jak założyć działalność

Windykator i komornik to dwa inne zawody o odmiennych uprawnieniach, ale zajmujące się tym samym, czyli odzyskiwaniem długów. Obaj, choć każdy na innym etapie, biorą udział w windykacji należności. Jak jest różnica między windykacją należności a zajęciem komorniczym? Przeczytaj artykuł do końca, aby dowiedzieć się więcej.

jak założyć działalność Różnica między windykacją należności a zajęciem komorniczym

Windykacja należności – Co to?

W najprostszych słowach, windykacja należności to ogół działań zmierzających do odzyskania długu. Windykacja składa się z kilku etapów. Na początku, czynności są realizowane przez windykatora. Polegają na nakłanianiu dłużnika do dobrowolnej spłaty, ponieważ windykator nie ma innych środków do działania niż prośby i informowanie o konsekwencjach unikania płacenia. Ten etap może trwać od kilku tygodni do nawet kilku miesięcy. Jeśli te działania nie przynoszą rezultatów i dłużnik nie chce spłacić swoich zobowiązań, to następuje kolejny krok w windykacji i sprawa trafia do sądu. Tam odbywa się postępowanie sądowe. Po ogłoszonym wyroku następuje ostatni etap windykacji należności, czyli czynności egzekucyjne, które przeprowadza komornik.

Różnica między windykacją należności a zajęciem komorniczym – Co to jest zajęcie komornicze?

Zajęcie komornicze jest ostatnim etapem odzyskiwania długów. Zajęcie to odbywa się po wyroku sądu, według określonych przepisów oraz procedur. Prowadzone jest do skutku, czyli do czasu spłacenia wszystkich zobowiązań. Egzekucja długu polega na zajęciu m. in.:

  • ruchomości i nieruchomości, które będą spieniężone podczas licytacji,
  • środków finansowych należących do dłużnika (poprzez zajęcie konta bankowego),
  • praw majątkowych i wierzytelności.
jak założyć działalność  Różnica między windykacją należności a zajęciem komorniczym

Różnica między windykatorem a komornikiem

Windykator pojawia się na początku drogi podczas odzyskiwania długu. Aby zostać windykatorem należy ukończyć jedynie specjalny kurs (wyższe wykształcenie nie jest wymagane). Zadaniem windykatora jest polubowne nakłonienie do spłaty zobowiązania. W tym celu, windykator może kontaktować się z dłużnikiem telefonicznie lub osobiście przychodząc do miejsca zamieszkania. I na tym możliwości windykatora się kończą. Komornik (którego pracę reguluje Ustawa o komornikach sądowych) ma dużo większe uprawnienia i aby nim zostać, należy ukończyć studia prawnicze. Komornik pojawia się, gdy sprawa nieuregulowanych długów trafiła do sądu i jest wyrok postępowania. Zadaniem jego, jest przeprowadzenie zajęcia egzekucyjnego. Ma do tego odpowiednie środki i np. może zając konto bankowe lub wejść w asyście policji do miejsca zamieszkania dłużnika.

Czytaj  Znak towarowy - Wszystko co warto wiedzieć

Czy można negocjować z komornikiem podczas zajęcia komorniczego?

Nie, z góry to nie ma sensu, ponieważ obowiązkiem komornika jest dopełnienie czynności egzekucyjnych (nie może odmówić ich wykonania). Komornik tylko realizuje wyrok sądowy i sam nie może podjąć decyzji o ich zaniechaniu lub wstrzymaniu. Negocjacje powinny się odbyć dużo wcześniej i to z wierzycielem. To on powinien wyrazić zgodę na spłatę ratalną długu lub na inne zaproponowane rozwiązanie. Z tego też powodu, najlepiej nie unikać windykatorów. Dużo lepiej jest dogadać się na tym etapie na jakąś formę spłaty długu, niż jeśli sprawa ma trafić do sądu i zapadnie wyrok, po którym w odzyskiwaniu długów pojawi się komornik.

Przeczytaj o: Jak usunąć swój BIK?

Chcesz założyć działalność?! Zapraszamy do kontaktu z naszymi biurami!

Wirtualne Biuro Kraków – Coworking Centrum

Wirtualne Biuro Kraków – Coworking Rynek 28

Wirtualne Biuro Wrocław – Coworking Centrum

Wirtualne Biuro Poznań – Clockwork

Biuro247

Czytaj  E-sąd — jak działa i co można w nim załatwić?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *