W dzisiejszym artykule ” Klauzule abuzywne – to warto wiedzieć” opowiemy trochę, o klauzulach abuzywnych. Dowiesz się czym są jak je rozpoznać . Jest to wiedza przydatna nie tylko dla klientów, ale także a może przede wszystkim dla przedsiębiorców. Dowiesz się czego nie wolno stosować w umowach z klientami.

Klauzule abuzywne - to warto wiedzieć

Klauzule abuzywne to takie, których nie można stosować. Naruszają tak zwane dobre obyczaje oraz interesy klienta. Zasadniczo w świetle prawa są niewiążące co w praktyce oznacza, że nie rodzą żadnych skutków prawnych. Wyjątkiem są jednak sytuacje, gdy dotyczą głównych świadczeń stron, np. ceny lub wynagrodzenia, o ile zostały sformułowane w sposób jednoznaczny.

Przeczytaj o: Podatek VAT z tytułu najmu

Klauzule abuzywne – istotne informacje

Klient, może zadawać sobie pytanie : “Czy jeśli w mojej umowie znajduje się klauzula niedozwolona, to cała umowa jest nieważna?”

Odpowiedź brzmi nie. Moc tracą tylko te niedozwolone w umowie zapisy. W pozostałym zakresie umowa dalej obowiązuje.

Chcesz założyć działalność w Krakowie?

Zadzwoń – 516 066 671

Chcesz założyć działalność w Poznaniu?

Zadzwoń – 790 840 670

Czytaj  Odsetki ustawowe za opóźnienie

Jak rozpoznać klauzule niedozwolone ?

W kodeksie cywilnym znajdziesz przykładowy katalog kryteriów. Mówimy tu o artykule 385 kc. Na ich podstawie możemy sami ocenić, czy dana klauzula jest niedozwolona. Niedozwolonymi są np. klauzule zawyżające karę umowną.

W umowie nie wolno Ci zapisać formuł, które zezwalają na przeniesienie praw i obowiązków wynikających z umowy na osoby trzecie. Chyba, że klient wyrazi na to zgodę. Nie wolno też wymóc na kliencie, by zawierał w przyszłości dalsze umowy podobnego typu. Nie powinno się też np. pozbawiać wyłącznie konsumenta uprawnienia do rozwiązania umowy, odstąpienia od niej lub jej wypowiedzenia albo zastrzegać, że przedsiębiorca ma prawo do wypowiedzenia umowy zawartej na czas nieokreślony bez wskazania ważnych przyczyn i zachowania stosownego terminu.

Czytaj  Brak świadectwa pracy i co dalej ?
Klauzule abuzywne - to warto wiedzieć

Co może sąd cywilny ?

Sąd może uwzględnić argumenty klienta i uznać, że zakwestionowana klauzula umowna  jest niedozwolona, Sąd, wydając wyrok, uwzględnia wszystkie okoliczności indywidualnej sprawy. To tzw. kontrola incydentalna postanowień umowy.

Niedozwolone postanowienia umowne można znaleźć w bazie decyzji UOKiK, dostępnej na stronie internetowej decyzje.uokik.gov.pl/bp/dec_prez.nsf.

Chcesz założyć działalność?! Zapraszamy do kontaktu z naszymi biurami!

Wirtualne Biuro Kraków – Coworking Centrum

Wirtualne Biuro Kraków – Coworking Rynek 28

Wirtualne Biuro Wrocław – Coworking Centrum

Wirtualne Biuro Poznań – Clockwork

Biuro247

Czytaj  Znak towarowy - Wszystko co warto wiedzieć

Chcesz założyć działalność w Krakowie?

Zadzwoń – 516 066 671

Chcesz założyć działalność w Poznaniu?

Zadzwoń – 790 840 670

Czytaj  Rękojmia – prawo konsumenta

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *