony koszt miał miejsce 5 lat od końca roku podatkowego, w którym go zaksięgowano, to nie musisz nic robić. Urzędy skarbowe na mocy przedawnienia nie ścigają podatników, którzy dopuścili się błędu w złym wliczeniu kosztów, które zdarzyło się ponad 5 lat temu.

Przeczytaj o:

Jakie wydatki mogą być kosztem uzyskania przychodu?

Chcesz założyć działalność?! Zapraszamy do kontaktu z naszymi biurami!

Wirtualne Biuro Kraków – Coworking Centrum

Wirtualne Biuro Kraków – Coworking Rynek 28

Wirtualne Biuro Wrocław – Coworking Centrum

Wirtualne Biuro Poznań – Clockwork

Biuro247

Czytaj  Kredyt w rachunku bieżącym - co to jest i na czym polega?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *