Kiedy warto zmienić formę działalności?

Kiedy warto zmienić formę działalności? – Wybór formy działalności gospodarczej jest zwykle poprzedzony dogłębną analizą porządku prawnego. Analizujemy plusy i minusy danej formy. Bierzemy pod uwagę kwestie podatkowe, czy też konieczność wzniesienia kapitału. Od kiedy rząd ogłosił założenia Nowego Ładu zapewne i Ty zastanawiasz się, czy dalej warto prowadzić swoją działalność w obecnej formie.

Chcesz założyć działalność w Krakowie?

Zadzwoń – 516 066 671

Chcesz założyć działalność w Poznaniu?

Zadzwoń – 790 840 670

Czytaj  Zezwolenie typu C na pracę - dla kogo ?

Nowy Ład zakłada brak możliwości odliczenia składki zdrowotnej od podatku dochodowego. Zakłada także, że składka ta obliczana będzie proporcjonalnie od dochodu. Co to oznacza ? Gdy weźmiemy do ręki kalkulator uświadomimy sobie, że oznacza to realny wzrost podatku o 9%. Dla wielu firmy taki wzrost obciążeń może sprawić, że dalsze funkcjonowanie przestanie być opłacalne.

Dlatego warto przemyśleć rozwiązanie jakie dają na przepisy o przekształceniu spółek. Mianowicie można przekształcić swoją firmę na taką formę prawną, w której odprowadzenie składki zdrowotnej nie jest konieczne. Mówimy tutaj oczywiście o spółce z ograniczoną odpowiedzialnością.

W spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością możemy przekształcić spółkę osobową. Do spółek osobowych zaliczamy: spółkę jawną, partnerską, komandytową oraz komandytowo – akcyjną.

Kiedy warto zmienić formę działalności? – Przekształcenie spółki jawnej w spółkę z o.o.

Przekształcenie spółki osobowej w spółkę kapitałową wymaga przejścia przez trzy etapy

  • przygotowawczy;
  • decyzyjny;
  • rejestrowy.

Najważniejsze i najbardziej pracochłonne jest przygotowanie. Przede wszystkim musimy stworzyć plan przekształcenia spółki. Co więcej musimy stworzyć pewne ramowe zasady, którymi należy się kierować w procesie przekształcenia. Pamiętaj, że plan, który nie ma zachowanej formy pisemnej jest nieważny ! Kto przygotowuje taki plan ? Wspólnicy lub zarząd spółki. Co ważne dla celów przekształcenia musisz wycenić cały majątek firmy, oraz sporządzić sprawozdanie finansowe

Czytaj  Kim jest pracownik młodociany ?

Plan przekształcenia podaje nam jaka spółka powstanie w wyniku przekształcenia, jak dokładnie wygląda procedura. Co ważne wycenia także wartość naszej firmy. Do planu należy zatem dołączyć sprawozdanie finansowe, o którym pisaliśmy wyżej. Należy dodać także umowę oraz statut spółki przekształcanej. Ponadto dołączyć należy uchwałę wspólników, która mówi o przekształceniu.

Zawiadom wspólników o przekształceniu spółki.

Faza przygotowawcza obliguje spółkę do zawiadomienia swoich wspólników o zamiarze przekształcenia. Robi się to nie później nie później niż na miesiąc przed planowanym dniem podjęcia uchwały o przekształceniu. Konieczne jest także drugie zawiadomienie, dokonuje się go w odstępie nie krótszym niż dwa tygodnie od daty pierwszego zawiadomienia. Zawiadamia się listem poleconym. Zawiadomienie powinno zawierać spis wszystkich dokumentów, dołączonych do planu przekształcenia. Należy dołączyć także informacje o tym kiedy i gdzie można zapoznać się z tymi dokumentami.

O pozostałych etapach przekształcenia spółki jawnej w spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością przeczytasz w innych naszych artykułach.

Chcesz założyć działalność w Krakowie?

Zadzwoń – 516 066 671

Chcesz założyć działalność w Poznaniu?

Zadzwoń – 790 840 670

Czytaj  Cudzoziemiec z wysokimi kwalifikacjami

Chcesz założyć działalność?! Zapraszamy do kontaktu z naszymi biurami!

Wirtualne Biuro Kraków – Coworking Centrum

Wirtualne Biuro Kraków – Coworking Rynek 28

Wirtualne Biuro Wrocław – Coworking Centrum

Wirtualne Biuro Poznań – Clockwork

Biuro247

Czytaj  Kiedy można cofnąć pełnomocnictwo?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *